Kifizetődő a csepegtető öntözés a kukoricatermesztésben?
A szélsőséges időjárási jelenségek fokozódásával a termés minőségének és mennyiségének előrejelzése egyre nehezebbé válik a gazdák számára Európa-szerte – még akkor is, ha a strapabírónak ismert növényfajtákról van szó. Annak érdekében, hogy a kihívások ellenére is magas terméshozamot érjen el, egy gazdálkodó úgy döntött, hogy kipróbálja a csepegtető öntözést. Vajon sikeres befektetés volt?
Tervezéstől a telepítésig teljeskörű öntözési megoldás
A gazda 30 hektáros teljes földterületéből 10 hektár kukoricát választottak ki a teszthez, lehetővé téve az öntözött és a nem öntözött táblák közvetlen összehasonlítását. Miután a gazda megosztotta elképzelését és kívánságait a PIPELIFE szakértőjével, egy korszerű öntözési megoldást terveztek, amely figyelembe veszi a szántóföldi viszonyokat, beleértve a termés típusát, a talajt, a csapadékot, a műtrágyázási igényeket és a vízforrásokat is. Az összes lehetőség gondos mérlegelése után egy egyszerű megoldást választottak – a csepegtető öntözést. A meglévő vízforrás és szivattyú ismerete alapján javaslat készült a szükséges berendezésekre vonatkozóan. Egy öntisztító lamellás szűrőt építettek be, hogy felfogja a szennyeződéseket és a hordalékot, amelyek eltömődést okozhatnak a rendszerben.
A szennyeződések kiszűrése után a fő- és az mellékágakon csővezetékek szállították a vizet minden növényhez.
Hirdetés
Csepegtető szalagok kerültek a tábla minden második sorába. A gazda dönthetett arról, hogy a csepegtetőcsöveken mennyi vizet kell szállítani; a csepegtetők közötti távolságot ennek megfelelően állították be.
A telepítés időzítése kulcsfontosságú a rendszer sikeréhez. A telepítést a növények növekedésének korai szakaszában kell elvégezni, hogy a kukoricának legyen elég ideje fejlődni. Amikor a növényeknek 6-8 levele van, a csepegtető szalagokat a talajra kell helyezni és azonnal meg kell kezdeni az öntözést. A jó tervezésnek és időbeosztásnak köszönhetően a telepítési folyamat mindössze három napot vett igénybe. A két hónapos időszak alatt a kukoricát nyolcnaponta öntözték.
Négy-hatszoros terméshozam-növekedés
A kihívást jelentő körülmények, például a késői és túl mély vetés, a hibridkukoricák és a szélsőséges hőmérséklet ellenére az eredmények magukért beszélnek. Az öntözött táblán 12-14 tonna/hektár volt a termés, szemben a nem öntözött kukoricatáblákon 2-3 tonna/hektár értékkel. Csepegtető öntözőrendszer kiépítésével a jellemző mennyiségnél 4-6-szor nagyobb hozamot értek el.
Hosszútávú együttműködési tervek
Ésszerű kezdeti befektetéssel a rendszer már az első évben megtérült. A következő években már csak a csepegtető szalagot kell cserélni és a teljes rendszer minimális karbantartást igényel. Mivel a PIPELIFE megbízható partner, a gazda bízhat abban, hogy a lehető legjobb tanácsot kapja a jövőben is. Sőt mi több, a gazda meg van győződve arról, hogy a jövőben az öntözőrendszerét a teljes 30 hektárra kiterjeszti.
A PIPELIFE-ról:
A Pipelife International GmbH 1990-ben mutatkozott be Magyarországon, amikor PannonPipe Kft. néven alapított vállalatot. Kelet- és közép-európai terjeszkedésének további állomásai Csehország, Szlovákia, Lengyelország, Románia, Szlovénia, Horvátország, Ukrajna, Bulgária volt. A régió vásárlóinak igényeit 70 telephelyen működő bázisraktárak elégítik ki. A Pipelife Csoport által gyártott csőrendszerek teljes körű műszaki megoldásokat kínálnak a közmű, épületgépészet és a mezőgazdaság területén. Utóbbiban intelligens öntöző- (mikroöntözés és szórófejes öntözés) és vízelvezető rendszereket ajánlanak mezőgazdasági felhasználásra.
Ha szeretne kapcsolatba lépni magyarországi PIPELIFE szakértőivel, kattintson ide!
(x)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés