Történelmi borvidékeink nagy része hegyvidéken terül el, ahol különösen fontos az erózió elleni védekezés. Az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet műhelybeszélgetés-sorozatán a sorköztakarás legcélszerűbb módszereiről esett szó. Mint kiderült, a fajgazdag, állandó növénytakaró nemcsak az erózióvédelemben hasznos, hanem segíti a növényvédelmet és természetvédelmi szempontból a legjobb megoldás.

Donkó Ádám a talajápolás különböző módszereiről adott áttekintést. Elöljáróban leszögezte, hogy a porosító hatású egyoldalú mechanikai talajművelés helyett valamilyen más megoldást kell találni a szőlőben, különösen az erózióveszélynek kitett hegyvidéki ültetvényekben.

A gyepszőnyeg sűrű gyökérzete miatt kevésbé engedi át a vizet a mélyebb
talajrétegekbe (Fotó: Pixabay)

A legegyszerűbb megoldás a természetes gyomflóra meghagyása a sorközökben és szükség szerinti kaszálása – írta elemzésében a magyarmezogazdasag.hu.

Ez kétélű fegyver, az adott hely gyomösszetételétől függ, hogy javasolható-e a szőlő károsítása nélkül. Az eróziótól viszont mindenképpen védi a területet.

A füvesítés nem jó megoldás

A sorközök füvesítése sajnos nem jó megoldás, mert a gyepszőnyeg sűrű gyökérzete miatt kevésbé engedi át a vizet a mélyebb talajrétegekbe, könnyen tömörödik alatta a talaj.

Minden egyes kaszálás után megnő a gyep víz- és tápanyag-felvétele, amivel elvonja azokat a szőlő elől. Végül a biológiai sokféleség kialakításán sem segít a füves sorköz.

Időszakosan is boríthatjuk takarónövénnyel a sorközöket, erre általában gabonaféléket vetnek el tavasszal, majd nyáron lekaszálják. Száraz területeken, fiatal ültetvényben javasolható. A megmaradt tarló is jól megfogja a talajt, és ősszel beforgatva szerves anyagot is juttatunk a sorokba. Vízigénye kisebb, mint az állandó sorköztakaró növényzetnek, hátránya viszont, hogy minden évben újra kell vetni.

Szalmával? Előny és hátrány

Szalmát is kiszórhatunk a sorközökbe, amivel javítjuk a talaj vízháztartását, elnyomhatjuk a gyomokat, viszont néhány év múlva pentozánhatás alakulhat ki a szalma bomlásának következtében.

A fajgazdag, állandó takarónövényzet kialakítása a leghasznosabb nemcsak a talaj, hanem a szőlő és a környezet szempontjából is. A gazdag, virágzó növényzetben sokféle hasznos rovar talál élőhelyet, és besegít a szőlő növény védelmébe, gyökérzetük pedig kellően lazítja talajt, és javítja a biológiai aktivitását, egyben véd az eróziótól.

Az állományokat hengerezéssel ajánlott alacsonyan tartani (Fotó: Pixabay)

Herefélék, lándzsás útifű, cickafark

Tapasztalatok szerint a herefélék, a lándzsás útifű és a cickafark maradt meg kellő mennyiségben a sorközökben több év után is.

Ezeket az állományokat hengerezéssel ajánlott alacsonyan tartani, hogy a különböző fajok beérleljék a magjaikat, és megújuljanak vagy szerencsés esetben a sorba is behúzódjanak. Erre a lándzsás útifű a jó példa, ami alacsony termete és sekély gyökérzete miatt nem zavar a soraljban sem. Ha kaszálunk, ősszel és magas tarlót hagyva tegyük, hangsúlyozta Donkó Ádám.

Megosztás

További híreink

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

A magyar földeken is fontos a vadriasztó lánc használata

2024.07.04.

A magyar földeken is fontos a vadriasztó lánc használata, érdemes figyelni a szabályokra és a környezetre.

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás