Kevesebb szenet tárol a mezőgazdasági művelésű terület, mint a más típusú földhasználat
Legyen szó gyepekről, erdőkről, természeti területekről, parkokról vagy kertekről, ezek a földtípusok hasonló mennyiségű szenet tárolnak hektáronként. A Flandria (Belgium) legnagyobb területét lefedő mezőgazdasági területek azonban lényegesen kevesebb szenet tárolnak.
A megállapítás 50 év óta az első, flamand földön végzett szén-dioxid-mérésből származik, amelynek eredményeit a flamand környezetvédelmi minisztérium jelentette be.
A műveléssel rendszeresen jut oxigén a talajba
Hogy miért tárol a termőföldként hasznosított terület kevesebb szenet, mint a más típusú, burkolatlan földhasználat? Ann Heylens, a Környezetvédelmi Minisztérium munkatársa szerint a fő ok az, hogy az olyan mezőgazdasági tevékenységek, mint a szántás, kapálás és betakarítás, rendszeresen oxigént juttatnak a talajba. Ez a talaj szerves anyagainak oxidációját okozza, ami szén-dioxid-kibocsátást eredményez .
Hirdetés
Egy másik ok, hogy a termőföldek talajaiba gyakran kevésbé stabil szerves anyagok – például növényi maradványok és hígtrágya – kerülnek, amelyek gyorsan lebomlanak. Ezzel szemben az erdőtalajok gyakran stabilabb szerves anyagokat, például gallyakat halmoznak fel. A mezőgazdasági talajok pH-értéke is valamivel magasabb, ami eltolja a baktériumok és gombák közötti egyensúlyt, és a baktériumok dominánsabb szerepet játszanak. Ez befolyásolja a szén tárolását, mivel a baktériumok gyorsabban bontják le a szerves anyagokat, mint a gombák.
Fontosság az éghajlatpolitika szempontjából
Az eredmények kritikus alapot biztosítanak a flamand és az európai éghajlat-politika számára. A talaj szénkészletei döntő szerepet játszanak az éghajlatváltozás mérséklésében. A mérések rávilágítanak az olyan alapvető széntároló medencék védelmére és bővítésére, mint az erdők, gyepek és vizes élőhelyek.
Ezen túlmenően azt sugallják, hogy a szén-dioxid-tárolás jelentősen növelhető más földhasználati területeken, például a mezőgazdasági területeken. Átgondolt földhasználati és gazdálkodási gyakorlatok alkalmazásával a talaj és a fák több szén-dioxidot tudnak megkötni, és hozzájárulnak az üvegházhatású gázok légkörből való eltávolításához.
A Környezetvédelmi Minisztérium azt tervezi, hogy a következő tíz évben figyelemmel kíséri ezt a fejlődést.
(Forrás: futurefarming.com)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés