Ellentmondásos éven van túl a hazai kukoricaágazat. A 9 millió tonnás, impozáns kukoricatermés 40 ezer forintos tonnánkénti árat hozott magával, amiből a piac azóta sem tért magához. Az ilyen árszínt mellett kialakuló árbevétel éppen a rentabilitás határán van. Mivel a hazai árak évek óta alig alakultak ennél jelentősen magasabban és a világban a rekordtermés miatt folyamatosan halmozódnak a kukoricakészletek, érdemes végiggondolni, mi lehet ennek a nehéz helyzetnek a megoldása. (Az alább közölt cikket Németh István, a Magro.hu ügyvezetője írta, és a Figyelő című hetilapban jelent meg 2017. január 12-én Támad a világpiac címmel.)

Az biztosnak látszik, hogy a kukoricatermelés marad a magyar agrárium legfontosabb ágazata hosszú távon is, annak ellenére, hogy időről-időre találkozhatunk olyan véleményekkel, amik a termesztés diverzifikációjának szükségessége mellett érvelnek. Ez azonban csak korlátozottan alkalmazató: egyes gazdaságok jól járhatnak, ha olyan szántóföli növényt termelnek, amiből alacsony a kínálat, ha tömegek tennék mindezt, komoly értékesítési problémákat okozna.

Németh István, a Magro.hu ügyvezetőjének cikke a Figyelő című hetilapban.

Vannak optimizmusra okot adó folyamatok és történések. Egyre több a fiatal a gazdaságokban, végre tényleg elkezdődött a generációváltás. A változás pedig magával hozta az újdonságokra való nyitottság és a hatékony termelés erőteljesebb megjelenését. Másrészt növekszik a kereslet, hiszen ebben az évben - a tervek szerint - elkészül majd az új tiszapüspöki kukorica-feldolgozó üzem, ami a Pannonia Ethanol Zrt. bejelentett kapacitásbővítésével együtt hozzávetőlegesen plusz 1 millió tonna felvásárlását teszi majd lehetővé.

Szükség is van a hazai kereslet erősítésére, ugyanis jelenleg a kukorica egy igen jelentős részét exportra termeljük. Különösen, mivel a hazai állatállomány csökkenésével 1,5 millió tonnára esett vissza a takarmányozásra fordított kukorica mennyisége. És ezzel már át is tértünk a negatív szcenáriókra.

Exportpiacokat kell tehát évről-évre keresnünk és ez idén egyáltalán nem lesz könnyű. Hiába jó minőségű a magyar kukorica általában, ha a konkurens kibocsátó országok is jól teljesítenek. Jelenleg ilyen időket élünk. Szinte mindenhol nagy mennyiséget takarítottak be a földekről. A 2016/17-es gazdasági évben világviszonylatban, a valaha volt legmagasabb, 1 milliárd tonna feletti össztermés várható. Ráadásul globálisan az elmúlt 4 évben termett a valaha volt 4 legnagyobb termés. A raktárak tele vannak, mert a kereslet az ilyen mértékű kínálatnövekedéssel nem tartja a lépést. Az éves zárókészletek rendre meghaladják a 200 millió tonnát. Persze racionális a készletezés, de a jelenlegi mérték hosszú távon már nem kedvező.

Az sem könnyíti meg a külpiaci esélyeinket, hogy az utóbbi időben a Duna vízállása sokszor korlátozta a vízi szállítást. Marad a közút, illetve a vasút, ami viszont a költségeket növeli. Mi jelentheti a kiutat a termelőknek a nehéz helyzetből? Globális szinten a kereslet rövid távú dinamikus növekedését csak a kőolajárak drasztikus emelkedése, és ezáltal az etanol iránti kereslet emelkedése eredményezné. A másik út a kínálat szűkülése vagy szűkítése. Ezt önkéntes alapon nem várhatjuk el az érintettektől, de egyesek fejében már a mesterséges beavatkozás és szabályozás gondolata is felvetődött. Ezt támasztja alá például, hogy az EU a cirok termesztését kiemelten kívánja támogatni a jövőben. Esetleg egy több évet érintő időjárási anomália oldja majd meg a kérdést – tőlünk teljesen függetlenül. Vagy a piac „láthatatlan keze”, de az nem ma és holnap lesz. Szerző: Németh István, a Magro.hu mezőgazdasági piactér ügyvezetője A cikk megjelent a Figyelő című gazdasági hetilapban, 2017. január 12-én, Támad a világpiac címmel.

Megosztás

További híreink

Rendkívül kártékony rovar, az őszi sereghernyó lehetséges megjelenéséről jött figyelmeztetés

2024.12.03.

Az őszi sereghernyó (Spodoptera frugiperda) az amerikai kontinens melegigényes őshonos faja, amely kiemelten veszélyes zárlati károsítóként szerepel az Európai és Mediterrán Növényvédelmi Szervezet (EPPO) A1-es karanténlistáján.

13 éve nem volt ilyen hideg Magyarországon

2024.12.03.

Az idei november középhőmérséklete a legalacsonyabb volt 2011 óta. Emellett ez volt az első hónap 2023 májusa óta, amelynek középhőmérséklete országos átlagban az éghajlati normál alatt maradt.

Az aszály hatásai ellenére is lesz elég magyar karácsonyfa az idén

2024.12.03.

Az aszály ugyan megviselte a fiatal ültetvényeket, mégsem kell hiányra számítani fenyőfából a karácsonyi időszakban.

Több változás lép életbe az adótörvényekben

2024.12.03.

Az Országgyűlés elfogadta és kihirdette a 2024. évi LV. törvényt, amely számos adótörvény módosítását tartalmazza.

Tudja, mióta nem érkezett uniós forrás Magyarországra?

2024.12.03.

Június 26-a óta Magyarország nem kapott újabb európai uniós támogatást, bár a 2021–2027-es pénzügyi ciklusban hazánknak járó 21,8 milliárd eurós keret 56 százaléka jelenleg hozzáférhető.

Karácsony közeledtével nem haszontalan tudni, melyek lettek az Év Szaloncukra 2024 díj legjobbjai

2024.12.03.

Az idei fődíjat a maklári Stühmer Körtezselés-muskotályos szaloncukor érdemelte ki.

Partnerhírek
Partner

Védjük a gyökereket az Agrováció termékével

2024.12.03.

A gyökérzónába kijuttatott AMG Pro-tech a csapadék/talajnedvesség hatására szétáramlik a gyökérzónában és védelmet alakít ki a kelő mag számára.

Partner

AKG 2025: kiknek érdemes belevágni és hogyan segíthetnek a szakértők?

2024.11.29.

Az agráriumot izgalomban tartó kérdés most az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás lehetősége. Minden termelőnek döntést kell hoznia lehetőségei és adottságai függvényében, hogy pályázik-e vagy sem. Ezt a kérdéskört jártuk körbe a Lajtamag Kft. termékfejlesztőjével, Somody Gergővel; Dr. Nagy Idával a Lajtamag Kft. szaktanácsadójával és Nagy Lászlóval, az Agro Profi Kft. vezető szaktanácsadójával.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 1.100 hirdetés 102 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás