Kihasználatlan piaci ziccer - tízszer nagyobb mennyiségre lenne kereslet ebből a gyümölcsből
Az elmúlt években jelentős figyelmet kapott a hazai gesztenyetermelés, de sajnos az iparág teljesítménye messze elmarad a várakozásoktól. Magyarországon csupán a hazai kereslet tizedét tudják előállítani, annak ellenére, hogy egykor nagy volumenű termesztés volt a cél. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) által szervezett szelídgesztenye fajtavizsgálati bemutatón ez a probléma is szóba került, különös tekintettel a termőterületek és fajták kihívásaira. A Pölöskei Fajtakísérleti Állomáson megrendezett eseményen Szili Ferenc állomásvezető köszöntötte az érdeklődőket, bemutatva a fajtagyűjteményt, amelynek fókuszában a szelídgesztenye állt.
A bemutatón különféle szelídgesztenye-fajtákat kóstolhattak és értékelhettek a jelenlévők, ám a fajtaválasztás korántsem egyszerű. Egyik sem felel meg teljes mértékben minden szempontnak: a klimatikus változásokhoz való alkalmazkodás, a megbízható termés és a feldolgozóipar igényeinek való megfelelés mind kihívást jelentenek. Dr. Szani Zsolt, a Nébih Mezőgazdasági Genetikai Erőforrások Igazgatóságának munkatársa ismertette, hogy a közelmúltban nagy mennyiségben telepített Bouche de Bétizac fajta nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Bár termése korai és nagy méretű, ízvilága és a betegségekkel szembeni ellenállóképessége nem kielégítő.
Telepítési nehézségek és kihívások
A Bouche de Bétizac fajta, például, nem áll ellen a gombás betegségeknek, ami gyorsan tönkreteheti az ültetvényeket. Emellett a nemes és az alany közötti inkompatibilitás is problémát okoz, ami akár 6-8 éves korig bármikor előfordulhat. A kéregrák és a fitoftóra gombafertőzés további veszélyt jelentenek. Az ázsiai fajták esetében a nemesítők próbálnak olyan hibrideket előállítani, amelyek jobban tűrik az éghajlatváltozást és ellenállnak a betegségeknek. Ugyanakkor ezeknek a fajtáknak a terméshúsa sárgás színű, ami nem kedvező a gesztenyepüré gyártásához.
Hirdetés
Ígéretes fajták és a hazai termelés helyzete
A bemutatón említették a Nemeshetési korai nevű fajtát, amelyet egyre több figyelem övez, mivel jól tűri a kéregrákot és a gubacsdarázs károsítását is elkerüli. Egyed Károly, a Sarkpont Zrt. vezérigazgatója egy saját szelekcióját, a Vóta 21-et is bemutatta, amely késői érésű és kiváló alapanyag a gesztenyepüré előállításához.
Egy érdekes megoldást mutattak be Görögországban, ahol a kéregrák leküzdésére hipovirulens gombatörzseket alkalmaztak. Ez a módszer hatékonyan megfékezte a kéregrák terjedését, és megelőzte a fák pusztulását. Az ilyen innovációk jelentős előrelépést hozhatnak a gesztenyetermelés fenntarthatóságában.
Növekvő piaci kereslet és kihasználatlan potenciál
Jelenleg Magyarországon mindössze 250 hektáron termesztenek szelídgesztenyét, amelyből évente 400-500 tonnát takarítanak be, szemben a 2000-2500 tonnányi importtal. A hazai feldolgozóipar évente 4000 tonnányi gesztenyéből állít elő élelmiszert, mintegy 11-12 millió euró értékben, így a hazai termelés jelentősen elmarad a piaci igényektől. Magyarország különböző régióiban, például Vas, Zala és Somogy vármegyékben találhatók gesztenyetermő területek, ahol a talaj savas kémhatása megfelelő a gesztenye számára.
Az 1950-es években indult gesztenyenemesítési programnak köszönhetően ma is a magyar fajták képezik a hazai kínálat gerincét. Azonban a kéregrák és a rendszerváltás utáni telepítési nehézségek miatt a termőterületek nagymértékben csökkentek. Pedig a magyar élelmiszeripar jelentős hozzáadott értékkel képes lenne a gesztenyéből készült termékek előállítására, ha több hazai alapanyag állna rendelkezésre.
Telepítési hibák és nemesítési lehetőségek
A bemutatón Sztankovszky Péter növényvédelmi szakember arra hívta fel a figyelmet, hogy a gesztenyeültetvények telepítésekor gyakran elkövetett hibák, mint a nem megfelelő tápanyagellátás és fajtaválasztás, hosszú távon csökkenthetik a termés mennyiségét és minőségét. A megfelelő fajta kiválasztása és a talajvédelem kulcsfontosságú a sikeres termesztés érdekében.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 88 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés