Jóval nagyobb lesz a termésmennyiség, ha talajvizsgálati eredmények alapján tervezik a tápanyagkijuttatást. Többek között erről is beszél majd Császár Zsolt, a Timac AGRO Hungária Kft. vezető szaktanácsadója a Magro KUKORICA és BÚZA Konferenciasorozaton. Előadásának címe: Talajközpontú tápanyagellátás kukoricában és búzában. A Timac AGRO növénytermesztési üzletágának Somogy megyei szaktanácsadója több, mint 5000 hektáron segíti a tápanyag-utánpótlási döntéseknél a gazdákat. Előadásában a jelenleginél hatékonyabb, tudatos és talajközpontú tápanyagellátási technológiákról beszél majd. Őt kérdeztük arról, hogy miért érdemes használni a talajvizsgálati eredményeket.
Császár Zsolt, a Timac AGRO Hungária Kft. vezető szaktanácsadója
Mi az, amit rosszul csináltak, vagy csinálnak a gazdálkodók a talajvizsgálatokkal kapcsolatban? Sok gazdálkodó jelenleg csak a növény tápanyagigényéből indul ki. Kizárólag arra kíváncsiak, hogy mekkora a nitrogén-, a foszfor- és a káliumigény (NPK) egy adott termésszint eléréséhez. Sokszor, sajnos, nem veszik figyelembe a talajadottságokat, és a talajmintavételeket csak külső kényszerből, a törvényi előírásoknak való megfelelés miatt végzik el. A vizsgálati eredményeket pedig aztán nem használják a mindennapi munkájuk tervezésénél. Pedig ha azokat elemzik, jobb terméseredményeket érhetnek el. Milyen megoldásokat javasol a gazdáknak, amivel növelhetik a hozamokat? Az volt a gond a régi gyakorlattal, hogy a talajvizsgálatról a gazdák csak számokat kaptak. Foszfor 200, kálium 150 és sorolhatnám. Sokan pedig nem tudták értelmezni a kapott adatokat, így a fiók mélyére kerültek az anyagok. Egy modern, bárki számára könnyen értelmezhető, grafikonnal és szöveges elemzéssel kiegészített tábladiagnózis - amelyet mi is készítünk - mindennap használható a tápanyag kijuttatás tervezésénél és végrehajtásánál. Így a műtrágyázás tervezhetővé válik a gazda számára. Ilyen tudásbázissal pedig előbb-utóbb ledőlnek a régi szokások által felépített falak. A bővített mintavétel elemzésével ugyanakkor érdemes szakemberhez fordulni. A precíziós mintavétel pedig a talajfoltok lehatárolására kiváló, ami így még hatékonyabb műtrágya kijuttatást tesz lehetővé.
A III. Kukorica és Búza Konferenciasorozat a 2 fő szántóföldi növényünk termesztéstechnológiai újdonságait mutatja be
Miért fontos, hogy mit, mivel juttat ki a gazda? A tápanyag-gazdálkodás tervezésénél egyre inkább figyelmet kapnak az antagonizmusok is, azaz hogy egyes hatóanyagok egymás hatását gyengítik. Felfedezték, hogy léteznek olyan elemek, amik gátolják egy másik felvételét. Ilyen ellentétpárok a kálium és a magnézium, valamint a foszfor és a cink. Milyen rossz példát tapasztalt a szaktanácsadás során? Ha túladagolják a műtrágyákat, az pénzkidobás. Például egy Somogy megyei termelő a kukorica alá folyamatosan, 7-8 éven keresztül 8-21-24-es műtrágyát szórt hektáronként. Erről aztán a talajmintavétel és az elemzés után kimutattuk, hogy teljesen felesleges, mert az adott talajban a foszfor és a kálium aránya kimagaslóan jó volt. Viszont az is kiderült, hogy a pH-ja elég alacsony volt. Így a javaslatunkra a gazda csökkentette a műtrágya-kijuttatást, helyette a Physiomax terméket használta a pH növelésére. A hektárköltség közel azonos maradt, de a termésmennyiség látványosan növekedett.

Tudjon meg még többet a talajközpontú tápanyagellátásról és hozzon ki többet a földjéből! Ehhez jöjjön el a III. KUKORICA és BÚZA Konferenciasorozatra, Kaposvárra 2018. december 13-án vagy Debrecenbe 2019. január 17-én, ahol az agrárszakma kiváló eladói számolnak be a kukorica és a búza termesztéstechnológiai újdonságairól, és adnak tanácsokat a korszerűbb és hatékonyabb termesztéshez.

További információ és regisztráció a rendezvényre a konferencia hivatalos oldalán: https://www.magro.hu/konferencia/

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Gasztronómiai különlegesség vagy egészségbomba? A fekete paradicsom, amit ki kell próbálnia!

2024.11.24.

A fekete paradicsom különleges megjelenésével és egyedi ízvilágával egyre nagyobb érdeklődést vált ki a kertészkedők és gasztronómia iránt érdeklődők körében. Az egzotikus szín és a tápanyagdús beltartalom miatt sokan kíváncsiak erre az egyedülálló növényre. Nézzük meg, milyen kérdések merülnek fel leggyakrabban a fekete paradicsommal kapcsolatban, és miért érdemes esetleg otthon is megpróbálkozni a termesztésével!

Takarmányelemzés valós időben – a hatékonyság növeléséért

2024.11.24.

A modern tejtermelésben a pontosság és a valós idejű adatok elengedhetetlenek a jövedelmezőség és a fenntarthatóság szempontjából. A Dinamica Generale NIR On Tank fejlett megoldást kínál. A rendszer közvetlenül a takarmánykeverő kádra telepítve a takarmányozás irányítása és a tejtermelés optimalizálása érdekében biztosítja az egyenletes táplálkozási minőséget és a működési hatékonyságot.

Miért létfontosságú a szelén a sertések számára, és hogyan javíthat a hozamokon?

2024.11.24.

A szelénhiány a sertések csökkent növekedésével és szaporodási teljesítményével függ össze. Ezért az állatok szelénigényének kielégítése az optimális termelési hatékonyság, a termelői jövedelmezőség és a fogyasztók tápláló fehérjeforrással való ellátásának egyik kulcstényezője.

A NitroVolt zöld technológiája új korszakot nyit a műtrágyatermelésben

2024.11.24.

A NitroVolt nevű dán startup a magvető tőkebevonás révén a jövőbe ugrik a kibocsátásmentes ammóniatechnológiával, amely lehetővé teszi a gazdálkodók számára, hogy közvetlenül hozzáférjenek a fenntartható műtrágyaforráshoz.

Intelligenciából jeles: csak a szükséges helyre és mértékben juttatja ki a tápanyagokat a műtrágyázó rendszer

2024.11.24.

A Stout intelligensen adagoló műtrágyázó rendszere olyan megoldás, amely átalakítja a kereskedelmi gazdálkodók trágyázáshoz való hozzáállását. Ez a technológia a növénytrágyázás olyan megközelítését vezeti be, amely a pontosságra, a költséghatékonyságra és a fenntarthatóságra összpontosít.

Invazív fajok támadása: Mosómedvék és nutriák okozta kihívások Magyarországon

2024.11.23.

Két gyérítési akció zajlott le a magyarországi mosómedvék és nutriák állományának visszaszorítása érdekében az elmúlt hónapokban, a feladat azonban korántsem fejeződött be. Mivel mindkét inváziós faj gyorsan terjed, és országszerte számtalan nehezen kezelhető problémát okozhat, további terjedésük lassítása természetvédelmi, vízügyi és mezőgazdasági szempontból is kulcsfontosságú kérdés.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Graecus CBK szárzúzó
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus CBK szárzúzó

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Graecus BFP Talajmaró
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus BFP Talajmaró

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás