A hónap elején az FDA (Food and Drug Administration – az USA Élelmiszerbiztonsági és Gyógyszerészeti Hivatala) jóváhagyta a genommal szerkesztett szarvasmarhák hústermelésben való felhasználását. Az éghajlatváltozást szem előtt tartva tenyésztették ki ezeket az állatokat. Rendkívül sima, rövid szőrük van, ami állítólag segít az állatoknak hatékonyabban megbirkózni a meleg időjárással.

A modernfarmer.com tudósítása szerint a PRLR-SLICK néven ismert szarvasmarhafajtát a CRISPR nevű genom-szerkesztő technikával fejlesztették ki. Ezt meghatározott tulajdonságokkal rendelkező állatok tenyésztésére használják.

Megállapították, hogy a szarvasmarhák szándékos genomiális megváltoztatása (IGA) nem jár biztonsági aggályokkal (Fotó: Pixabay)

Őshonos géneket használnak

Ellentétben a géntechnológiával módosított szervezetektől (GMO), amelyek jellemzően más genetikai anyagok hozzáadásával járnak, és olyan növényt vagy állatot eredményeznek, amely nem létezne a természetben, a génszerkesztés a fajban már őshonos géneket használja fel. Így olyan organizmus keletkezik, amely elméletileg természetes szaporodási folyamat során fordul elő.

A szövetségi hivatal „alacsony kockázatúnak” nevezte a húsmarha bevezetéséről szóló döntést. Megállapították, hogy a szarvasmarhák szándékos genomiális megváltoztatása (IGA) nem jár biztonsági aggályokkal. A közelgő biztonsági felülvizsgálatig a hús akár két éven belül a polcokon landolhat.

Egy sajtóközleményben az FDA kifejtette, hogy az IGA-k „molekuláris technológiákkal végzett változtatások, amelyek megváltoztatják az állatok genomját”.

A Successful Farming szerint a minnesotai Acceligen nevű „precíziós tenyésztő” cég felelős a CRISPR-technika alkalmazásáért a sima szőrű szarvasmarhák előállításához.

Nem ez az első eset a technológia teheneknél való alkalmazására. 2020-ban az UC Davis kutatói a CRISPR technológiát használták egy Cosmo nevű tehén tenyésztésére, amelyet úgy terveztek, hogy 75 százalékban hím utódokat hozzanak létre.

Genetikai módosítás lazacban, kecskében, csirkében, nyúlban és sertésben

A múltban az FDA hasonló genetikai módosításokat hagyott jóvá lazacban, kecskében, csirkében, nyúlban és legutóbb sertésekben. A PRLR-SLICK szarvasmarhák azonban az elsők, amelyek hivatalos „alacsony kockázatú minősítést kaptak a végrehajtási mérlegelés érdekében”. Mindez azt jelenti, hogy az adminisztráció szerint nincs gyakorlati különbség a génmódosított és hagyományosan tenyésztett szarvasmarha végtermékében (húsában).

Mivel egyes szarvasmarháknál természetesen előfordul a sima szőrzet, a génszerkesztett szarvasmarhák – a fogyasztó szempontjából – ugyanazok, mint az azonos tulajdonságokkal rendelkező többi szarvasmarha. „Továbbá, a szarvasmarhákból származó táplálék megegyezik a hagyományosan tenyésztett szarvasmarhákból származóval” – mondta az FDA.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás