Kérte és kapta a szakma: ingyenes lovas képzést hirdet a Nébih
A szakmai szervezetek kérésére ingyenes, online lóazonosítási képzést hirdet a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). Az e-learning tanfolyam résztvevői megismerkedhetnek az azonosítással kapcsolatos elméleti tudnivalókkal (szín- és jegyleírás, lódiagram-rajzolás, dokumentációk), végül pedig egy teszt kitöltésével mérhetik fel szerzett tudásukat. A tananyag már elérhető a Nébih honlapján.
A 2014-ben tartott lóazonosítási tanfolyamtól eltérően – a járványhelyzetre való tekintettel – a képzés nem tartalmaz gyakorlati részt. Azonban az elektronikus felületen valamennyi, az azonosítás szakszerű elvégzéséhez szükséges ismeretanyagot megtalálhatnak az érdeklődők - írta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal.
Közleményükben arra is felhívták a figyelmet, hogy a Nébih által szervezett lóazonosítási képzésen bárki térítés nélkül részt vehet, azonban a lóféle-azonosítás csak a kibocsátó szervek /felhatalmazással rendelkező szervezetek engedélyével és megbízásából végezhető. Ennek meglétét az azonosítást végző személynek hitelt érdemlően igazolnia kell a ló tartója, tulajdonosa felé. Az ingyenes, online lóazonosítási képzés a Nébih honlapján, ezen a címen elérhető.
Hirdetés
A lóazonosítás gyakorlata
Lóazonosításra akkor van szükség, ha valakinek bélyegzett lova van, de sem ló azonosító lap (2000 előtt született egyedekről), sem csikóbélyegzési jegyzőkönyv (2000 után született egyedekről) nem áll rendelkezésre és tulajdonosa nem tudja leolvasni a ló bélyegzését. A csikóbélyegzési jegyzőkönyv / lóazonosító lap a lóútlevél kiváltás egyik alapdokumentuma, amennyiben a lónak nincs származási lapja (hiszen ezzel is lehet lóútlevelet igényelni). Ebben az esetben a területileg illetékes lótenyésztési felügyelő helyszíni ellenőrzés során azonosítja be a lovat és az azonosítás céljából csikóbélyegzési jegyzőkönyvet állít ki - írta a Lovas Akadémia.
A lovat azonosító dokumentumok típusai
- Lóútlevél: A lovak jogszabályban előírt időpontban, a csikó egy éves koráig kiállított dokumentuma.
- Egyesületi lóútlevél: Fajtatenyésztő egyesülethez tartozó lovak számára, jogszabályban előírt egy éves korig kiállított útlevél.
- Helyettesítő dokumentum: Ismeretlen származású ló egyedek számára, jogszabályban előírt egy éves kor után kiállított útlevél. A helyettesítő dokumentum kiadása fertőző kevésvérűség vizsgálat elvégzésének igazolásához (vérvételi megrendelő vagy eredményközlő lap) kötött.
- Másodlatként kiállított alap útlevél: Köztenyésztésben azonosított (fajtatenyésztő egyesülethez nem tartozó, de ismert származású) lovak számára, jogszabályban előírt egy éves kor után kiállított útlevél.
- Másodlatként kiállított egyesületi útlevél: fajtatenyésztő egyesülethez tartozó lovak számára, jogszabályban előírt egy éves kor után kiállított útlevél.
- Lóútlevél másodlat: Az eredeti lóútlevél pótlására külön eljárás keretében kiállított duplikátum. A másodlat kiállítása a lóútlevél-igénylő alapdokumentumok mellett az igénylés indoklásához (mi történt az eredeti lóútlevéllel) és tulajdonosra vonatkozó nyilatkozatok meglétéhez kötött.
Lóútlevél kiváltás
A 2013/110-es (IV.9) Kormányrendelet értelmében minden lóféle számára kötelező a lóútlevél kiváltása. A lóútlevél kiváltáshoz 60 napnál nem régebbi lóazonosítás szükséges. Az azonosítást végző megyei lótenyésztési felügyelők listáját és elérhetőségét megtalálja az MLOSZ weboldala tartalmazza. A jelölést követően a lótenyésztési felügyelő automatikusan továbbítja az igénylést a kibocsátó szerv felé. Ismeretlen származású lovak esetén a megrendeléshez kötelező mellékelni a fertőző kevésvérűség vizsgálati megrendelő vagy eredményközlő dokumentumot.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés