Ki nem találná, mi a második legnagyobb kockázat az európai szőlészetekben
Az áprilisi tél igencsak megviselte a hazai mezőgazdaságot, beleértve a szőlészeteket is. Ilyen azonban nem csak nálunk fordulhat elő. Hasonló időjárási jelenségek éves szinten több tíz milliárd dollárnyi kárt okoznak a borászoknak szerte a világban.
A bortermelés és a szőlőtermesztés egy különleges ágazata a mezőgazdaságnak, mivel éves teljesítményük nagyon erősen függ az időjárástól. Szerencsétlen dolog, de egy kutatás szerint nincs a világon olyan szőlőtermő vidék, amelyet ne sújtana egy éven belül valamilyen időjárási kár, legyen szó fagyról, jégkárról, vagy épp viharkárról.
Ennek apropóján elkészült az első, a világ borvidékeit tartalmazó globális kockázati index. Ezt összesen 131 ország több mint 7500 borrégiójának tanulmányozása után állították össze szakemberek. A kutatás szerint az európai bortermelők számára a jégesők jelentik a legnagyobb fenyegetést, míg a földrengés(!) okozza a második leggyakoribb problémát, amely után akár évekig is tarthat egy borvidék talpra állása.
Hirdetés
A dobogó harmadik helyén a globális klímaváltozás okozta negatív hatások állnak, amik szintén komoly veszélyforrásként leselkednek a borászokra. Ezzel kapcsolatosan azt is megállapították a kutatók, hogy a jövőben az egyenlítőhöz közeli borvidékek eltűnnek, a szőlőtermő területek egyre jobban északra vagy délre fognak tolódni az egyenlítőhöz képest – írja a vg.hu.
A magyar gazdálkodók viszont jó hírt kaptak. Épp a kockázatok sokasodása miatt a jövőben ugyanis mégis támogathatóvá teszik Magyarországon a borszőlő telepítését a Vidékfejlesztési Program segítségével. A pontos részletek még ne ismertek.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés