A 2023-as év is egy hullámvasút volt, mindenki érezhette a gazdasági nehézségeket, az infláció és a háború hatásait - mondta Szűcsné Szaniszló Zsuzsa, a Nagisz Csoport marketing és kommunikációs felelőse a Portfolio Agrárszektor 2023 Konferencián. Hozzátette, mindezeket ők is megérezték a cégcsoportban, például különböző beszerzési nehézségek formájában, ugyanakkor továbbra is komoly hangsúlyt szeretnének fektetni az új technológiák bevezetésére is. Tehenészeti telepi beruházást valósítottak meg Nádudvaron a BÜTE-i állattartó telepen 5 milliárd forint értékben.

 Szűcsné Szaniszló Zsuzsa a Siófokon rendezett szakmai konferencián elmondta, hogy a 2023-as év nehézségeit ők is megérezték a cégcsoportban, a különböző árak és egyéb beszerzési nehézségek formájában. Beszélt arról is, hogy a cég növekedő pályán van, és talán az volt a tavalyi év egyik legnagyobb kihívása, hogy ezt tudják és merjék is kommunikálni - számolt be róla az Agrárszektor. 

Középen Szűcsné Szaniszló Zsuzsa, a Nagisz Csoport marketing és kommunikációs felelőse - Fotó: FB

Szűcsné Szaniszló Zsuzsa a jövővel kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy kettős feladatuk van: a cégcsoport 2025-ben fogja ünnepelni a 75. születésnapját, amire fel kell készülniük, valamint továbbra is komoly hangsúlyt szeretnének fektetni az innovációra, az új technológiák bevezetésére is.

A legutóbbi nagy Nagisz fejlesztés

A Nagisz Csoporthoz tartozó Nagisz-Tej Kft. a VP2-4.1.1-20 kódszámú ”Állattartó Telepek Fejlesztésének Támogatása” című felhívás keretében a Magyar Állam és az Európai Unió támogatásával tehenészeti telepi beruházást valósított meg Nádudvaron a BÜTE-i állattartó telepen. A beruházási projekt értéke összesen 5 milliárd forint - írta a vállalat még 2023 november végén.

A cégcsoport 2009-ben hosszú távú stratégiai döntést hozott az állattartó ágazatok fejlesztéséről, amelynek váza a meglévő telepek műszaki korszerűsítése, illetve új építésű állattartó épületek megvalósítása - közölték.

5 milliárdos telep épült

A Nagisz-Tej Kft. a Vidékfejlesztési Program által nyújtott forrás felhasználásával, sikeres pályázata révén a Nádudvar külterületén elhelyezkedő BÜTE-ben új szarvasmarha-telepet épített - írta a vállalat. 

A mintegy 5 milliárd forintos költséggel megvalósuló beruházás eredményeként egy modern, megközelítőleg 1000 tehén befogadására képes, fejőrobotos technológiát használó, két termelőistállóból, ellető istállóból és az ezeket kiszolgáló épületekből és berendezésekből álló komplexum jött létre.

Az 5 milliárd forintos Nagisz-fejlesztés átadása Nádudvaron

A jelenlegi termelő telep az 1970-es években épült, felújítása már gazdaságosan nem volt megoldható, így egy új terület zöldmezős fejlesztése mellett döntött a cégcsoport.

A BÜTE-i állattartó telepen a jelenlegi állatlétszám figyelembevételével a legkorszerűbb tartástechnológia és fejéstechnológia valósult meg.

A nádudvari tejtermelő technológia részletei

A beruházás során megépült 2 darab, egyenként 552 férőhelyes termelő istálló a hozzátartozó tejházi épülettel. Továbbá megépült egy az előkészítő csoportot és az ellés körüli időszakot kiszolgáló istálló 162 darab állat részére. Ezen felül a teljes telepi infrastruktúra fejlesztése megtörtént, beleértve a trágyakezelést, a takarmánytárolást, az úthálózatot és az elektromos és vízhálózatot is.

A projekt keretében a termelő istállókban beépítésre került 1104 tehénmatrac és pihenőboksz a pihenőbokszos tartástechnológiához igazodó komplett hígtrágya kezelő rendszerrel együtt. Az állatok komfortját egy automatikusan működő oldalfüggöny rendszer, 80 ventilátor és 16 forgó tehénkefe biztosítja. Az itatási rendszer kialakítása 40 nyílt vízterű és temperált szarvasmarha itatóval történt. Az etetőasztalra kijuttatott takarmány folyamatos feltolásáról és frissítéséről 2 takarmány visszaforgató robot gondoskodik. A takarmány keverését és kiosztását 2 vontatott 12 m3-es takarmánykeverő/kiosztó kocsi végzi.

https://www.youtube.com/watch?v=IdiAou6NmOs
Szűcsné Szaniszló Zsuzsa, a Nagisz Csoport marketing és kommunikációs felelőse a Portfolio Agrárszektor 2023 Konferencián adott interjút

A folyamatos fejést összesen 17 darab VMS V300 fejőrobot végzi irányított tehénforgalmi rendszerben. Az állatok természetes igényeit és tanulási képességeit is figyelembe véve az állatok stresszmentesen, igényeik teljeskörű kielégítése mellett tarthatóak.

A tehén a pihenőtérről egy válogató kapun áthaladva érheti el az etető területet. Az állatok a pihenő területre már bármikor szabadon visszamehetnek. Fontos, hogy az állatok mozgása nem korlátozott, hanem irányított.

A fejéssel együtt az állatok a tejtermelésüknek megfelelően a plusz abrak mennyiséget is megkapják, ezáltal a tejtermelés is gazdaságosabbá válik. Ideális körülmények között 1 darab VMS V300 fejőrobot akár napi kb. 180 darab fejés elvégzésére és napi kb. 3500 liter tej kifejésére is alkalmas.

A tejadatokon felül az állományról a létező összes információ rendelkezésre áll. Ha a rendszer bármilyen problémát érzékel üzenet formájában azonnal figyelmeztetést küld a felhasználó számára. Így az állatok jólléte érdekében a személyzet bármikor megfelelő módon tud szakmai döntéseket hozni - írták.

Szűcsné Szaniszló Zsuzsa, a Nagisz Csoport marketing és kommunikációs felelőse fényképez egy siófoki agrárkonferencián - Fotó: FB

A fejlesztés adatai:                                            

A terület nagysága 10 hektár, amelyen összesen 10 különálló építmény készült el. 

Összességében a teljes beruházás alatt

  • 6704 m3 beton, (14 245 tonna összsúllyal, ami 95 kékbálna súlyának felel meg)
  • 700 tonna acélszerkezet,
  • 18 000 m2 szendvicspanel és trapézlemez,
  • 66 700 m elektromos kábel és csővezeték épült be.

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás