Kevesebb engedélyezett szer és hatóanyag: nehezebb a növényvédelem Magyarországon
Egyre nehezebbé válik a kertészeti kultúrák növényvédelme. Hogyan lehet jó eredményeket elérni a gyümölcstermesztésben akkor, amikor a növényvédelem lehetőségei csökkennek? – tette fel a kérdést Hunyadi István, a FruitVeB szakmai igazgatója a Gyümölcsöseink növényvédelme – Fogyatkozó hatóanyagok vs. jövőbeni lehetőségek című konferencián. Az előadások az uniós szintű növényvédő szer hatóanyag kivonások folyamatát, következményeit és az olyan lehetséges helyettesítő vagy alternatív megoldásokat helyezték a fókuszba, amelyek a növényvédelmi szempontokon túl a fogyasztói elvárásoknak és a szigorodó környezetvédelmi előírásoknak is megfelelnek.
A FruitVeB anyagát szemléztük. A növényvédő szerek engedélyezésére vonatkozó kedvezőtlen bizottsági döntések hátterét elemezve dr. Nagy Géza, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal növényvédelmi referense elmondta, hogy az okok között gyakran az szerepel, hogy kicsi a tagállami kapacitás. Ezért nehéz szakmai szempontok szerint megváltoztatni az értékelési folyamatot. A megoldást az adhatná, ha kockázatelemző csoportok jönnének létre, és ezek tárgyalásokat folytatnának a bizottsági ülés előtt. A szakember felhívta a hallgatóság figyelmét a körültekintő tájékozódás szükségességére a növényvédő szerek felhasználására vonatkozó megváltozott előírásokkal kapcsolatban. Előfordul ugyanis, hogy nem elég vagy nem a legfrissebb a készítmény címkéjén található információ. Az aktuális módosítások – amelyek például a dózist, a kezelésszámot, a várakozási időt érintik – az engedélyokiratokban találhatók meg.
Kevesebb használható hatóanyagcsoport, szigorúbb feltételek
Az elmúlt évek során a gyümölcstermesztők rendelkezésére álló hatóanyag-csoportok szűkülése tapasztalható. Bizonyos kultúrákban ez komoly gondot okoz, például a csonthéjasok esetében a kártevők elleni védekezésben felhasználható rovarnövekedést szabályozó anyagok számában csökkenés figyelhető meg. Az atkaölő szerek sem érhetőek el kellő mennyiségben, a kórokozók elleni kontakt készítmények felhasználása szigorodott. Itt említhető meg továbbá a réz alkalmazásának kérdése, amely 4000 g/év mennyiségben engedélyezett, ám egy új javaslat szerint 7 éves periódusokra lenne célszerű tervezni, úgy, hogy a határérték 28.000 g/7 év lenne.
Hirdetés
Tovább szigorodnak a növényvédőszer-felhasználásra vonatkozó előírások más területeken is. Egyrészt a nagy élelmiszerláncok a szermaradékok tekintetében szigorúbb előírások irányába mozdultak el, másrészt egyre gyakrabban kell megfelelni a méhkímélő technológiák kötelező előírásainak. A felhasználható hatóanyagok, hatóanyag-csoportok számának csökkenése növeli a rezisztencia kialakulásának veszélyét. A változó helyzet kezelése sokrétű, ide tartozik az integrált szemléletű termesztéstől a szakmai hozzáértésen és az alacsony kockázatú anyagok alkalmazásán át a kijuttatástechnológiáig sok megoldás és ötlet.
Lombfal-felülethez igazított dózis az egyik új ötlet
Ehhez kapcsolódóan újdonság a lombfal-felülethez igazított dózis megjelenése. A magas növésű kultúrákban (gyümölcs, szőlő, támrendszeres zöldség) a kijuttatandó növényvédő szer mennyisége nem területre, hanem lombfelületre van megadva. A megfelelő dózis meghatározását táblázatok segítik, hiszen nem csupán az ültetvények között, hanem a vegetációs időn belül is nagy különbségek lehetnek. A szűkülő növényvédőszer-kínálat jelentette nehézségeken kívül kedvező folyamatok is vannak:
A hazai növényvédelem számára nagy jelentőségű az a kezdeményezés, amely arra irányul, hogy ne csak egyes állatbetegségek fellépése ellen, hanem bizonyos növényi károsítók megjelenése esetén is támogatást igényelhessenek a védekezéshez a gazdák.
Az Agrárminisztérium idén is vissza nem térítendő támogatást nyújt a szőlőültetvényekben az FD fitoplazma terjedésének megakadályozására az amerikai szőlőkabóca ellen kijuttatott növényvédő szer vételárához.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés