A Debreceni Egyetem AKIT Karcagi Kutatóintézetének újabb őszi árpa fajtajelöltjét nyilvánította államilag elismertté a Fajtaminősítő Bizottság. Az új árpafajta jobban terem az átlagnál és több, mint tíz éves nemesítői munka eredménye.

KG Nagykun az új őszi árpafajta neve

Az új árpafajta egy korai érésű, hatsoros takarmányárpa. A hivatalos kísérletek és a vizsgálatok alapján a mért tulajdonságok a gazdasági értékvizsgálatok és a növénykórtani rezisztenciavizsgálatok szempontjából is hiánytalanul megfeleltek az állami elismerés feltételeinek. A hírről a Debreceni Egyetem weboldala számolt be.

Államilag elismert lett a Karcagon nemesített új árpafajta - Fotó: Pixabay, illusztráció, Free-Photos
Jobban termő, magasabb nyersfehérje-tartalmú az új árpafajta

A KG Nagykun fajta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) által vizsgált három év átlagában 101,3 százaléka volt a standard fajták átlagtermésének (8,19 t/ha). A szemek nyersfehérje-tartalma pedig 0,4 százalékkal lett magasabb a takarmány standard fajták átlagánál. Ezeken kívül a télállósága és az állóképessége is az átlagnál kedvezőbb. A fajta az árpalisztharmattal és az árpatörperozsdával szemben mérsékelten ellenálló, a hálózatos levélfoltosságra pedig közepesen fogékony.

A NÉBIH és az FM képviselője adta át az elismerést az AGROmashEXPO-n

Az állami elismerést igazoló oklevelet január 25-én, csütörtökön ünnepélyes keretek között, az AGROmashEXPO 2018-as rendezvényén adták át. Az oklevelet Czimbalmos Ágnes, a Karcagi Kutatóintézet Növénynemesítési és Fajtafenntartási Osztályának vezetője Szépe Ferenctől, a Földművelésügyi Minisztérium főosztályvezetőjétől és Lukács Józseftől, a NÉBIH elnökhelyettes-igazgatójától vette át.

Már három tucatnyi saját nemesítésű növényfajta került ki Karcagról

A KG Nagykun a Debreceni Egyetem AKIT Karcagi Kutatóintézetének már a 36-ik saját nemesítésű, államilag elismert növényfajtája, az őszi árpából pedig az ötödik.

A KG Nagykun az 1916 óta vezetett fajtaelismerési törzskönyv VII. kötetének 4235/41 számú lapján lett bevezetve.

Ha pedig érdekli, melyek a kalászos gabonák legveszélyesebb vírusbetegségei Magyarországon, olvassa el ezt a cikkünket!

A Karcagi Kutatóintézet tevékenységéről ezen a hivatkozáson olvashat részletesebben.

Itt kiderül, hogy például folyamatos legeltetést elősegítő gyeptelepítési és hasznosítási eljárásokat dolgoztak ki, és ígéretes kísérleteik vannak egyes legeltethető szálastakarmányokkal a juhok legeltetési folyamatának nyári aszályos időszakban történő meghosszabbítására. Továbbá kidolgozták a bakhátas megoldást alkalmazó cserjesor telepítés technológiáját szolonyec talajon, amely egyéb kedvező hatások mellett alkalmas a legelőterületek szakaszolására.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás