Gőzerővel folynak a talajmunkálatok a szántóföldeken, már amikor az időjárás nem szól közbe. Ilyenkor jellemzően az őszi alapművelést végzik a gazdák, mélyszántást végeznek rend szerint. Közben azonban másra is oda kell figyelniük a talajforgatáson túl, mégpedig az alaptrágyázásra.

Az alaptrágyázás fő célja, hogy a megfelelő tápanyagokat a növények gyökérzónájába juttassuk. Jellemzően az őszi alaptrágyázás során a nehezen felbomló tápanyagokat, a foszfort és a káliumot juttatjuk ki a talajra, majd dolgozzuk be. Így kerülnek be a gyökérzónába, ahonnan később a növények kényelmesen fel tudják venni azokat.

Óvatosnak kell lenni a szervestrágyázással, főleg a nitrátérzékeny területeken
 

A nitrogén viszont egy fogósabb kérdés, ugyanis a nitrát-ionok könnyen és gyorsan képesek kimosódni a talajból. Ennek tudatában az őszi alaptrágyázás során nem juttatjuk ki az összes, vetendő kultúrnövény számára szükséges nitrogén tápanyagot, csak annyit, amennyire a fejlődése kezdetén szüksége van. Később a nitrogént fejtrágyázással, fokozatosan adagoljuk, hogy a lehető legkisebb legyen a kimosódásból származó veszteség mértéke.

Óvatosan a nitrogénnel!

Tudni kell, hogy hazánk területének kétharmada nitrátérzékenynek minősül. Ebből adódóan egy uniós jogszabály miatt évente maximum 170 kg szerves nitrogént lehet kijuttatni egy hektár nitrátérzékeny termőföldre. Ennek tudatában kell megtervezni a műtrágya kijuttatását, sőt, a szerves trágyát sem lehet ész nélkül adagolni a talajba. Ez a mennyiség szerves nitrogén 30-35 tonna szerves trágya kijuttatásával már könnyen elérhető.

Precíziós műtrágyaszórásé a jövő!

Ahogyan már a szántás, a vetés és az állattenyésztés területére, úgy a műtrágyázást is kezdik hatalmukba keríteni a precíziós technológiák. A precíziós tápanyagpótlás első lépéseként mintavételek segítségével megállapítják, hogy a tábla egyes részein mennyi a talaj foszfor és kálium tartalma, majd ennek megfelelően készítenek egy pontos kijuttatási tervet. Ezeket a terveket a munkagépek kijuttatási térkép alapján tudják követni és így mindenhová annyi tápanyag kerül, amennyire valóban szükség van.

A jövő a precíziós tápanyag-visszapótlásé lesz
 

Sok gazda azonban még a ’régi rendszer szerint’ pótolja a tápanyagot a szántóföldjén. Az egész területet egységként kezeli, mindenhová ugyanannyi tápanyagot helyez ki, ezzel viszont akár komoly problémákat is előidézhet. A feleslegesen kijuttatott tápanyagokat nem veszik fel a növények, azok kimosódnak a talajból és akár komolyabb környezetszennyezést is okozhatnak.

Kevés, de az is rossz…

Hazánkban egyébként a műtrágya felhasználás igen alacsony szinten mozog. Pedig voltak évek, amikor világszínvonalon termeltünk növényeket. Ez egészen pontosan a 80-as évek közepén. Ekkor a tápanyag-utánpótlásunk Európa elitjével vetekedett. Majd jöttek a 90-es évek és ezzel együtt drasztikusan kezdett visszaesni a műtrágya felhasználása és annak színvonala is. jelenleg is a mélypont közelében vagyunk. Mindössze 80 kg NPK-t juttatnak ki átlagosan a gazdák hektáronként a szántóföldekre, ami nem sok mindenre elegendő. A legszomorúbb az egészben, hogy ez a kevés tápanyag is rossz módszerekkel kerül ki a földekre, ebben nyújthat a jövőben segítséget a precíziós tápanyag-utánpótlás.

Hogyan szokott Ön trágyázni?
A növények trágyázásán sok múlik. Ha jól csináljuk, tonnákban mérhető az elért terméstöbblet. Mégsincs két egyforma gyakorlat. Van, aki kihagyja az alaptrágyázást és csak a fejtrágyázásra koncentrál. Más megcsinál mindent, amit a forgalmazók ajánlanak. Megint más csak nitrogént használ, de mindenkinek nem lehet igaza! Ezen a helyzeten szeretnénk most változtatni. Első körben felmérjük, hogyan trágyázzák a búzát és a kukoricát a magyar termelők. Töltse ki Ön is a kérdőívünket! Mivel várhatóan nagyon sokan kitöltik majd, régiónként megtudjuk az alkalmazott gyakorlatot, amiből mindenki csak tanulhat. Ha részt vesz a felmérésben, Ön is megkapja az eredményeket. Ehhez kattintson ide: www.kerdoivem.hu/kerdoiv/899844095/
 

Kapcsolódó cikkek

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás