Keserves kombájnhelyzet a szomszédban: idős és elavult az agrárgéppark jó része
A géppark elavultsága nem új keletű probléma a szlovákiai mezőgazdaságban, ami színvonalas gépek hiányában nem lehet eredményes és versenyképes. A szakemberek szerint a zökkenőmentes betakarításhoz 130 kombájn hiányzik a termelésből. Milyen gépparkkal és hány kombájnnal aratnak Szlovákiában? Mire számíthatnak az idei betakarítási szezonban a szomszédos ország gazdálkodói?
Amennyiben kedvezően alakul az időjárás, elméletileg győzzük az aratást a szlovákiai kombájnokkal. Viszont. ha a gabona begyűjtését gyakran szakítja meg esőzés, az már túl nagy nyomás lenne a gépparkon. Akkor rosszabb lesz a helyzet - mondta Jozef Ďuďák, a Nyitrai Mezőgazdasági Egyetem Műszaki Karának docense. A Magyar Mezőgazdaság írta meg, hogy a szlovákiai mezőgazdaság huzamosabb ideje olyan növénykultúrák termesztésére összpontosít, amelyek kevéssé munkaerő-igényesek, és amelyekben jól ki lehet használni a nagy teljesítményű gépeket. 2019-ben összesen 970 ezer hektáron termesztettek az országban gabonaféléket és olajnövényeket, amiket kombájnnal be lehet takarítani. Ebből 570 ezer hektáron termeltek kalászos gabonaféléket, 200 ezer hektáron szemesnek szánt kukoricát, 150 ezer hektáron pedig őszi káposztarepcét.
Területteljesítmény, befektetések
A szlovák mezőgazdasági kutatóintézet adatai alapján a gabonakombájnok éves területteljesítménye átlagosan 458 hektárra tehető. Az intézet felmérése szerint a 2019-es gabona- és olajnövény-termesztő területeken 2118 kombájnra lenne szükség Szlovákiában a termés ideális időben történő begyűjtéséhez. Azonban a statisztikai hivatal adatai szerint csak 1992 kombájn volt az országban, vagyis 130 gép hiányzik a zökkenőmentes betakarításhoz.
Hirdetés
A kombájnhiány jól mutatja a felújításra fordított befektetések helyzetét Szlovákiában. A cikk szerint 2018-ban például 22800 hektár szántóterületre jutott egy új kombájn az országban. A környező országokban ennél sokkal jobb volt a mérleg. Ausztriában 12800 hektárra, Csehországban 15200 hektárra, Magyarországon 16500 hektárra, Németországban pedig 7500 hektár szántóra jutott egy-egy új kombájn. Ez alapján tehát a németországi gépfelújítás üeme a háromszorosa a szlovákiainak. Ide tartozik még, hogy a szlovákiai kombájnok 45 százaléka idősebb, mint 12 éves.
Néhány éve kezd javulni a kombájnhelyzet
Jozef Ďuďák szerint a szlovákiai kombájnoknak nagyjából 60 százaléka 151–300 kW-os teljesítményű. A 300 kW-nál nagyobb teljesítményűek aránya 14 százalék, ezek a legfiatalabb gépek is egyben. Az agrártermelők az utóbbi 5-6 évben kezdtek el ilyen nagy teljesítményű kombájnokat vásárolni. A gépvásárlási kedvet erősen korlátozza a termények alacsony felvásárlási ára. A csöllei Mezőgazdasági Műszaki Vizsgáló Intézet munkatársai arra hívták fel a figyelmet, hogy a termelőknek legalább 8 évente új gépet kellene vásárolnia az az elavultak lecserélésére, ugyanis legfeljebb ennyi idő alatt leamortizálódnak a gépek - írták.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés