Kert gyógyászati célokkal – 6 növényt érdemes ott nevelni
Mindenki tudja, hogy rendkívül sok növényt lehetne felhasználni gyógyászati szempontból, ráadásul a legtöbbet egyáltalán nem nehéz a saját kertben termeszteni. Az alábbiakban 6 olyan növény rövid ismertetése olvasható, amelyek nevelésével érdemes megpróbálkozni.
Bár mindenki elsősorban a zöldségek miatt kezd el kertészkedni, mégis más szempontokat is figyelembe lehet venni, amennyiben maradt egy kis szabad területünk egy emelt ágyásban, a kert zugában, vagy esetleg szeretnénk egy cserépben nevelt szépséggel díszíteni a teraszt.
Ezek a növények rendkívül sokoldalúak, érdemes felfedezni őket – javasolja az agraroldal.hu cikke.
Hirdetés
Zsálya
Azt állítják, aki zsályát termeszt a kertjében, kevesebbszer jár orvoshoz… Nem véletlen, ennek a növénynek számos jótékony hatása van.
A zsálya képes stimulálni a szervezetet, antibakteriális, vizelethajtó, illetve emésztésserkentő. Használható ezek mellett torokfájás ellen, valamint emésztési problémák kezelésére is.
Fűszernövényként is hasznos – szószokba keverve isteni, arról nem is beszélve, hogy a rozmaringgal, petrezselyemmel és a kakukkfűvel is remek összhangban van.
A legtöbb talajtípusban megfelelően képes fejlődni. Biztosítsunk számára egy napos, meleg területet, laza talajjal, aminek megfelelő a vízelvezetése. Ez az évelő rendkívül nagy tűrőképességgel rendelkezik, cserépben való nevelése is lehetséges. Arra viszont érdemes odafigyelni, hogy az utóbbi lehetőségnél a számára otthont adó virágcserép legyen legalább 80 cm átmérőjű és mélységű.
Levendula
Számos cikkben írtak már a levenduláról, és ez egyáltalán nem véletlen, hiszen felettébb hasznos növényről van szó.
A legtöbb körülményt képes tolerálni, mégis a mészköves, agyagmészköves talajtípusok számára a legkedvezőbbek – viszont nála is kell ügyelni a vízelvezetésre. Mind a napos, mind az árnyékos helyeket kedveli.
Remek kiegészítője lehet desszerteknek, akár fagylaltoknak is. Rendkívül nyugtató hatású.
Kiszárított virágait egy vászonzsákba kell helyezni, esetleg olaj is készülhet belőle, így használva ki gyógyhatásait. Szorongás, illetve emésztőrendszeri problémák esetén hasznos.
Baktériumölő, de a serült bőrnek, pattanásoknak is segíti a gyógyulását.
Orvosi körömvirág
Érdemes félárnyékos vagy napsütötte területre ültetni, a körömvirág még a kert esztétikáján is javítani fog narancssárgás virágaival – egészen májustól októberig.
Számára nem jelentős a talaj tápanyaggazdagsága – a szegény talajban is képes megfelelően fejlődni, amennyiben nem stagnál majd környezetében víz. Egyéves növényként kezelendő, viszont spontán módon képes elszórni magjait.
Szirmai elfogyaszthatóak akár salátákban is. Ez a virág elsősorban vírusölő, gyulladáscsökkentő és antioxidáns tulajdonságairól ismert, de képes csökkenteni a bőrirritációt is csípések esetén.
Menta
Nemcsak gyógynövényként használható, de a kártékony rovarokat is száműzni fogja s kertből!
Ajánlott félárnyékos környezetben termeszteni, széltől védett helyen, olyan talajban, amelynek magas a tápanyagtartalma. Rendkívül toleráns – képes a –20°C-tól egészen a nyári 40°C-ig megfelelően fejlődni.
Érdemes megemlíteni, hogy a menta nagyon könnyen terjeszkedik, ezért érdemes inkább cserépben, esetleg egy régi fazékban elvégezni az ültetését, így is korlátozva környezetét.
A menta védi az izmokat, illetve elsősorban az emésztőrendszer számára hasznos. Gyomorgörcsök, illetve migrén esetén érdemes alkalmazni, akár teaként is.
Kakukkfű
A kakukkfű szárazságtűrő, mind a kertben, mind cserépben lehetséges a termesztése, amennyiben napos helyen gondozzuk.
Májustól egészen júliusig virágzik, levelei viszont tartósabbak, érdemes növényünket kiszárítani, és úgy raktározni belőle.
Jótékony hatásai mellett ételeink dísze is lehet – főleg húsok kíséretében.
Teája fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő, valamint segíti a bél-, és légzőszervi megbetegedések gyógyulását.
Csalán
Ki gondolta volna, hogy a kertben növő csalán is hasznos lehet?
A csalánt emellett levesekben, süteményekben, salátákban is előszeretettel használják. Vizelethajtó, reumavédő tulajdonságokkal rendelkezik.
Használható gyógyteaként, bőrelváltozások, ekcéma, pattanások ellen hasznos borogatásként.
A csalán júliustól szeptemberig virágzik, érdemes számára tápanyagban gazdag, hűvös, illetve nedves talajt biztosítani, így akár elérheti a 1,5 méter magasságot is!
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés