A világ erdei súlyos veszélyben vannak a klímaváltozás és az emberi tevékenységek miatt, és ez a helyzet Magyarországon sem különbözik. A Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) legújabb jelentése szerint a világ fáinak egyharmada veszélyeztetett, és kétszer annyi fa van a kihalás szélén, mint az emlősök, hüllők és kétéltűk együttesen. Az erdők azonban létfontosságúak a Föld egészsége szempontjából: hozzájárulnak a biodiverzitás megőrzéséhez, jelentős szerepet játszanak a szén-dioxid megkötésében, és lassíthatnák a klímaváltozást, ha sikerülne megállítani a pusztulásukat.

Az IUCN első Globális Faértékelése szerint a világ 47.282 fafajából 16.425 veszélyeztetett, ami azt jelenti, hogy minden harmadik fa a kihalás szélén áll. A problémát fokozza, hogy a fákra leselkedő veszély nem egyenletesen oszlik el. A szigeteken élő fafajokat különösen súlyosan érinti a mezőgazdasági tevékenység, az emberi terjeszkedés, valamint az invazív fajok és betegségek. A trópusi égöv fáit pedig a klímaváltozás, az emelkedő tengerszint és a pusztító trópusi viharok fenyegetik.

Miközben a világ fáit kihalás fenyegeti, nem kis mértékben az erdőirtás miatt, a fásítási programok pont, hogy segíthetnének a klímaváltozás lassításában. Ez egy evidens gondolat, azonban nehéz felmérni, hogy mennyit segíthet az erdőtelepítés valójában (Fotó: Pixabay)

A fák kihalása nemcsak a biodiverzitás csökkenését jelentené, hanem közvetlen gazdasági és társadalmi károkat is okozna. A veszélyeztetett fafajok közül több ezeret építkezéshez, gyógyszerek és élelmiszerek előállításához, valamint tüzelőanyagként használják. Emellett a fák elengedhetetlenek a tápanyagok, a szén és a víz körforgásában, így kihalásuk súlyos következményekkel járna a Föld ökoszisztémáira.

A fák védelme érdekében többféle megközelítés létezik. Az élőhely-rekonstrukció mellett fontos szerepe van az ex situ fajmentésnek is, amely során a fajokat mesterséges körülmények között, például magbankokban vagy botanikus kertekben őrzik meg. Dél-Amerikában, ahol a legnagyobb a fafajok diverzitása, a mezőgazdasági erdőirtások miatt több ezer faj került a kihalás szélére.

Magyarországon is érezhetőek a klímaváltozás hatásai. A nyári középhőmérséklet az 1980-as évek óta 2 Celsius-fokkal emelkedett, ami miatt a bükkösök és fenyvesek területe rohamosan csökken. A bükkösök akár teljesen is eltűnhetnek az országból 2041 és 2071 között, míg a fenyvesek területe 20 év alatt 2.400 négyzetkilométerről 500 négyzetkilométer alá csökkent. Az erdeifenyő, Magyarország egyetlen őshonos fenyőfaja, főleg az Őrségben található, de a klímaváltozás miatt egyre kevésbé kedvezőek számára a körülmények.

A klímaváltozás lassításában az erdőtelepítések jelenthetnének megoldást, bár ennek hatékonyságát nehéz pontosan felmérni. Egy 2019-es tanulmány szerint a Föld ökoszisztémája további 900 millió hektár erdőt képes lenne fenntartani, ami 205 gigatonna szén-dioxid megkötését tenné lehetővé. Azonban egy 2024-es kutatás rámutatott, hogy sok esetben költséghatékonyabb módszer lehet hagyni a természetet, hogy magától regenerálódjon, mint aktívan erdőket telepíteni. Ez különösen igaz lehet az Andok, Közép-Afrika vagy Délkelet-Ázsia régióiban. A legjobb eredményeket a természetes regeneráció és az irányított erdőtelepítések kombinációja hozhatná.

Összességében tehát a fák és erdők védelme létfontosságú a Föld jövője szempontjából. A klímaváltozás és az emberi tevékenységek ellenére még mindig vannak lehetőségek a helyzet javítására, de ehhez globális együttműködés és hatékony stratégiák kidolgozása szükséges.

(Forrás: agrarszektor.hu) 

Megosztás

További híreink

Kulcsszerep jut a rovaroknak a fenntartható takarmányozásban

2025.02.16.

Hatályba lépett az Erdőirtásmentes Termékekről Szóló Rendelet (EUDR), amelynek célja az erdőirtás és az erdőpusztulás csökkentése. A rovaralapú összetevők kulcsfontosságú megoldást jelentenek a fenntartható takarmányozásban, mivel kisebb ökológiai lábnyommal rendelkeznek, és jobb teljesítményt biztosítanak.

A medvék még téli álmukat alusszák, de a medvehagyma már ott díszeleg az erdőkben

2025.02.16.

A tél utolsó hónapjában már számos tavaszi növény a tavaszt hirdeti. Az enyhe levegőnek köszönhetően a szokottnál előbb ébredezni kezdett a természet. Az erdők rengetegében már most februárban olyan növények bontogatják szirmaikat, és bújnak elő az avar puha védelméből, amelyeket általában a kikelet első hónapja szokott virágzásra csalni.

Téli metszés: a tippek, amelyekkel duplázhatja a gyümölcstermést

2025.02.16.

A gondos hobbikertészek valószínűleg már elvégezték a téli metszést, de akik még nem fogtak hozzá, ők sincsenek lekésve. Mielőtt azonban nekilátna bárki, érdemes átnézni, mely növényeket kell metszeni februárban. A HelloVidék Kósa Dániel gyümölcsszakirányú kertészmérnököt kérdezte a témáról, aki gyakorlati tanácsokkal is szolgált.

Kétszer annyi fa van a kihalás szélén, mint emlős, hüllő és kétéltű összesen

2025.02.15.

A világon mindenhol, így Magyarországon is visszaszorulóban vannak az erdők a megváltozott klíma miatt. A környezetvédők legújabb eredményei szerint a világ fáinak egyharmada veszélyeztetett, kétszer annyi fa van a kihalás szélén, mint emlős, hüllő és kétéltű összesen. Pedig az erdők nagyon sokat tesznek a bolygó egészségéért. Ha sikerülne megfordítani a folyamatot, akkor az emberiség elkezdhetné visszaszorítani a növekvő légköri szén-dioxidot és ezzel lassítani a klímaváltozást.

Érdemes átnézni, érdemes pályázni: több mezőgazdasági támogatást lehet lehívni 2025-ben

2025.02.15.

Érdemes átnézni és kihasználni a pályázati lehetőségeket, amelyek 2025-ben elérhetőek, vagy azok lesznek a gazdák számára.

Azt hiszi, jól tudja, melyik növény zöldség és melyik gyümölcs. Hát aligha…

2025.02.15.

A legtöbb élelmiszer-növényünk esetén megszokás alapján eldöntjük, hogy melyik a gyümölcs és melyik a zöldség. Van, ami sokaknál kétesélyes, mint a paradicsom vagy az avokádó. További érdekesség az is, hogy a dinnyék és a szamóca „egyértelműen” gyümölcsök, de lágyszárúak, azaz életmódjuk jobban hasonlít a zöldségekéhez, mint a többi gyümölcshöz, ami fán terem. Nem egyszerű tehát a helyzet.

Partnerhírek
Partner

Akár 35 millió Ft-os támogatással megjelent az új kertészeti pályázat

2025.02.11.

Megjelent a legújabb kertészeti pályázat, így most a kertészeti gazdaságok figyeljenek. Az új Kertészeti üzemek technológiai fejlesztésének támogatása (KAP-RD01a-1-25) pályázatra áprilistól lehet benyújtani a támogatási kérelmeket.

Partner

Lombtrágyák, már 460 Ft/liter-től - VulcanAgro 2+1 IBC-akció

2025.02.11.

Lassan vége a 2. IBC után a 3. IBC ajándék akciónak. Ha olcsón, jó minőséget szeretne, akkor keresse a VulcanAgro szaktanácsadóit.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Vinasz műtrágya, lombtrágya, növénykondicionáló AÖP 1 pont
Győr-Moson-Sopron, Győr

Vinasz műtrágya, lombtrágya, növénykondicionáló AÖP 1 pont

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
BioNutria Bór lombtrágya, Dánia
Győr-Moson-Sopron, Győr

BioNutria Bór lombtrágya, Dánia

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 3.300 hirdetés 171 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás