Két magyar fiatal olyan, a világon egyedülálló baktériumkoktélt állított elő, amely 7 hét alatt képes bármilyen egyszer használatos műanyagot lebontani. Az ipari tesztelés most kezdődik meg, miután a Poliloop nevű biotech startupjukba a budapesti Vespucci Partners és a világ egyik legelismertebb nemzetközi akcelerátora, az amerikai Techstars is befektetett. A folyamat végére a műanyagokból újra természetazonos anyag lesz: a lebontással szerves iszapot, komposztot nyernek, amiből bioműanyag is előállítható.

A Poliloop két alapítója, Madaras Liz és Lévay Krisztina a Budapesti Műszaki Egyetem gyógyszervegyész-mérnöki mesterképzésén ismerkedtek meg. Valami másra vágytak, mint a hagyományos, gyógyszercégeknél épített vegyészmérnöki karrier, ezért az egyetemi óráik után és hétvégente, saját erőforrásból laboratóriumi kutatásokba kezdtek, és azt vizsgálták, hogy az ő szakterületükön hogyan tehetnének valamit a természet védelméért – írta meg a Forbes.

A Poliloop két alapítója, Madaras Liz és Lévay Krisztina

Az eredmény

A két fiatal körülbelül 2 év fejlesztés után egy olyan baktériumkoktélt állított elő, amely a főleg élelmiszeriparban használt, gyorsan keletkező csomagolási műanyagok mindegyikét képes lebontani 6-8 hét alatt.  A folyamat végére a műanyagokból újra természetazonos anyag lesz, hiszen a lebontással szerves iszapot, komposztot nyernek, amiből bioműanyag is előállítható. Ezzel a megoldással a Poliloop egyfajta körkörös gazdaságot teremt meg, amivel a nagy FMCG-cégeknek lehetősége lesz ugyanazt a műanyag csomagolást újra és újra felhasználni. A Poliloop eljárása minden előzetes kémiai kezelés, feldolgozás és komolyabb tisztítás nélkül képes eltüntetni a műanyagot, ráadásul a folyamat során nem szabadul fel semmilyen káros anyag.

A támogatók és a többiek

A Poliloop 2019 elején bekerült az amerikai Techstars akcelerátor 3 hónapos Abu-Dzabi  programjába, ahol cégindításhoz, valamint üzlet- és termékfejlesztéshez kaptak tanácsokat. Azóta Liz tölti be az ügyvezetői feladatokat, Krisztina a technológiai fejlesztést viszi, Antal Gábor pedig minden operatív feladatot visz a beszerzéstől a back office-ig. Nemrég csatlakozott hozzájuk Colin Helm, aki egy másik Techstars-startuptól került a Poliloop körébe, ő az értékesítési és marketing feladatokat látja el. A most következő mérföldkő az ipari tesztelés lesz, amely sikeres elvégzése után már több Fortune 500-as cég is jelezte, hogy együttműködne a céggel.

A biotechnológiai startupba a Techstars eljárásmódja szerint 20 ezer dollárt és 3 havi képzést ajánlott 6 százalék tulajdonrészért cserébe.

A program végén újabb 100 ezer dollárt (kb. 31 millió forintot) fektettek be átalakuló tagi kölcsön formájában, amit most, a magyar Vespucci Partners befektetésekor konvertált részvényekre. A Vespucci Partners 2 millió dollárt (kb. 630 millió forintot) fektetett be kisebbségi tulajdonrészért cserébe, amit a cég főleg a skálázódás és ipari tesztelés finanszírozására fordít majd. Az alapítók továbbra is többségi tulajdonban vannak.

Így írnak a módszerükről:

Létrehoztunk egy baktérium koktélt, mely alkotói együttes erővel képesek lebontani a műanyag hulladékot. A polimerlánc szén atomjai szolgálnak elsődleges szénforrásul, amit aztán a sejtek anyagcsere folyamataik fenntartására fordítanak. A folyamat hasonló, mint ami egy komposztáló ládában zajlik, csak itt a nyersanyag fosszilis eredetű. Ezek a mikroorganizmusok elérték, hogy az egykor volt állati és növényi maradványokból felépülő műanyagok visszakapják eredeti, több millió éves szerepüket és újból a földi ökoszisztéma részei legyenek.

Milliárdok, támogatás, részesedés, bővülés

A portál arról is beszámolt, hogy a Vespucci Partners az X-Ventures Delta Jeremie-alapot vette át, amelyben 13,4 milliárd forintot kezel. USA-beli kapcsolati tőkéjükkel egyrészt magyar cégeket vinnének Amerikába, másrészt amerikai cégek fejlesztését hoznák haza. A Techstarsba is az ő ajánlásuk, egy sikeres pitch és néhány hónap válogatás után jutott ki a Poliloop. Azt már a Bahír oldalán olvashatjuk, hogy a Techstars egy olyan támogató, aki az induló vállalkozások üzleti életbeli eredményeit gyorsítja fel. Lehetőséget biztosít partnerei számára a fejlődésre, amelynek során általában néhány 10 ezer dollár befektetésével, oktatással, a közösséget biztosító coworking irodával és kapcsolati hálójával segíti a startupokat. A leghíresebb acceleratorok között van a Y Combinator, a 500Startups és a Techstars is. A velük való kapcsolat lehet a kiugrást hozhat a korai fázisban lévő startupok és a tehetséges vállalkozók számára – írják. A startup teljes történetét ide kattintva lehet elolvasni.

Megosztás

További híreink

Rendkívül kártékony rovar, az őszi sereghernyó lehetséges megjelenéséről jött figyelmeztetés

2024.12.03.

Az őszi sereghernyó (Spodoptera frugiperda) az amerikai kontinens melegigényes őshonos faja, amely kiemelten veszélyes zárlati károsítóként szerepel az Európai és Mediterrán Növényvédelmi Szervezet (EPPO) A1-es karanténlistáján.

13 éve nem volt ilyen hideg Magyarországon

2024.12.03.

Az idei november középhőmérséklete a legalacsonyabb volt 2011 óta. Emellett ez volt az első hónap 2023 májusa óta, amelynek középhőmérséklete országos átlagban az éghajlati normál alatt maradt.

Az aszály hatásai ellenére is lesz elég magyar karácsonyfa az idén

2024.12.03.

Az aszály ugyan megviselte a fiatal ültetvényeket, mégsem kell hiányra számítani fenyőfából a karácsonyi időszakban.

Több változás lép életbe az adótörvényekben

2024.12.03.

Az Országgyűlés elfogadta és kihirdette a 2024. évi LV. törvényt, amely számos adótörvény módosítását tartalmazza.

Tudja, mióta nem érkezett uniós forrás Magyarországra?

2024.12.03.

Június 26-a óta Magyarország nem kapott újabb európai uniós támogatást, bár a 2021–2027-es pénzügyi ciklusban hazánknak járó 21,8 milliárd eurós keret 56 százaléka jelenleg hozzáférhető.

Karácsony közeledtével nem haszontalan tudni, melyek lettek az Év Szaloncukra 2024 díj legjobbjai

2024.12.03.

Az idei fődíjat a maklári Stühmer Körtezselés-muskotályos szaloncukor érdemelte ki.

Partnerhírek
Partner

Védjük a gyökereket az Agrováció termékével

2024.12.03.

A gyökérzónába kijuttatott AMG Pro-tech a csapadék/talajnedvesség hatására szétáramlik a gyökérzónában és védelmet alakít ki a kelő mag számára.

Partner

AKG 2025: kiknek érdemes belevágni és hogyan segíthetnek a szakértők?

2024.11.29.

Az agráriumot izgalomban tartó kérdés most az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás lehetősége. Minden termelőnek döntést kell hoznia lehetőségei és adottságai függvényében, hogy pályázik-e vagy sem. Ezt a kérdéskört jártuk körbe a Lajtamag Kft. termékfejlesztőjével, Somody Gergővel; Dr. Nagy Idával a Lajtamag Kft. szaktanácsadójával és Nagy Lászlóval, az Agro Profi Kft. vezető szaktanácsadójával.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 1.100 hirdetés 102 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás