Bár a vakondról hallani a legtöbb panaszt a kertet művelőktől, mégis van még további három kisemlős, ami kellemetlenségeket okozhat. Ahhoz, hogy hatékonyan védekezzünk ellenük, ki kell derítenünk, hogy milyen betolakodóval is állunk szemben!

Vakond

A közönséges vakond kedveli a megművelt területeket, ahol sok a földigiliszta. Évente kétszer rak almot, ahol négy-öt utóddal bővül a család, és még ugyanazon évben ivaréretté is válnak. Nem alszik téli álmot! Ezért az ínséges időszakra földigilisztákat halmoz föl. Védett állat, eszmei értéke 25.000 Ft. Tévhit, hogy megrágja a zöldséget, hiszen rovarevő. Bár a látvány, amit maga után hagy, sokak által nem kívánatos, mégis hasznos munkát végez a földben.

Honnan ismerhető fel?

50-150 méter hosszú járatrendszer jellemző rá, ahol a túrás a ki- és bevezető nyílás is egyben. A felszínhez közelebbi járatokat táplálkozáshoz használja, ezért életmódjához képest gyakran jön a felszín közelébe.

A vakond túrásai sűrűn helyezkednek el, nem túl nagyok.
 

Földikutya

A nyugati földikutya szintén védett, eszmei értéke viszont már 1 millió Ft. A sztyeppterületeket kedveli, viszont a nedves, mocsaras élőhelyeket nem. Itthon három fajával találkozhatunk, azonban nagyon ritka, kihalással veszélyeztetett. Bár főként növényi gyökereket fogyaszt, lakott területeken már alig fordul elő, ezért nem igazán kell tőle tartani. Ha megrágott sárgarépát találunk a kertben, akkor valószínűleg földikutyával vagy kószapocokkal van dolgunk.

Honnan ismerhető fel?

Soha nem hagyja el földalatti járatrendszerét, a vakondnál mélyebben helyezkednek el járatai. Általában 2 méterig is leás, de télen a 4 méter sem ritka. A járatok komplexek és hálózatosak. A túrása hasonlít a vakondéhoz, de nagyobb méretű.

Földikutya nagyméretű túrásai egymástól viszonylag távol esnek, gyakran egyenes vonalba rendezve. Jobbra egy megbontott járat és táplálékraktár (fent), valamint a földikutya redukált szemeivel (lent)
 

Pocok

Régebben a vízpartok, mocsarak lakója volt, napjainkban inkább kertekben és művelt területeken fordul elő a közönséges kószapocok. Táplálékát magvak és gyökerek alkotják, és egy évben 3-4-szer is ellik. Szintén védett állat, eszmei értéke 500.000 Ft. A legtöbb kerti túrás felelőseként emlegetett földikutya helyett a legtöbb esetben a pocok áll. A nagy mértékben elszaporodott mezei pocok mezőgazdasági kártételét pedig senkinek nem kell már bemutatni.

Honnan ismerhető fel?

Járatrendszere a felszín közelében fut, túrásokkal tarkított. A járatok felfelé oválisak, a kiemelkedések kicsik. A túrás inkább egy földön tátongó lyukhoz hasonlít, amiből több irányba mutatnak jól látható járatok. Onnan is tudhatjuk, hogy vele van dolgunk, hogy a fűben hosszú, elágazásokkal tarkított útvonalakat is láthatunk.

Kószapocok kivezető nyílása: nincsenek túrások vagy csak ritkán (balra); A mezeipocok a szárazabb mezőgazdasági területeket kedveli, a fotón a kártétele látszik (jobbra)
 

Patkány

A vándorpatkány nagy családokban él, egész évben folyamatosan szaporodik. Almonként 7-11 utód várható.

Honnan ismerhető fel?

Föld alatt és fölött is él. Általában van egy fő be- és kijárat (kapu), ezen kívül van még legalább két vészkijárat. Mivel ezeket elrejtik a figyelő szemek elől, ezért, ha eldugott helyeken (pl: farakások alatt, védett kerítés tövében, kerti komposzt környékén) találunk ilyen túrásokat, akkor vándorpatkánnyal van dolgunk.

Vándorpatkány és ürüléke, amely főként a táplálkozóhelyek környékén gyakori
 

Mi a teendő, ha már vannak betolakodóink?

Igyekezzünk olyan módszert választani, ami nem veszélyezteti az állat életét. Már csak azért is, mert ha védett fajtával állunk szemben, súlyos pénzösszegeket is fizethetünk a kiirtásáért. Vakond ellen sok helyen alkalmazzák a törött üveg lyukba helyezését. Ez azonban csak szeles időben hatásos, mivel ekkor az üveg hangot ad ki (fütyül), ami elriasztja az állatot. Már kapható egy ezen elv alapján készült riasztó készülék, ami a vakondon kívül a patkányt és a pockot is távolt tartja. Másik lehetőség, hogy a borászatban használt kénlapot helyezünk a túrásokba, aminek a kellemetlen szagát nem viselik el a föld alatt élők. Ha pedig a legtermészetesebb utat szeretnénk választani, olyan növényt (pl: fokföldi fokhagyma) kell ültetni, aminek a szaga szintén kellemetlenül hat rájuk. A méreg alkalmazását nem ajánlott, hiszen a patkány óvatos állat, gyakran kikerüli. Arról nem is beszélve, hogy a haszonállataink és házi kedvenceink is veszélybe kerülhetnek a méreg miatt.

Készült az eletestudomany.hu cikke és fotói alapján.

További híreink

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás