Kínában is jelentősen megcsappant a méhek száma, ezért a méhészek mentőakcióba kezdtek. Egy ott őshonos fajt hegyvidéki őserdőbe telepítenek be, méghozzá nem is akármilyen módon. A kaptárok ugyanis egy sziklafalon helyezkednek el.

Aki mostanában Kínába látogat, azon belül is Hubei tartományban, Shenongija hegyvidék őserdejébe, furcsa képet láthat maga előtt. Egy meredek sziklafalra ugyanis 700 kaptárt helyeztek ki, bennük pedig indiai méhcsaládok leltek új otthonra.

A rovarokat elsősorban természetvédelmi okokból telepítették az új lakhelyükre. A költöztetés oka, hogy ezen a területen a betelepített házi méh kiszorította az őshonos méheket. A házi méhet egyébként gazdasági okokból telepítették be Kínába, mivel több mézet képes előállítani, mint az indiai méh – a betelepítéssel azonban az őshonos fajta szépen lassan eltűnt.

Az indiai méhek elsősorban a beporzásban végeznek hasznos munkát
 

Emellett az indiai méh eltűnésében a mezőgazdaság is szerepet játszik, ugyanis számtalan koábbi őserdő borította terület került a gazdálkodók kezébe, ahol gyümölcsösöket létesítettek. Ezekben a gyümölcsösökben szabadon használhatnak vegyszereket, ezzel azonban komoly veszélybe sodorták az indiai méhet. Szecsuán tartomány Hanjúan megyéjében a baj még nagyobb, mert annyira lecsökkent a beporzók száma, hogy a gyümölcsösök beporzását kézzel végzik el – írja a magyarmezogazdasag.hu

Az indiai méh újbóli elterjedése azért is fontos, mert szélsőséges időjárás esetén is elvégzi a beporzást, nem úgy, mint a házi méh. Korábban kezd munkához, később is fejezi be azt és akár 3000 méter magasba is felrepül. Ez a fajta elsősorban nem méhkészítésre, hanem beporzásra használható fel.

Másik nagy előnye a házi méhvel szemben, hogy a varroa atkát lesöpri magáról, vagy az atka a fiasításban az állandó 41 fok miatt csak elszórtan fejlődik életképessé. Egy család mindössze 10-20 ezer méhecskéből áll, vagyis a nálunk szokásos méhcsaládok harmada.

Megosztás

További híreink

Mérgező, de elbűvölő: a dérbabér rejtett oldala

2024.11.22.

A dérbabér, vagy más néven Prunus laurocerasus, népszerű dísznövény kertészek és növénykedvelők körében. Gyönyörű, örökzöld levelei és illatos virágai teszik igazán vonzóvá, nem csoda, hogy sokan keresnek információkat gondozásáról, igényeiről és esetleges veszélyeiről. Összegyűjtöttük a hat leggyakoribb kérdést a dérbabérral kapcsolatban, hogy segítsünk minden érdeklődőnek.

Partner

Digitális megoldások gazdálkodóknak és kereskedőknek: fedezze fel a Magro.hu előnyeit!

2024.11.22.

A mezőgazdaság nem csupán egy ágazat – ez a jövőnk és megélhetésünk alapja. Napjainkban azonban olyan kihívásokkal nézünk szembe, mint az extrém időjárás, a kiszámíthatatlanul változó piacok és a csökkenő értékesítési lehetőségek. Ilyen körülmények között a digitalizáció és az innovatív megoldások kulcsszerepet játszanak abban, hogy alkalmazkodjunk és még sikeresebbek legyünk. 

Fémdarabokat tartalmazhat egy népszerű fehérjekészítmény – ne fogyassza el!

2024.11.22.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) figyelmeztetést adott ki a Whey Protein csokoládé ízű tejsavófehérje 30 grammos kiszerelésével kapcsolatban, mert fémdarabkák jelenléte lehetséges a termékben. A hatóság kéri, hogy a terméket senki ne fogyassza el, és haladéktalanul juttassa vissza a megvásárlás helyére.

Megérkezett a tél! Nézze meg térképen, hol esett a legtöbb hó ma hajnalban!

2024.11.22.

Péntek hajnalra megérkezett a hó Magyarországra, különösen az északi és hegyvidéki területeken hagyva maga után vastag hótakarót.

Miért örüljünk, ha sünökkel találkozunk a kertben?

2024.11.22.

A sünök nemcsak aranyosak és békés természetűek, hanem a természet egyensúlyának fenntartásában is fontos szerepük van.

Fejlesztéseket adtak át a Debreceni Egyetem agrár-kutatóintézeteiben

2024.11.22.

A Debreceni Egyetem bemutatóüzemeinek fejlesztésére elnyert csaknem egymilliárd forintos támogatás egyedülálló lehetőséget biztosít a debreceni agrárképzés számára.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás