Főleg a területek teljes hasznosítása miatt vetik a másodvetésű növényeket. Ezek lehetnek akár zöldtrágyanövények is, amelyek a fővetésű növények tenyészidőszakai között fedik a területet. Ha pedig gondosan választjuk meg a vetőmagkeveréket, még a talajszerkezetre gyakorolt pozitív hatását is kihasználhatjuk. Miben segíthet még a korszerű másodvetés? A vetés idejét, módját, a talajelőkészítést és a tápanyag-utánpótlást itt is figyelemmel kell megválasztani. Elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű csapadék, a talajnedvesség megléte, a kedvező talajszerkezet, és a folyamatosan rendelkezésre álló tápanyagok (eszenciális mikro- és makroelemek) megléte. Magyari Nikolett szakcikke az Agrárágazatban jelent meg, ebből szemléztünk.
A korszerű másodvetés feljavítja a talajéletet, ezzel pedig jobb lesz a tápanyagtartalom - képünkön az olajretek
A zöldtrágyának vagy másodvetésnek szánt – általában gyors növekedésű – növények vetőmagjához viszonylag kedvező áron lehet hozzájutni. Többségük az állattenyésztésben frissen, vagy silózással tartósítva hasznosíthatók. A nyári hőségben pedig leveleik árnyékoló hatása védi a talajt a túlzott kiszáradástól, a deflációtól, és az eróziótól. Sőt, akár a tápanyag kimosódást is lassítja, ráadásul megakadályozza a gyomosodást.
A legtöbb másodvetés (zöldtrágya) leforgatásával javul a talajok szerkezete, tápanyag- és vízgazdálkodása is. Mindez a rákövetkező főnövény fejlődésében mérhető, de csak akkor, ha a zöldtrágyának szánt növény leforgatást követően le is bomlik.
Az irányított mikrobiológiai technológia hozzáadott műtrágya nélkül segít a lebontásban és a tápanyag folyamatos biztosításában. A vegyszerek felhasználása elhanyagolható, hiszen a hibrid betakarításának ideje, valamint a prevenció, és a biológiai növényvédelem lehetővé teszi a kórokozók kártételének elkerülését.
A talaj előkészítésekor kiemelten fontos az elővetemény-táblán hagyott gyökér és szármaradányának mielőbbi lebontása
Egyrészt a tápanyagok biztosítása, másrészt a kórokozók elszaporodásának gátlása miatt. A tarlóban mindaz a tápanyag benne van, amit a növény növekedése és fejlődése során  a betakarított termés mennyiségén kívül felvett a talajból. A termőföldön hagyott gyökér- és szármaradványok visszaforgatásával ezek a tápelemek újra a következő vetés rendelkezésére állhatnak. Ehhez egészséges talajélet és mikroorganizmusok kellenek. Tarlóbontáskor mindenféleképpen olyan készítményt kell választani, amely széles spektrumú, tehát több törzset, baktériumokat és gombákat is vegyesen tartalmaz. A cellulózbontó baktériumok például önmagukban kevesek. A pektinbontó mikroorganizmusok és a ligninbontó gombák jelenléte nélkül nem valósul meg a kívánt tarlóbontás. A talajéletet, és a lebontó mikroorganizmusokat több tényező mellett erőteljesen befolyásolja a talaj pH-értéke is. A hazai talajok többsége savanyú, vagy savanyodik. A gombák, amelyek akár az egész tarlóbontás folyamatát képesek véghez vinni, a savanyú talajokon is kifejtik hatásukat. Ám savanyú közegben a baktériumok száma általában jelentősen lecsökken.
Kifejezetten ajánlott a komplex, széles spektrumú mikrobiológiai készítmények használata. Azért, mert savanyú közegben fermentált, és a baktériumok mellett magas csíraszámban tartalmaz gombákat is. Így az összes biológiai feltétel adott a tarlóbontáshoz.
A talaj gondos előkészítése mellett a biológiai növényvédelem is rendkívül fontos. Ez pedig a megelőzésen alapul. Egy komplex mikrobiológiai készítményben lévő mikroorganizmus-tömeg anyagcsere-folyamatai révén nemcsak a növényt juttatja tápanyaghoz, hanem sok hasznos talajbaktérium (nitrogént megkötő, nitrogént feltáró, foszfor- és káliummobilizáló, cellulózbontó stb.) felszaporodását is nagymértékben elősegíti. Ezzel javítja a talajéletet. Így alakul ki a kölcsönös előnyökkel járó növény–baktérium–gomba szimbiózis.
A talajt átszövő baktériumok és gombák szaporodásuk és anyagcsere folyamataik révén morzsalékossá és vízátjárhatóvá teszik a talajt
Mindezt a felszíntől egészen a mélyebb rétegekig. Ennek eredménye a művelési költség csökkenése, az üzemanyag-megtakarítás és a géppark lassabb amortizációja. A feljavított talajban a növény nagyobb gyökértömeget alakít ki, nő a tápanyagfelvétel lehetősége, a fertőzésnek nem kitett (felülfertőzött) növény immunrendszere megerősödik. Az állomány szára és levélzete is erősebb lesz. Ellenállóbbá válik a baktérium-, gomba- és rovarkártétellel szemben. Több energia jut a termésképzésre, nő a termésmennyiség és javul a minőség. Ráadásul mindezt kevesebb növényvédőszer felhasználásával - írja az Agrárágazat.

Megosztás

További híreink

Az emberi kézéhez hasonló „finom” fogást tanulják a robotok

2024.11.22.

Arató robotok, tengeralattjáró-vadászok és távoli bolygókon közlekedő autonóm roverek… A cél az, hogy ezek általánosan alkalmazhatóbbá és önállóbbá váljanak a jövőben – a német Fraunhofer Institute for Material and Beam Technology IWS drezdai kutatói azon dolgoznak, hogy az eszközök „érezni” tudjanak.

Mérgező, de elbűvölő: a dérbabér rejtett oldala

2024.11.22.

A dérbabér, vagy más néven Prunus laurocerasus, népszerű dísznövény kertészek és növénykedvelők körében. Gyönyörű, örökzöld levelei és illatos virágai teszik igazán vonzóvá, nem csoda, hogy sokan keresnek információkat gondozásáról, igényeiről és esetleges veszélyeiről. Összegyűjtöttük a hat leggyakoribb kérdést a dérbabérral kapcsolatban, hogy segítsünk minden érdeklődőnek.

Partner

Digitális megoldások gazdálkodóknak és kereskedőknek: fedezze fel a Magro.hu előnyeit!

2024.11.22.

A mezőgazdaság nem csupán egy ágazat – ez a jövőnk és megélhetésünk alapja. Napjainkban azonban olyan kihívásokkal nézünk szembe, mint az extrém időjárás, a kiszámíthatatlanul változó piacok és a csökkenő értékesítési lehetőségek. Ilyen körülmények között a digitalizáció és az innovatív megoldások kulcsszerepet játszanak abban, hogy alkalmazkodjunk és még sikeresebbek legyünk. 

Fémdarabokat tartalmazhat egy népszerű fehérjekészítmény – ne fogyassza el!

2024.11.22.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) figyelmeztetést adott ki a Whey Protein csokoládé ízű tejsavófehérje 30 grammos kiszerelésével kapcsolatban, mert fémdarabkák jelenléte lehetséges a termékben. A hatóság kéri, hogy a terméket senki ne fogyassza el, és haladéktalanul juttassa vissza a megvásárlás helyére.

Megérkezett a tél! Nézze meg térképen, hol esett a legtöbb hó ma hajnalban!

2024.11.22.

Péntek hajnalra megérkezett a hó Magyarországra, különösen az északi és hegyvidéki területeken hagyva maga után vastag hótakarót.

Miért örüljünk, ha sünökkel találkozunk a kertben?

2024.11.22.

A sünök nemcsak aranyosak és békés természetűek, hanem a természet egyensúlyának fenntartásában is fontos szerepük van.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás