A szokásoknak megfelelően a FAO kiadta januári élelmiszer- és gabona-árindexét. A közölt számokból furcsa következtetést vonhatunk le: a készletbőség ellenére folyamatosan emelkedik a gabonafélék ára a világon.

A cukor és a gabonafélék miatt jelentősen nőtt a FAO élelmiszerár-indexe januárban, nem befolyásolva magát a jól ellátott nemzetközi piacok által. A mutató (173,8 pont) ezzel megközelítette az elmúlt közel két év legnagyobb értékét: 2 %-ot emelkedve decemberhez és 16,4 %-os pozitív eltéréssel a tavaly januári átlagához képest.

A világpiaci aggodalmak, a várhatóan szűkös év miatt Brazíliában, Indiában és Thaiföldön, a cukor árában majd 10 %-os ugrást generáltak.

A FAO gabonaár index 3,4 %-kal emelkedett december óta féléves csúcsára érve, ezen belül leginkább a búza, kukorica és rizs világpiaci ára nőtt. Az okok sokrétűek: nem kedvezett az időjárás a búzának, amit eleve kisebb területen vetettek az Egyesült Államokban, és bár a kukorica iránti kereslet jelentős, a dél-amerikai terméskilátások továbbra is bizonytalanok. Indiában az állami felvásárlás miatt kevesebb mennyiség marad exportra, ami szintén az áremelkedést fűtötte.

Jelentősen emelkedett a rizs világpiaci ára
 

Az index havi értékét az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) az öt alapvető élelmiszer alapanyag (gabonák, növényi olajok, tejtermékek, húsáru és cukor) nemzetközi árából állapítja meg. Míg 2016 már az ötödik egymást követő év volt, amikor csökkent a mutató, havi szinten nézve a januárt megelőző öt hónapban épp folyamatosan emelkedett.

A növényi olajok 1,8 %-kal drágultak jórészt a világszerte alacsony pálmaolaj készletek és a dél-kelet ázsiai termelés akadozása miatt. Ezzel szemben a világszerte bőségesen elérhető szójaolaj ára csökkent.

A tejtermékek ára jelenleg stagnál, ám ezt megelőzően tavaly május és december között 50 %-kal erősödött. A húsár-index szintén változatlan maradt.

Történelmi csúcson a gabonatartalékok

Nagyon jól állunk gabonából. A 2017-es szezon végére valószínűleg történelmi rekordot érnek el a készletek, olvasható a FAO Gabonakészletek és –igények gyorsjelentésében. 1,5 %-kal 681 millió tonnára emelték szakértők az előrejelzést decemberhez képest. A búzatermés várhatóan kiemelkedő lesz (245 millió tonna), 8 %-os éves növekedést felmutatva. A szemestermény-készletek 0,7 %-kal lesznek nagyobbak tavalyhoz képest, ami az eddig mért második legmagasabb érték, míg a rizs valamelyest csökken, de még így is rekord közeli 170 millió tonna várható.

2016-ra a FAO 15 millióval 2 592 millió tonnára emelte a teljes gabonakibocsátásra vonatkozó becslését, elsődlegesen a vártnál jobb ausztrál és orosz búzatermés okán.

Komoly gabonatartalékok keletkeztek szerte a világban
 

Eközben a globális felhasználás és a gabonakereskedelem volumene is lényegesen nagyobb lett, mint azt először várták.

Az idei évet tekintve vegyesek a várakozások. A mérsékelt búzaár az észak-amerikai termelőket arra kényszerítette, hogy csökkentsék a termőterületet (megközelítve az eddigi legalacsonyabb értéket az Egyesült Államokban), míg Oroszországban épp ellentétes folyamatok zajlottak.

Ami a rizst illeti, Vietnámban és Sri Lankán a csapadékos időjárás segítheti a jó termést. Más szemes terményeknél hasonlóan optimisták a szakértők. Többek között a kukoricatermés a dél-afrikai országoknál várhatóan újra eléri legalább az átlagos szintet az elmúlt évek nyomasztó szárazsága után.

Forrás: FAO sajtóközlemény

Megosztás

További híreink

Partner

Ezt ne hagyja ki! - Nagy meglepetés az Agrárszektor Konferencián

2024.10.04.

Előesttel bővül az idén a siófoki Agrárszektor Konferencia műsora, így már három napon keresztül, december 3-5. között találkozhatnak színvonalas szakmai programokkal a rendezvény résztvevői. A december 3-i előesten az agráriumot érintő meteorológiai előrejelzésekről, az agrárgazdaságra is hatással bíró várható gazdasági és belpolitikai eseményekről lesz szó, illetve mérlegre kerülnek a magyar élelmiszergazdaság Európai Unióban töltött elmúlt húsz évének tapasztalatai és a hazai agrárvállalkozások kitörési lehetőségei is.

Öntözőrendszerek: Melyik a legjobb választás?

2024.10.04.

Az öntözőrendszerek kulcsfontosságú szerepet játszanak a kertészet és általában a mezőgazdaság hatékonyságában, különösen a szárazabb éghajlatokon, így Magyarországon is. Az optimális vízellátás biztosítása a növények számára nemcsak a terméshozamot növeli, hanem a vízpazarlás minimalizálásában is segít.

Utánajártak, hány medve kóborolhat Magyarországon

2024.10.04.

Szinte lehetetlen kideríteni, pontosan hány európai barnamedve kószál éppen Észak-Magyarország erdőiben, de az egyes észleléseket végignézve képet kaphatunk az állatok hozzávetőleges számáról.

Partner

Vulcan Profi Smax – granulált elemi kén - Mindenkinek használni kellene?!

2024.10.04.

Az elmúlt években a kénhiány állandósult a növénytermesztésben. Sok és egyoldalú a kijuttatott nitrogén, miközben egyre magasabb fehérje- és olajtartalmú növényeket termesztünk. Granulált kén használatával több évre elegendő ként tudunk kijuttatni.

Bőgés után barcogástól hangosak az erdők – egy nap alatt akár 30-40 nősténnyel is elbír a bika

2024.10.04.

Az ősz és a hűvösebb idő beköszöntével megérkezett a gímszarvasok párzási időszaka, azaz a szarvasbőgés. A különös jelenség időjárástól és földrajzi viszonyoktól függően augusztus végétől akár novemberig is tarthat. A rendőrség és a vadásztársaságok fokozott óvatosságra kérik a közlekedőket, mivel a párzás időszakában a vadak mozgása még kevésbé kiszámítható, mint máskor.

Drámai visszaesés után hároméves mélyponton Magyarország ipari termelése: mi áll a háttérben?

2024.10.04.

Az augusztusi ipari termelési adatok alapján az ipari kibocsátás volumene jelentős visszaesést mutatott. Az ipar teljesítménye idén augusztusban 9,5%-kal csökkent az előző év azonos időszakához képest, a munkanap-hatással korrigálva pedig a visszaesés 4,1% volt.

Partnerhírek
Partner

Vulcan Profi Smax – granulált elemi kén - Mindenkinek használni kellene?!

2024.10.04.

Az elmúlt években a kénhiány állandósult a növénytermesztésben. Sok és egyoldalú a kijuttatott nitrogén, miközben egyre magasabb fehérje- és olajtartalmú növényeket termesztünk. Granulált kén használatával több évre elegendő ként tudunk kijuttatni.

Partner

Nem csak értékesít és szolgáltat, hanem drónok üzemeltetésében is segít a PlantaDrone

2024.10.02.

A Kukorica Kör Egyesület dunapataji Szakmai Napján Gyovai Szabolcs, a PlantaDrone Kft. ügyvezetője, a dróntechnológia lehetséges felhasználási módozatairól tartott előadást. Az elhangzottak szerint az értékesítésen túl már az üzemeltetésükben is segíti a dróntulajdonosokat a cég, az általuk létrehozott Drón műveleti központ által.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Graecus CBK szárzúzó
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus CBK szárzúzó

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Graecus BK
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus BK

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 106 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás