Kórokozók, baktériumok, vegyszerek és nehézfémek. Csak néhány összetevő azok közül, amik meglapulhatnak a kezeletlen szennyvizekben, amit sok gazdálkodó előszeretettel locsol a szántóföldjére.

Világszerte összesen 4,5 millió hektárnyi földterületet öntöznek tulajdonosaik kezeletlen szennyvízzel a legfrissebb kutatások szerint. Egy másik információ szerint ebben a 4,5 millió hektárban azonban a városokban keletkező szennyvizekkel öntözött területek nem szerepelne. Azokkal együtt összesen 36 millió hektáron folyik kockázatos öntözés.

A kialakult helyzetben a legszomorúbb az, hogy a globálisan keletkező szennyvizeknek még mindig csak a 10 százalékát kezelik valamilyen módon, a többi kezeletlenül kerül tárolókba, vagy épp mezőgazdasági területekre. A tisztítatlan szennyvíz azonban komoly fenyegetést jelent a talajra, és az élővilágra is. Sőt, a szennyvizekben megtalálható vegyszerek, nehézfémek, káros baktériumok a növényekbe beépülve az emberi szervezetbe is bekerülhetnek és károsíthatják azt.

Kezeletlen szennyvízzel öntözni nagyfokú felelőtlenség
 

A jelenség megállításához a gazdálkodók fejében kellene rendet tenni. Sokan ugyanis azt gondolják, hogy a kezelt szennyvizekből kivonják a hasznos tápanyagokat, ezért több műtrágyát kell használniuk, mint amikor a kezeletlen szennyvízzel öntözik területüket.

Igen ám, de a kezelés során a veszélyes baktériumok, nitrátok, foszfátok, fenolok, olajok, nehézfémek és gyógyszermaradványok is kivonásra kerülnek, amelyek komoly károkat tudnak okozni – ahogy azt már fentebb is leírtuk.

Legutóbb Mexikó gazdálkodói döbbenhettek rá, mekkora károkat okozhat a kezeletlen szennyvíz. Az USA-ba ugyanis olyan, kezeletlen szennyvízzel öntözött területről származó sárgadinnyét szállítottak, ami szalmonella baktériummal volt fertőzött. Látható, hogy ilyen gyakorlattal bármikor kitörhet akár egy komolyabb járvány is, mivel nem csak Mexikó, de Kína, India és Irán is előszeretettel öntözi földjeit kezeletlen szennyvízzel.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás