Kevesebb növényvédőszer-hatóanyagot használnak a magyar gazdák, mint az uniós átlag
Átlagosan 1,5 kilogramm növényvédőszer-hatóanyag jutott 2019-ben egy hektár mezőgazdasági területre. Ennek egyharmada volt gyomirtó. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a növényvédőszer-felhasználás aránya a mezőgazdaságban a termeléshez kötődő kiadások 7,7 százaléka volt 2019-ben. Korábban – 2000 és 2014 között – ez az arány 5,1-ről 8,3 százalékra nőtt, a legutóbbi részletes felmérés óta kismértékű csökkenés volt megfigyelhető.
Az arány csökkenését a felhasznált mennyiség növekedése mellett részben az okozta, hogy a növényvédő szerek ára nem emelkedett olyan mértékben, mint a többi, mezőgazdaságban felhasznált terméké és szolgáltatásé - írta a Világgazdaság. Az Agrárközgazdasági Intézet 2019-es adatfelvétele szerint a mezőgazdasági végfelhasználásra értékesített növényvédő szerek mennyisége – a 2018-ban mért 12 százalékos csökkenés után – 2,8 százalékkal nőtt az előző évhez képest. Néhány év kivételével az értékesített mennyiség 2000 óta folyamatosan növekedett, ez idő alatt közel a két és félszeresére. A 26 ezer 783 tonnányi értékesített növényvédő szer 33 százalékát 2019-ben a gyomirtó szerek tették ki. Az eladott mennyiség 19 százaléka gombaölő, 18 százaléka rovarölő, a fennmaradó közel 30 százalék pedig egyéb szer volt.
Hatóanyagtartalom, népszerű szerek
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szerint 2019-ben a forgalomba hozott növényvédő szerekben 7827 tonna hatóanyag volt. Az évente gyűjtött adatok alapján az elmúlt 3 évben a forgalomba hozott termékekben a legnagyobb mennyiségben jelen lévő hatóanyag a glifozát (gyomirtó), a kén (gombaölő) és az s-metolaklór (gyomirtó) volt. A kukorica-, a napraforgó- és a repcekultúrákban a gyomirtó szerek felhasználása a legjelentősebb. A búzánál, az almánál és a szőlőnél inkább a gombaölő szerek használata volt jellemző. A növényvédőszer-felhasználás felmérésére ezelőtt 2014-ben került sor. Az akkori adatokkal összehasonlítva az egy hektárra vetített növényvédőszer-kijuttatások az őszi búza kivételével a szántóföldi kultúrákban kismértékben alacsonyabbak voltak 2019-ben.
Hirdetés
Az egy hektár mezőgazdasági területre jutó hatóanyag mennyisége Magyarországon kissé az EU 27 átlaga alatt volt a két évvel ezelőtti méréskor. A legtöbb hatóanyagot akkor Ciprus használta, hektáronként 9,8 kilogrammot, míg például Hollandiában 5,1, Olaszországban 3,7, Németországban 2,7, Franciaországban pedig 2 kilogramm volt a hektáronkénti átlag.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés