Kiknek érdemes őstermelői tevékenységet végezni? Miért szükséges az őstermelői igazolvány igénylése ezekhez és mi kell annak kiváltásához? Anyagunkban az őstermelők tevékenységi köre és az őstermelői igazolvány kiváltása kapcsán nyújtunk tájékoztatást. Fontos információkat írtunk le a kiváltásról, az igénylésről, a szükségességről és a feltételekről is. Sorra vettük a közelmúlt változásait is a témához kapcsolódóan.

Magyarországon mezőgazdasági őstermelő olyan, a 16. életévét betöltött magánszemély lehetnek, aki saját gazdaságában, meghatározott tevékenységi körben, termékek előállítására irányuló feladatokat végez. Bevétele 8 millió forintig terjedhet. Az őstermelők őstermelői igazolvánnyal rendelkeznek, illetve szerepelnek Magyarország és az Európai Unió nyilvántartásában is. Az őstermelői körbe nem csak az őstermelőnek minősülő magánszemély tartozik, hanem a családi gazdálkodás tagjai, a gazdálkodó családtagjai is - írta a Pénzcentrum.

Összefoglaltuk, kinek és milyen esetekben szükséges az őstermelői igazolvány kiváltása - Fotó: Magro.hu, CSZS, Marcali

A mezőgazdasági őstermelők a mezőgazdasági termékek előállítói – ebbe a kategóriába beletartozik minden ide sorolt növény- és állattenyésztéssel kapcsolatos tevékenység, mint például a búzatermesztés, vagy a szarvasmarha-tenyésztés -, nem bérmunka viszonyban. Így például a vetőmag-bérnevelés vagy az állatok bérhizlalása nem tartozik ide. Az őstermelő a saját, legfeljebb 300 hektár nagyságú termőföldjén gazdálkodik.

Mikor kell őstermelői igazolványt igényelni?

Az igazolvány kiváltása akkor szükséges, ha valaki őstermelői tevékenységet végez. A NAV-nak ellenőrzési joga van fölötte, éppen ezért kiemelt fontosságú feladat, hogy csak valódi adatokat rögzítsenek benne. Az őstermelő az őstermelői igazolvánnyal bizonyítja, hogy jogosult a tevékenységek elvégzésére és a kedvező adózási feltételek igénybevételére.

Mi szükséges az őstermelői igazolvány kiváltásához?

Az igazolvány kiváltása kapcsán szükséges bemutatni a személyi igazolványt, a lakcímkártyát és az adókártyát. Amennyiben az őstermelőnek van, szükséges az őstermelői igazolvány kiváltásához az adószám, az Egységes Mezőgazdasági Ügyfél-nyilvántartási Rendszerben tárolt ügyfél-azonosító, az agrárkamarai nyilvántartási szám, a családi gazdálkodóként való nyilvántartásba vételről szóló határozat száma, az élelmiszer-nyilvántartásba vételről szóló határozat száma, illetve az élelmiszerlánc-felügyeleti információs rendszerben nyilvántartott azonosító szám. Szükségesek továbbá az igazolvány igénylése szempontjából a saját gazdaságra és a termelésre vonatkozó adatok és a kérelemben szereplő egyéb adatok is.

Az igazolvány kiváltása

Az őstermelői igazolvány kiváltása a falugazdász (a Magyar Agrár-, Élelmiszergazdasági és Vidékfejlesztési Kamara – NAK – ügyfél bejelentett állandó lakhelye vagy tartózkodási helye szerinti illetékes) tevékenységi körébe tartozik, aki 8 napon belül kiállítja a dokumentumot. Ugyanígy, ha valaki nem szeretné tovább folytatni őstermelői tevékenységét, szintén a falugazdászhoz kell fordulnia és 15 napon belül visszaadnia az igazolványt.

Milyen adatokat tartalmaz?

Az őstermelői igazolvány tartalmazza a mezőgazdasági őstermelő azonosítását szolgáló adatait, illetve minden más, kormányrendeletben meghatározott információt, amelyek szükségesek az őstermelői adókötelezettség megvalósulásához.

Az igazolvány száma és más adatok

Az igazolvány száma az őstermelő azonosítását szolgálja, egyszerűen leolvasható a plasztikkártyáról. Fontos, hogy ne keverjék össze a NAK nyilvántartási számával, ami szintén szerepel az őstermelői igazolvány kártyáján. Mindemellett az igazolvány tartalmazza az őstermelő nevét, az anyja nevét, születésének helyét és idejét, illetve annak hatályát.

2021: mi változott?

A családi gazdálkodásról szóló 2020. évi CXXIII. törvény új szabályokat vezet be az őstermelői tevékenységgel kapcsolatos adminisztratív feladatok elvégzése céljából – a cél, hogy az őstermelők adminisztrációs terhelését csökkentsék. 2021. január 1-től megszűnt a klasszikus értelemben vett őstermelői igazolvány, ehelyett egy egységes, közhiteles rendszerből történik az őstermelők lekérdezése, ahol minden releváns és nyilvános adat szerepel.

Annak az őstermelőnek, akinek az igazolvány hatályossága 2020. december 31-ig tartott, őstermelői jogviszonya az igazolvány meghosszabbítása nélkül érvényes maradt, így automatikusan őstermelőnek minősül. Amennyiben valaki érdeklődni szeretne egy őstermelő jogosultsági köre iránt, vagy saját adatait ellenőrizné, használja az egységes és hivatalos, az őstermelői igazolvány helyett életbe lépő FELIR keresőt a Nébih oldalán.

Megosztás

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás