Az elmúlt években többször megfigyelhető volt, hogy az enyhe téli időjárást február végén átmenet nélkül váltotta a tavaszi idő. Márciusban a napi maximum-hőmérséklet gyakran több fokkal meghaladta a sokéves átlagot, ugyanakkor éjjelente még gyakran fagyott. A robbanásszerű felmelegedés hatására a kártevők tömeges betelepedése volt megfigyelhető a repce- és a gabonatáblákra, ezért a növényvédelmi beavatkozással sem nem lehetett késlekedni.

Az előző évek tapasztalatai alapján, amint a talajhőmérséklet eléri a 5-6 °C-ot (február közepén-végén) elkezdődik a nagy repceormányos és a repceszár-ormányos tömeges betelepedése a repcetáblákra. A betelepedést követően szinte azonnal elkezdődik a kopuláció, és azt követően a tojásrakás. A szélsőséges hőingadozás miatt ebben az időszakban az imágók gyérítésére a piretroid hatóanyagú készítmények a leghatékonyabbak.

A kalászos gabonafélékben a tartós márciusi felmelegedést követően a táblákon tömegesen megjelennek a vörösnyakú és a kéknyakú árpabogár (közismert néven: vetésfehérítő) -imágók. Az imágók a betelepedést követően érési táplálkozást folytatnak a leveleken, majd kopulálnak és elkezdődik a peterakás. Az árpabogarak esetében több időpontban is beavatkozhatunk, egyrészt a betelepedő imágókat gyéríthetjük az érési táplálkozás idején, másrészt a tojásrakást követően a kelő levélbogárlárvák ellen is védekezhetünk. A vetésfehérítők ellen az alacsony hőmérsékleti tartományban is taglózó hatást biztosító piretroid hatóanyagú készítmények, kombinációk adják leghatékonyabb és a leggazdaságosabb megoldást.

A KITE Zrt. a piretroid hatóanyagú rovarölő szerek közül a Vantex CS-t javasolja a repce és a kalászosok kora tavaszi károsítói elleni védekezésre. A készítmény alacsony hőmérsékleten is gyors, taglózó hatással rendelkezik, mely az egyedülállóan magas, 98%-os tisztaságú gamma-cihalotrin (60 g/l) hatóanyag-tartalmának is köszönhető. A Vantex CS a hatóanyagot a legmodernebb mikrokapszula-formulációban tartalmazza, mely a kijuttatást követően UV-fény stabilitást és alacsony párolgási veszteséget biztosít. A formuláció miatt a hatékonyság hosszabb időn keresztül megmarad – időjárástól, hőmérséklettől és dózistól függően – akár 4-6 napig.

A károsítók aktuális előrejelzési információival kapcsolatban keresse fel a KITE Zrt. PGR.hu honlap növényvédelmi applikációját, illetve forduljon bizalommal agronómiai szaktanácsadóinkhoz!

Nagy László, fejlesztőmérnök

(x)

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás