Folyamatos áremelkedés és keresletcsökkenés figyelhető meg a magyar földpiacon. 2015-re hatványozottan igaz ez a tendencia, mélyen a zsebébe kell nyúlnia annak, aki termőföldet vásárolna. A legnehezebb helyzetben a Békés megyében gazdálkodók vannak.

Az utóbbi évekre jellemző volt, hogy emelkedett a hazai termőföldek ára, de ez a folyamat tavaly jelentősen felgyorsult. A legfrissebb adatok szerint 2015-ben 14 százalékkal emelkedtek a termőföldárak. 3 évvel ezelőtt 8,2, 2 éve 15 százalékos áremelkedés volt tapasztalható a piacon, így 3 év alatt több, mint 35 százalékkal drágultak a termőföldek.

A legintenzívebb áremelkedés a gyümölcsösök esetében figyelhető meg. Ezek ára mintegy harmadával ugrott meg 2015-ben. A szántóföldek ára 13 százalékkal emelkedett, így 2015-ben egy hektár szántó átlagosan 1.003.200 forintba került.

A legdrágább földterületek közé tartoznak a gyümölcsösök is
 

Amennyiben megyeszintre bontjuk le a földárakat, megfigyelhető, hogy a magyarországi megyék több, mint a felében megközelítette és meg is haladta a termőföldek ára az 1 millió forintot. A legdrágább termőföldeket Békés megyében találjuk, itt 1,3 millió forintért juthatunk szántóterülethez, míg Borsod-Abaúj-Zemplén megye a legolcsóbb terület, itt mindössze 631.600 forintot kell fizetni 1 hektár szántóterületért.

Az árak mellett a bérleti díjak is emelkedtek tavaly. Átlagosan 45.700 forintot fizettek a bérlők éves szinten a termőföldek hektárjáért. A legmagasabb áron (71 ezer forint/hektár) szőlőültetvényt bérelhettek a gazdák, a gyümölcsösökért átlagosan 52.400 forintot kértek a tulajdonosok bérleti díj címszó alatt, míg a szántóföldekért 45.700, erdőkért 25.700, gyepterületekért pedig 22.700 forintos bérleti díjat kellett kifizetni hektáronként.

A Magyar Idők információi szerint az áremelkedés mellett azonban a forgalomcsökkenés is jellemzi az utóbbi éveket. Tavaly az előző évhez képest csaknem felére estek vissza az értékesített termőföldek területe. A visszaesés mögött minden bizonnyal a 2014-ban életbe lépett új földforgalmi törvény szigorú intézkedései állnak.

2015-ben a legtöbb parcellát Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében adták el, 8300 hektár cserélt gazdát. Eközben Nógrádban összesen 500 hektárnál is kevesebbet értékesítettek a gazdák.

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás