Nem szabad sajnálni a fát, erősen kell metszeni nyáron a barackot. Ez derült ki a Soroksáron rendezett metszési bemutatón. A rendezvényen az intenzív kajszi- és őszibarack-ültetvények metszésének fogásaival ismerkedhettek meg az érdeklődők a Szent István Egyetem Kertészettudományi Kar tangazdaságában. De milyen a jó barackmetszés? A Magyar Mezőgazdaság közölt riportot a barackmetszés fortélyairól, ezt az anyagot szemléztük. A megfelelő fejlődéshez és és színeződéshez a kajszi és az őszibarack is sok fényt igényel. Ám legfőképpen azért kell megnyitni a koronájukat, hogy ne kopaszodjanak föl. A legtöbb fajtát július végére már leszüretelik, a metszéssel mindkét faj esetében a korona laza szerkezetét kell megtartani.
A barackmetszés során bátran be lehet avatkozni, és ritkítani a sűrűsítő ágakat
Ebben az időszakban gyorsabban gyógyulnak a sebek is. Ezért nyugodtan távolítsuk el a fölösleges vázágakat, illetve a vastag, sűrítő elágazásokat is.
A metszéses napon az előadásokban főként a Cegléden nemesített kajszifajtákról beszéltek, részletesen bemutatva a jellemzőiket. A szakemberek szerint kiemelt figyelmet érdemelnek a legújabb, faggyal és himlővírussal szemben a régi fajtáknál jóval ellenállóbb hibridek. Ilyen a Ceglédi zamatos, a Ceglédi gömbölyű és a Ceglédi arany. A fajtasor utolsónak érő tagja, a Nyujtó Ferenc emléke pedig remek fagytűrő. Leginkább azért érdemes a hazai kajszifajták közül választani, mert ez a gyümölcsfaj nem alkalmazkodik jól a termőhelyekhez. A külföldi fajták pedig általában nem olyan jó ízűek, mint amit a magyar fogyasztók elvárnak a kajszitól. A fajtaválasztás fontos szempontja a fagytűrés kell, hogy legyen. Ebben igen nagy az eltérés a fajták között, akár 5-6 °C is lehet a különbség - írják.
A megfelelő termesztéstechnológiával is segíthetünk a fagy elkerülésében
Sajnos inkább a korszerű, alacsony törzsű, füves sorközű ültetvény az érzékenyebb a kisugárzási fagyra. Alföldi ültetvényekben ezért komolyan megfontolandó a magasabb törzs kialakítása és az ugarművelés. Erős metszéssel viszont segíthetünk a fagykár elkerülésében, mert a hatására fejlődő hosszú vesszőkön később nyílnak a virágok és így elkerülhetik a lehűlést - írja a Magyar Mezőgazdaság. Ha pedig felkészülne a tavaszi metszésre is, ebben az anyagunkban bővebben olvashat róla.

Megosztás

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás