Az ukrán-orosz háború számos ágazatban okozott zavart a világgazdaságban. Hogyan befolyásolhatja ez a 2022-es gabonafélék, különösen a cirok vetésterületét? Ennek járt utána egy szakmai szervezet. Leírták, hogy nehéz megjósolni az ukrajnai háború kimenetelét, és annak hatását a gabona termőterületek alakulására. Ukrajnának a gabonatermesztésben elfoglalt helyzete azonban lehetővé teszi, hogy a tendenciákat előre lehessen látni.

A Sorghum ID írta meg, hogy az UkrAgroConsult tanácsadó ügynökség szerint a tavaszi vetés megszakadása miatt a nyári gabonafélék vetésterülete 29%-kal csökkent, míg az ukrán hatóságok szerint ez az arány 39%. Ez a veszteség főként a logisztikában bekövetkezett zavar miatti inputanyaghiány eredménye. Ezen túlmenően hiány van üzemanyagból, hiszen azt a katonai műveletek számára tartják fenn, ezért a szállítmányozás nehézségekbe ütközik. Európában azonban a cirok stabil tendenciát mutat.

Kevesebb kockázat és több lehetőség az európai cirokban az ukrajnai háború idején a kukoricához képest - Fotó: FB, John Deere silózó

Stabil ciroktermesztés várható a nehéz körülmények között

„Összességében a cirok vetésterületében nem látható szignifikáns változás, Európa esetében stabil tendencia várható. Mivel az ukrajnai nehézségekkel párhuzamosan az éghajlati viszonyok nagyon szárazak, a cirok továbbra is igen vonzó perspektívát jelent” – fogalmazott Pierre Guillaumin, az FNPSMS, a francia a Kukorica- és cirokvetőmagtermesztők Országos Szövetsége Gazdasági és Nemzetközi részlegének vezetője.

A jelenlegi helyzet azonban kihat az ukrajnai terméshozamokra, ahogyan azt Martin Gomez, az FNPSMS nemzetközi promócióért felelős munkatársa elmagyarázza:

„Az Ukrajnába irányuló vetőmagkivitel csökkenésével szembesülve az ország a helyi cirokvetőmagtermelés felé fordulhat. Ez az ukrajnai a terméshozamok csökkenéséhez vezethet”.

Ebben a folyamatosan változó környezetben azonban továbbra is ébernek kell maradni, hiszen a trendek folyamatosan és frenetikus ütemben változnak - írták.

Megosztás

További híreink

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás