Kerítéssel védekeznének a sertéspestis terjedése ellen az ukrán-magyar határon
Kerítéssel védjék meg a magyar állatállományt az Ukrajna felül érkező afrikai sertéspestis terjedése miatt - javasolja a Magyarországi Sertéstenyésztők és Sertéstartók Szövetsége.
Kerítéssel védekezne a Magyarországi Sertéstenyésztők és Sertéstartók Szövetsége (MSTSZ) az Ukrajnában terjedő afrikai sertéspestis ellen (ASP) – erről Horváth István, a szervezet elnöke beszélt az idei budapesti Országos Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Konferencián.
Már a magyar állatokat is fenyegeti a betegség, ami az emberre nem veszélyes, csak a házisertést és a vaddisznót fertőzi. A betegség fő gócpontja Ukrajna északi-északkeleti részén található, de a megfelelő intézkedésekkel elkerülhető, hogy az ASP bejusson az országba - számol be az Agrárszektor.hu
Hirdetés
A betegség jellemzője, hogy lassan terjed az állományban, és a megbetegedett állatok 90 százaléka elhullik. Az ASP a vaddisznók természetes mozgásával, az illegális állatszállítással és a fertőzött állatok húsából készült élelmiszerrel terjedhet.
Becslések szerint, ha a vírus elterjed az országban, a magyar sertésállomány 30-35 százaléka - 1,2 millió sertés válna eladhatatlanná, és túltermelés jelenne meg a belföldi piacokon, ami jelentős árcsökkenést okozna.
Ha Magyarországon is megjelenik az afrikai sertéspestis, akár 25-30 százalékkal is visszaeshet a magyar sertések száma, és a betegség miatt kitiltanák az országot a távol-keleti piacokról. Ezzel pedig se Dél-Koreába, se Japánba, se Kínába nem lehetne sertéshúst szállítani. Ezért a szövetség szerint szigorú állategészségügyi rendszabályokra, és a határellenőrzéseknél is szigorúbb élelmiszerellenőrzés bevezetésére van szükség a keleti országhatáron.
A vadászatra jogosultak már most is kötelesek bejelenteni minden, tudomásukra jutott elhullott vaddisznót, és díjmentesen be kell vizsgáltatniuk az összes lelőtt állatot. Magyarországon lehetetlen a vaddisznó-állomány olyan mértékű kilövése, amivel meg lehetne akadályozni a pestist, ezért főként a kocák és az egy évnél fiatalabb vaddisznók kilövése a cél. A kilőtt vaddisznók zsigereit össze kell gyűjteni, vagy a meghatározott szabályok szerint el kell ásni. Fontos, hogy a jelentett és megmintázott vaddisznótetemek számának összevetésére is sor kerüljön. A szövetség nyomatékosan kéri a sertéstartók fokozott figyelmét, mert közös erővel megelőzhető a betegség bejutása az országba.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés