A kerti komposzt akkor is hasznos, ha nincs szükség a termőföldre
Az ősz a fa- és bokorültetések legfőbb időszaka, és jó alkalom az éveken át érlelt kerti komposzt kitermelésére. Leírjuk, miért érdemes kedvtelésből is komposztálni.
A kertben is érdemes természetbarát módon eljárni, és a lakókat az újrainduló komposztálóba átmenteni, hogy ott folytathassák életüket és munkájukat – olvasható a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) weboldalán.
A többfunkciós komposzt lényege, hogy miközben lehetővé teszi a konyhai és kerti zöldhulladék (hullott lomb, lenyírt fű, ledarált gally) környezetbarát elhelyezését, különleges élőhelyet jelent a bomló növényzettel táplálkozó vagy ebben szaporodó gerinctelen élőlények sokaságának. Az ő tevékenységüknek köszönhetően pedig magas tápértékű termőtalaj jön létre.
Hirdetés
Komposztálót akkor is érdemes létesíteni, ha egyébként nincs szükség termőföldre. Ilyenkor a komposzt kizárólag természetvédelmi és természetbúvárkodási funkciót lát el.
Korábban itt írtunk róla, mit érdemes a komposztba rakni.
Sokféle állatnak ad élőhelyet kerti komposzt
A komposztálóba folyamatosan hordott zöld növényi anyagok lebontó élőlények tömegének adnak élőhelyet. A méretük a mikroszkopikus baktériumoktól a hüvelykujjnyi lárvákig terjed. Itt például sötétszárnyú tőrösdarazsak vadásznak a komposztnál.
A lebontó élőlények tevékenysége miatt a laza és ezért nagy helyigényű hullott lombból és lenyírt fűből egy-két év alatt remek minőségű termőföld jön létre. Ez pedig nem mellesleg az óriási kiindulási anyaghalom töredékére tömörödik.
Mire figyeljen a kitermeléskor?
A komposzt kitermelésekor érdemes figyelni a legnagyobb lebontók, a nagyméretű lárvák kimentésére. Őket a komposzt kitermelését követően újra használatba vett komposztálóba kell visszahelyezni. Ezek ugyanis szinte rögtön, majd tavasztól igazán aktívan nekilátnak a zöldhulladék feldolgozásához. Ilyenből a lombhullásnak köszönhetően az elkövetkező hetekben bőven lesz utánpótlás. Jelenlétük lehetővé teszi a beporzóként is fontos tőrösdarazsak következő évi szaporodását – azaz a kert, vagy akár a panelházi előkert biológiai sokféleségének fenntartását és javítását.
Lárvamentés játékosan
A lárvamentésre érdemes egy megfelelő méretű gyűjtőedényt előkészíteni, és ebbe némi komposztot tenni. Ezzel haladósabb a munka, csak dobálni kell a szem elé kerülő állatokat. Gyerekkel különösen jó móka játékosan versenyezni, hogy ki talál meg több lárvát.
A kimentett lárvákat tegye vissza a kitermelés után ismét összeállított komposztálóba visszatöltött rostamaradék közé. A puha lárvák sérülését úgy tudja elkerülni, ha az újra rendszerbe állított komposztálóba először visszalapátolja a talajjavításra még nem alkalmas, még nem kellően érett és nagyobb darabokat tartalmazó maradékot.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés