Jelenleg több mint 7 milliárd ember él a Földön és az előrejelzések szerint ez a szám 2050-re eléri a 9,6 milliárdot. Az élelmiszerszükséglet a becslések szerint 49%-kal fog nőni, melyet kevesebb erőforrással és a hatékonyság javításával kell megoldaniuk az állattenyésztőknek, hogy biztosítsák a fenntarthatóságot. Míg a világ élelmiszerelőállítása nőni fog, addig az Unión belül más tendencia várható az elkövetkezendő évekre. Az Unión belül az EU népességének fogyatkozásával a húsfogyasztás csökkenése várható. Azon belül is elsősorban várhatóan a sertés- és marhahús fogyasztása fog visszaesni. A prognózisok szerint a baromfi lesz az egyetlen olyan ágazat, ahol a termelés és a fogyasztás tekintetében bővülés várható. Az egy főre eső húsfogyasztást a baromfihús előállításának növekedése fogja pótolni.

A magyar mezőgazdaságnak a közelmúltban sok nehézséggel kellett szembenéznie: 2020-2021-ben a sertéspestissel, a brexit okozta sofőrhiánnyal, a koronavírus-járvánnyal, valamint a folyamatosan emelkedő műtrágyaárakkal. A 2022-es év sem hozott sok jót. Az orosz-ukrán háború miatt komoly változások történtek a piacon: drasztikusan megnövekedtek az energiaárak, folyamatosan emelkednek az inputanyagok árai és agrárlogisztikai nehézségek merültek fel. A termelői tejárak most követik a globális árupiaci trendeket, ennek következtében 2023-ban alacsonyabbak lesznek. Eközben továbbra is drága inputköltségekre kell számítani. A tejtermékek iránti kereslet rövid távon az élelmiszer-infláció miatt gyengülni fog. Az uniós tej- és tejtermék-előállítás terén az innovatív, modern rendszerekre való átállás várható. Ez magasabb minőségi színvonalat és a termelési rendszerek fokozott differenciálását fogja eredményezni. A forint erősödésének is köszönhető, hogy csökkent a sertés felvásárlási ára, viszont a költségszint változatlanul magas. Az már csak „olaj a tűzre”, hogy a láncok igyekeznek letörni a feldolgozók árait, aminek hatása a sertéstartókon csattan.

Ezek után mi lehet a megoldás?

Nehézségek mindig voltak, és lesznek is a jövőben. Magyarországon a múltban mindig volt, és remélhetőleg a jövőben is lesz állati termék-előállítás. Verseny lesz. Verseny a szakképzett munkaerőért, a hatékonyság javításáért. Az új, innovatív megoldások jelenthetik a kiutat a sikeres túlélők számára. Ilyen megoldás például a precíziós állattartás, amely több tudományterület (mikroelektronika, informatika, etológia, állattenyésztés, takarmányozás, épületgépészet, közgazdaság, csak hogy a legfontosabbakat említsük) együttműködésével jött létre. Az ilyen interdiszciplináris - tudományterületek közti - együttműködés révén új megoldások születnek. A precíziós állattartás olyan takarmányozási és menedzsment rendszert képes az IT-technológiával kiépíteni, amely a nagy állattartó telepeken is elérhetővé teszi az állatok egyedi igényeinek kielégítését, nyomon követhetőségét. Ezek a rendszerek integrálják a legújabb etológiai kutatások eredményeit olyan 2-3 éven belül megtérülő innovatív technológiai megoldásokkal, amelyek javítják a jövedelmezőséget, fenntarthatóvá teszik állati termék előállítást.

Amennyiben szeretne teljesebb képet kapni a Bentley által forgalmazott portfólióról, a farm termékeket megtekintheti a www.farmtechnika.hu oldalon.

Kérje ingyenes konzultációnkat, beszélgessünk róla, hogyan tudjuk az Ön gazdaságát is jövőt állóvá tenni! Várjuk jelentkezését e-mailben a farm@bentleyinstruments.com címen. További információ: www.farmtechnika.hu

(x)

Megosztás

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás