Elérhető az Európai Unióban az élelmiszerekben található növényvédőszer maradék tartalomról szóló legfrissebb jelentés. A dokumentum áttekintést nyújt az EU területén széles körben fogyasztott élelmiszerekből összeállított termékkosár szermaradék szintjeiről. 2019-ben összesen 96302 mintát vizsgáltak. Ezek 96,1 százaléka a jogszabályban maximálisan megengedett szermaradék értékek alatt maradt. Az EU által koordinált ellenőrzési program (EUCP) keretében elemzett részminta (12 579) 98 százaléka volt a rendeletben meghatározott határokon belül.

Az EUCP keretein belül 12 élelmiszer-termékből - alma, fejeskáposzta, saláta, őszibarack, spenót, eper, paradicsom, zab (szem), árpa (szem), bor (vörös és fehér), tehéntej és sertészsír - véletlenszerűen gyűjtött mintákat vizsgáltak a tagállamok.

Kiadta az EFSA, melyik élelmiszerekben van a legtöbb növényvédőszer maradék - Fotó: Magro.hu, CSZS, Dusnok

Az elemzett minták közül: 

• 6674 (53 százalék) nem tartalmazott mérhető mennyiségű szermaradékot,
• 5664 (45 százalék) egy vagy több szermaradékot tartalmazott a megengedett szint alatt vagy azzal egyenlő koncentrációban, 
• 241 (2 százalék) tartalmazott olyan szermaradékokat, amelyek meghaladják az engedélyezett határértéket, és ezek 1százalék-a vezetett jogi lépésekhez. 

Hasonló termékeket vizsgáltak növényvédőszer maradék tartalom szempontjából

Az összehangolt program hasonló termékkosarakat fed le 3 éves rotáció alatt. Ez azt jelenti, hogy bizonyos termékek esetében felfelé vagy lefelé mutató tendenciák észlelhetők. 2016-hoz képest a következő termékek esetében csökkent a határérték (MRL) túllépések aránya: az őszibarack (1,9 százalékról 1,5 százalékra), a saláta (2,4 százalékról 1,8 százalékra), az alma (2,7 százalékról 2,1 százalékra) és a paradicsom (2,6 százalékról 1,7 százalékra). Az eper (1,8 százalékról 3,3 százalékra), a fejeskáposzta (1,1 százalékról 1,9 százalékra), a borszőlő (0,4 százalékról 0,9 százalékra) és a sertészsír (0,1 százalékról 0,3 százalékra) tekintetében viszont nőtt a határérték túllépések aránya. 2016-hoz hasonlóan a tehéntejben most sem haladta meg a maximálisan megengedett értéket a szermaradékok koncentrációja.

Diagramok, grafikonok

A koordinált program eredményei az EFSA weboldalán, böngészhető diagramok és grafikonok formájában érhetők el, így az adatok könnyebben érthetők és jobban hozzáférhetők. Az EU-koordinált monitoring program keretében összegyűjtött harmonizált és összehasonlítható adatok mellett az EFSA éves jelentése az egyes uniós tagállamok, valamint Norvégia és Izland nemzeti ellenőrzési tevékenysége keretében gyűjtött adatokat is magába foglalja.

Általános összefoglaló: 

https://www.efsa.europa.eu/en/news/pesticides-food-latest-figures-published

A növényvédőszer maradék jelentés az alábbi linken keresztül érhető el: 

The 2019 European Union report on pesticide residues in food

Helyesen kell kezelni és értelmezni a vizsgálat eredményeit

A nemzeti ellenőrzési programok kockázatalapúak, és olyan termékeket céloznak meg, amelyek valószínűleg növényvédőszer-maradékokat tartalmazhatnak, vagy amelyek esetében a korábbi években jogsértéseket állapítottak meg. Ezek a programok fontos információt nyújtanak a kockázatkezelőknek. Azonban az EUCP adataitól eltérően nem adnak statisztikailag reprezentatív képet azokról a szermaradék szintekről, amelyek várhatóan jelen vannak az európai üzletek polcain lévő élelmiszerekben. 

Az EFSA a rendelkezésre álló adatokból étrendi kockázatértékelést is végzett. Az eredmények azt mutatják, hogy a 2019-ben vizsgált élelmiszeripari termékek nem valószínű, hogy aggodalomra adnak okot a fogyasztók egészségére nézve. Számos ajánlást javasolnak azonban az európai ellenőrzési rendszerek hatékonyságának növelésére, ezáltal továbbra is biztosítva a vásárlók magas szintű védelmét - írta a Nébih.

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás