Áruházlánc vagy gazdabolt? Lassan mindenhol előkerülnek a vetőmagos zacskókkal teli polcok, ugyanis (bár még tart a tél), közeledik a palántanevelési szezon. A kínálat széles, a növények száma már-már követhetetlen.

Sok időt tölthet az ember a magvak bogarászásával. Főleg az, aki nem tudatosan keres egy-egy zöldség- vagy virágfajtát, hanem csak azt tudja, hogy valamilyen paprikát meg paradicsomot, miegyebet akar vetni kertjébe. Így járhat az is, aki elfeledte, tavaly milyen fajta vetőmagja jött be – nos, ők akár órákat is eltölthetnek az üzletekben.

Ha gazdaboltban járunk, ott a legtöbbször az eladó tud segíteni, és átolvashatjuk az apró betűkkel a tasakokra felírt segítő szöveget, piktogramokat is. De ezek nem adnak annyi információt, amennyire egy jó kertésznek szüksége van. Így inkább jegyezzük fel a kínálatban található fajták nevét, aztán otthon szánjunk rá néhány órát és keressünk rá az interneten az egyes fajták jellemzőire. Ezekből jobban kiderül, hogy mire képes az adott növény, mennyire ellenálló az egyes betegségekkel szemben, milyen és mekkora termést, virágot hoz, mekkora a növekedési erélye stb.

Vigyázat! A hamis vetőmag még eddig sem jut el...
 

Higgyék el, megéri e kis fáradság, s van is még néhány hetünk a válogatásra. Így elkerülhetjük, hogy kertünk talajába nem illő növényt próbáljunk termeszteni. Fontos szempont a fajták víz- és térigénye. Ügyeljünk, hogy ne vágjanak át minket, ne vásároljunk piacon vetőmagot! Hamisítványokról, lejárt minőségmegőrzési idővel bíró szaporítóanyagok is előfordulnak. A hivatalos üzletekben ilyennel általában nem találkozunk. Az ott forgalmazott magvak tasakján jól olvasható a végső felhasználási határidő. A hamisítványok azt sem garantálják, hogy arról a fajtáról van szó, amit termeszteni akarunk.

Ez sokszor csak nyár végén derül ki: hónapokig ápoljuk e növényeket, aztán azzal szembesülünk, hogy tölteni való helyett cseresznyepaprikát termesztünk.

Ezt a bosszantó kellemetlenséget elkerülhetjük. De a bizonytalan eredetű vetőmaggal az is megesik, hogy ki sem kel. Ez az „újracsomagolt” vagy helytelenül tárolt vetőmagvakkal fordul elő, melyek elvesztették csírázóképességüket. Igazából mindez nem nagy anyagi veszteség, hiszen egy-egy tétel 100-200 forint, ám az igazi kár abból adódik, hogy nem tudjuk megtermelni magunknak a zöldséget, virágot.

Forrás: szabadfold.hu

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás