A szélsőséges időjárási jelenségek fokozódásával a termés minőségének és mennyiségének előrejelzése egyre nehezebbé válik a gazdák számára Európa-szerte – még akkor is, ha a strapabírónak ismert növényfajtákról van szó. Annak érdekében, hogy a kihívások ellenére is magas terméshozamot érjen el, egy gazdálkodó úgy döntött, hogy kipróbálja a csepegtető öntözést. Vajon sikeres befektetés volt?

Tervezéstől a telepítésig teljeskörű öntözési megoldás

A gazda 30 hektáros teljes földterületéből 10 hektár kukoricát választottak ki a teszthez, lehetővé téve az öntözött és a nem öntözött táblák közvetlen összehasonlítását. Miután a gazda megosztotta elképzelését és kívánságait a PIPELIFE szakértőjével, egy korszerű öntözési megoldást terveztek, amely figyelembe veszi a szántóföldi viszonyokat, beleértve a termés típusát, a talajt, a csapadékot, a műtrágyázási igényeket és a vízforrásokat is. Az összes lehetőség gondos mérlegelése után egy egyszerű megoldást választottak – a csepegtető öntözést. A meglévő vízforrás és szivattyú ismerete alapján javaslat készült a szükséges berendezésekre vonatkozóan. Egy öntisztító lamellás szűrőt építettek be, hogy felfogja a szennyeződéseket és a hordalékot, amelyek eltömődést okozhatnak a rendszerben.

A szennyeződések kiszűrése után a fő- és az mellékágakon csővezetékek szállították a vizet minden növényhez.

Csepegtető szalagok kerültek a tábla minden második sorába. A gazda dönthetett arról, hogy a csepegtetőcsöveken mennyi vizet kell szállítani; a csepegtetők közötti távolságot ennek megfelelően állították be.

A telepítés időzítése kulcsfontosságú a rendszer sikeréhez. A telepítést a növények növekedésének korai szakaszában kell elvégezni, hogy a kukoricának legyen elég ideje fejlődni. Amikor a növényeknek 6-8 levele van, a csepegtető szalagokat a talajra kell helyezni és azonnal meg kell kezdeni az öntözést. A jó tervezésnek és időbeosztásnak köszönhetően a telepítési folyamat mindössze három napot vett igénybe. A két hónapos időszak alatt a kukoricát nyolcnaponta öntözték.

Négy-hatszoros terméshozam-növekedés

A kihívást jelentő körülmények, például a késői és túl mély vetés, a hibridkukoricák és a szélsőséges hőmérséklet ellenére az eredmények magukért beszélnek. Az öntözött táblán 12-14 tonna/hektár volt a termés, szemben a nem öntözött kukoricatáblákon 2-3 tonna/hektár értékkel. Csepegtető öntözőrendszer kiépítésével a jellemző mennyiségnél 4-6-szor nagyobb hozamot értek el.

Hosszútávú együttműködési tervek

Ésszerű kezdeti befektetéssel a rendszer már az első évben megtérült. A következő években már csak a csepegtető szalagot kell cserélni és a teljes rendszer minimális karbantartást igényel. Mivel a PIPELIFE megbízható partner, a gazda bízhat abban, hogy a lehető legjobb tanácsot kapja a jövőben is. Sőt mi több, a gazda meg van győződve arról, hogy a jövőben az öntözőrendszerét a teljes 30 hektárra kiterjeszti.

A PIPELIFE-ról:
A Pipelife International GmbH 1990-ben mutatkozott be Magyarországon, amikor PannonPipe Kft. néven alapított vállalatot. Kelet- és közép-európai terjeszkedésének további állomásai Csehország, Szlovákia, Lengyelország, Románia, Szlovénia, Horvátország, Ukrajna, Bulgária volt. A régió vásárlóinak igényeit 70 telephelyen működő bázisraktárak elégítik ki. A Pipelife Csoport által gyártott csőrendszerek teljes körű műszaki megoldásokat kínálnak a közmű, épületgépészet és a mezőgazdaság területén. Utóbbiban intelligens öntöző- (mikroöntözés és szórófejes öntözés) és vízelvezető rendszereket ajánlanak mezőgazdasági felhasználásra.

Ha szeretne kapcsolatba lépni magyarországi PIPELIFE szakértőivel, kattintson ide!

(x)

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás