Ezekkel a megoldásokkal kerülhető el a magnéziumhiány a kalászosokban
Hirdetés
Kisebb ezerszemtömeg jön létre a magnéziumhiány miatt
Ha nem jut a növény elegendő magnéziumhoz, akkor a szemek sem tudnak jól telítődni, és kisebb termés lesz az eredmény. Ceylan és munkatársai beható kísérleteket végeztek búzában arra vonatkozóan, hogy magnéziumtrágyázással milyen mértékben lehet növelni a búza ezerszemtömegét. A szerző információi szerint Ceylan és társai ekkor mutatták be először a világon a magnéziumnak a magvak csírázására gyakorolt hatását. 2016. elején megjelent tanulmányukban azt is leírják, hogy ez megmagyarázza a magnéziumhiány és a búzaszemek méretének összefüggését. Egy korábbi tanulmányukban pontosan leírják, hogy az ATP koncentrációjának és a magvak csírázási erélye között milyen összefüggés van: mivel az ATP szintéziséhez magnézium szükséges, a magvak alacsony magnéziumszintje esetén a folyamat sérül és lassabb lesz a csírázás is. A megfelelő magnézium-ellátás a csírázó magvak növekedésében is fontos szerepet tölt be; a levél- és gyökérnövekedés megindulásához is a magvakból a szacharózt kell eljuttatni a levélkébe és a gyököcskébe. A később, növekedési szakaszban pedig a már a növény által megtermelt szénhidrátokat kell a magvakba elvinni, ezzel is befolyásolva későbbi méretüket és telítődésüket. Ha nem áll elegendő rendelkezésre, az gátolja a szép nagy szemek kialakulását és telítődését, vagyis az ezerszemtömeget. Sőt, a kalászonkénti szemek számát is. Az egész történetben az a csalóka, hogy a rejtett (látens) magnéziumhiány egészen a szemek telítődéséig felderítetlen maradhat. Emiatt a megelőzésképpen végzett levélen keresztüli keserűsós permetezéssel történő beavatkozás segíthet. A legjobb megoldásnak azt tartják, ha már a kezdeti növekedéskor sikerül a növényt magnéziumhoz juttatni, és így szép nagy gyökérzetet képes kinevelni. Ez csak akkor lehetséges, ha a talajon keresztül is kap magnéziumot, erre pedig kiváló megoldás a talajon keresztüli kiezerites táplálás. Ezt a kalászosok esetében tavasszal fejtrágya formájában felfrissíthetjük, és az aszályos időszakot átvészelendő, levélen keresztüli keserűsós permetezéssel még beavatkozhatunk, mellyel a zászlós levelet tudjuk tovább zölden tartani. Ezalatt pedig a szemek jobban telítődnek, vagyis minden bizonnyal az ezerszemtömeg is nagyobb lesz.Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés