Átlagosan 1,5 kilogramm növényvédőszer-hatóanyag jutott 2019-ben egy hektár mezőgazdasági területre. Ennek egyharmada volt gyomirtó. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a növényvédőszer-felhasználás aránya a mezőgazdaságban a termeléshez kötődő kiadások 7,7 százaléka volt 2019-ben. Korábban – 2000 és 2014 között – ez az arány 5,1-ről 8,3 százalékra nőtt, a legutóbbi részletes felmérés óta kismértékű csökkenés volt megfigyelhető. 

Az arány csökkenését a felhasznált mennyiség növekedése mellett részben az okozta, hogy a növényvédő szerek ára nem emelkedett olyan mértékben, mint a többi, mezőgazdaságban felhasznált terméké és szolgáltatásé - írta a Világgazdaság. Az Agrárközgazdasági Intézet 2019-es adatfelvétele szerint a mezőgazdasági végfelhasználásra értékesített növényvédő szerek mennyisége – a 2018-ban mért 12 százalékos csökkenés után – 2,8 százalékkal nőtt az előző évhez képest. Néhány év kivételével az értékesített mennyiség 2000 óta folyamatosan növekedett, ez idő alatt közel a két és félszeresére. A 26 ezer 783 tonnányi értékesített növényvédő szer 33 százalékát 2019-ben a gyomirtó szerek tették ki. Az eladott mennyiség 19 százaléka gombaölő, 18 százaléka rovarölő, a fennmaradó közel 30 százalék pedig egyéb szer volt.

A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a növényvédőszer-hatóanyag felhasználás aránya a mezőgazdaságban a termeléshez kötődő kiadások 7,7 százaléka volt 2019-ben - Fotó: Magro.hu, CSZS, Bábolna

Hatóanyagtartalom, népszerű szerek

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szerint 2019-ben a forgalomba hozott növényvédő szerekben 7827 tonna hatóanyag volt. Az évente gyűjtött adatok alapján az elmúlt 3 évben a forgalomba hozott termékekben a legnagyobb mennyiségben jelen lévő hatóanyag a glifozát (gyomirtó), a kén (gombaölő) és az s-metolaklór (gyomirtó) volt. A kukorica-, a napraforgó- és a repcekultúrákban a gyomirtó szerek felhasználása a legjelentősebb. A búzánál, az almánál és a szőlőnél inkább a gombaölő szerek használata volt jellemző. A növényvédőszer-felhasználás felmérésére ezelőtt 2014-ben került sor. Az akkori adatokkal összehasonlítva az egy hektárra vetített növényvédőszer-kijuttatások az őszi búza kivételével a szántóföldi kultúrákban kismértékben alacsonyabbak voltak 2019-ben. 

Az egy hektár mezőgazdasági területre jutó hatóanyag mennyisége Magyarországon kissé az EU 27 átlaga alatt volt a két évvel ezelőtti méréskor. A legtöbb hatóanyagot akkor Ciprus használta, hektáronként 9,8 kilogrammot, míg például Hollandiában 5,1, Olaszországban 3,7, Németországban 2,7, Franciaországban pedig 2 kilogramm volt a hektáronkénti átlag.

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás