Kisebb lesz az áramfelhasználás, ha az elektromos fogyasztásmérő is segít a spórolásban
A háztartási energiatakarékosság, a spórolás fontos lépése, hogy tisztában legyünk azzal, mennyi áramot fogyasztunk. Ebben az esetben meg tudjuk határozni, milyen területeken, milyen háztartási eszközök optimalizálásával érhetjük el a legnagyobb megtakarítást. Kideríthetjük, mik a legnagyobb energiafalók az otthonunkban, és az is egyértelmű lesz, ha valamilyen eszközünk meghibásodott, és többet fogyaszt, mint kellene. Sőt, megtalálhatjuk a gépeink optimális beállítását és üzemmódját is.
Magyarországon egy háztartás évente átlagosan 2500 kWh elektromos áramot használ fel, ami 625 kg CO2 kibocsátást jelent. Viszont pusztán tudatossággal, viselkedésváltozással az energia legalább 10, de akár 25 százaléka is megtakarítható – derült ki a GreenDependent Intézet által szervezett E.ON EnergiaKözösségek háztartási energiamegtakarítási verseny 10 éve alatt. Ez nem csak a károsanyag-kibocsátás szempontjából jelent nagy javulást, de ezen múlhat az is, hogy egy háztartás csökkentett vagy teljes árat fizet az áramért. A Greenfo anyagát szemléztük.
Mérni, de hogyan és mivel?
Minden háztartásban, ahol használnak áramot, van fogyasztásmérő is, mégpedig a villanyóra. Első (nulladik) lépésként kezdjük el rendszeresen, 1-2 hetente leolvasni a fogyasztásunkat, és figyeljük meg, milyen életmódbeli változtatás mennyi megtakarítással jár!
Hirdetés
Elektromos eszközök vásárlásakor figyeljünk oda, azok mennyit fogyasztanak. A Tudatos Vásárlók Egyesületének terméktesztjeinek legfontosabb tanulsága, hogy a nagyobb teljesítmény nem feltétlenül jelent nagyobb hatékonyságot. Nézzük át a gépeink használati útmutatóját, beállításait, térképezzük fel a funkciókat. Amint ezzel megvagyunk, akkor pedig nincs más hátra, mint hogy beszerezzünk (akár kölcsönkérjünk) egy elektromos fogyasztásmérő készüléket!
Itt lehet venni vagy szerezni
Fogyasztásmérőt vehetünk webshopokban, elektromos és műszaki cikkeket árusító boltokban, bolthálózatokban, de időnként feltűnik az élelmiszer diszkontláncok időszakos kínálatában is. Környezeti és spórolási szempontból viszont az a legjobb, ha nem vásárolunk, inkább kölcsönzünk vagy kölcsönkérünk egyet, hiszen néhány hét alatt fel tudjuk mérni az összes eszközünk fogyasztását vele. Amennyiben pedig mégis a vásárlás mellett döntünk, a felmérést követően adjuk kölcsön családtagjainknak, barátainknak is! Ha pedig mi vagyunk egy lakóközösség közös képviselője, javasolhatjuk a közös beszerzést, majd a felváltva történő használatot.
Ha nincs a közelünkben kölcsönzési lehetőség, próbálkozhatunk kölcsönkérni a helyi, illetve az online hulladékmentes, zöld csoportokban, közösségekben is, ilyenek például a helyi Zero waste csoportok.
Hogyan használjuk?
A fogyasztásmérőnek van egy villásdugó, illetve egy dugalj része. A villásdugót dugjuk a konnektorba, a mérni kívánt eszközt pedig a fogyasztásmérő dugaljába. Típustól függően eltérő a fogyasztásmérők menürendszere, a többségük a fogyasztás mellett feszültséget és áramerősséget is mér. Válasszuk azt az opciót, ami a fogyasztást méri kWh-ban, és kezdődhet a mérés!
Mivel a nagygépeink fogyasztják a legtöbbet, így ezek mérésével érdemes elkezdenünk a fogyasztásmérést, ugyanis ezek optimális használatával takaríthatjuk meg a legtöbbet.
Mosógép és mosogatógép
Szánjunk legalább gépenként 1-2 hetet a kísérletezésre. Ezeknél az eszközöknél érdemes naplóznunk a használatukat, ehhez kinyomtatható sablont innen tölthetünk le. Természetesen írhatjuk egy üres papírra is, nem szükséges nyomtatni a naplózáshoz.
Első alkalommal érdemes megmérnünk a szokásosan használt program energiafogyasztását, majd az azt követő alkalmak során kísérletezhetünk a beállításokkal. (A fogyasztásmérőt az alkalmak között nem szükséges kihúzni, lenullázni, kivéve, ha a köztes időben más eszköz mérésére szeretnénk használni. Figyeljünk azonban oda, hogy a program végeztével mindig feljegyezzük a fogyasztásmérő aktuális állását.)
Ezek a gépek általában a víz melegítésére fordítják a legtöbb energiát, így a legtöbbet azzal spórolhatunk, ha a mosási vagy a mosogatási hőfokot lejjebb vesszük.
A rövidebb program nem feltétlenül jelent kisebb fogyasztást, ilyenkor ugyanis a gépnek gyorsabban kell felmelegítenie a vizet, ami több energiát igényel. Tapasztalatunk szerint az átlagos szennyezettségű ruhák mosásához elegendő a 30 fokos mosás is, fogyasztásban pedig igen nagy a különbség. A GreenDependent Intézet ENERGISE projektjének adatai szerint, amelyek 2 hónapos adatgyűjtésen és összesen 1680 mosáson alapulnak, átlagosan
- egy 60 fokos program közel 1 kWh-t fogyaszt,
- egy 40 fokos 0,55 kWh-t,
- egy 30 fokos pedig 0,33 kWh-t.
A legtöbb mosó- és mosogatógépen van Eco program vagy Eco kiegészítő mód, amelyek eleve áram- és víztakarékosak. Előfordulhat viszont, hogy még az Eco programnál is takarékosabb beállítást találunk a fogyasztásmérő segítségével. Érdemes azt is megfigyelni, hogy egyes kiegészítő funkciók (pl. gyorsabb centrifugálás, soft mód) mennyit adnak hozzá a fogyasztáshoz. Mosogatógép esetén pedig azzal spórolhatunk, ha kikapcsoljuk a gépi szárítást, esetleg manuálisan kikapcsoljuk a gépet, amikor már csak szárít.
Hűtő és villanybojler
Ezeket az eszközöket érdemes pár napig folyamatosan, átlagos terheltség mellett mérni, fogyasztásuk ugyanis nagyban függ a használatuk gyakoriságától (tehát pl. a hűtő többet fogyaszt, ha otthon vagyunk és gyakrabban nyitogatjuk). A mosógéppel és a mosogatógéppel ellentétben itt már kisebb a mozgásterünk a beállításoknál. Leginkább azt deríthetjük fel, hogy a helyes beállítások, megfelelő hőfokválasztás és a rendszeres karbantartás milyen mértékben csökkenti eszközeink fogyasztását.
- A hűtőszekrény megfelelő hőmérséklete +4 fok,
- a mélyhűtőé -18-19 fok,
- a bojleré 48-50 fok.
Az optimális működéshez a hűtőszekrény esetében elengedhetetlen, hogy megfelelő helyre állítsuk. Például ne radiátor vagy sütő mellé, és ne toljuk teljesen a falhoz. A kondenzációs rácsot rendszeresen takarítsuk le, a belső teret pedig használjuk ki, de ne pakoljuk teljesen teli (az átláthatóság egyben segít csökkenteni az élelmiszerpazarlást is, hiszen egy rendezett hűtőben kevésbé tudnak elbújni a közeli lejáratú ételek). Sose tegyünk forró ételt vagy italt a hűtőbe!
A villanybojler hőmérsékletét (figyelem, ez azt a hőmérsékletet jelöli, amennyire felmelegíti a vizet a készülék, ez melegebb a csapból kifolyó víznél!) ne állítsuk indokolatlanul magasra, ugyanakkor legyen minimum 48-50 fokos, amiben a legionella baktérium már nem tud elszaporodni. A bojler esetében a legfontosabb hatékonysági tényező a rendszeres, szakember által végzett vízkőtelenítés.
Háztartási kisgépek és szórakoztató elektronikai eszközök mérése
Ezek az eszközök lényegesen kevesebbet fogyasztanak ugyan a nagygépeinknél, ugyanakkor sok ilyen eszközt használunk, némelyiket hosszú ideig vagy teljesen feleslegesen, és az is előfordulhat, hogy teljesen indokolatlanul hagyjuk őket bedugva vagy bekapcsolva. Így pedig már a sok kisebb fogyasztás is jelentősen megdobhatja a villanyszámlát.
Nem csak a fűtésen spórolhatunk. Hogyan csökkentsük háztartási gépeink fogyasztását?
Arról, hogy a digitális szórakozásunkhoz használt eszközök mennyit fogyasztanak, részletesen már írtak ebben a cikkben.
A wifi-router ugyanannyit fogyaszt, akár internetezünk éppen, akár nem, így a hosszabb passzív időszakokban érdemes kihúzni, kikapcsolni. A set-top box fogyasztása, bár kevesebb, ha éppen nem tévézünk, de összességében így is megközelítheti a tévénézéssel töltött időben fogyasztott energiát, így szintén érdemes áramtalanítani, amikor nem használjuk. Ne féljünk, ezzel nem teszünk kárt az eszközben, és a beállításaink sem vesznek el.
Meghökkentő adat, hogy a háztartások teljes energiafogyasztásának kb. 9%-áért a stand-by, vagyis készenléti üzemmódban lévő eszközök fogyasztása felel. Járjunk nyitott szemmel, derítsük fel és iktassuk ki ezeket a rejtett energiafalókat!
A töltők és a melegítés
A jól működő laptop- és mobiltelefontöltők ugyan nem fogyasztanak, ha épp nem töltünk velük és bedugva hagyjuk őket, így nem feltétlenül szükséges kihúznunk azokat, de nem is ártunk vele. Sőt, ez az apró tett hozzásegíthet minket ahhoz, hogy folyamatosan tudatosítsuk magunkban a környezeti felelősséget.
A konyhai kisgépek esetében, ahogy a nagygépeknél már láttuk, a melegítés az, ami a legtöbb energiát fogyasztja. A GreenDependent egy munkatársa például annak járt utána a fogyasztásmérő segítségével, mennyi felesleges energiát emészt fel az a gyakori rossz szokás, hogy több vizet melegítünk a vízforralóban, mint amennyit felhasználunk. Mérései eredményét ebben a cikkben osztotta meg.
A kávédarálás is megoldható áram nélkül
Érdekes konyhai kísérlet lehet az is, ha fogyasztásmérő segítségével felderítjük, mennyi energiát fordítunk olyan eszközök használatára, amelyeknek van kézi alternatívája; vajon valóban szükségünk van elektromos citromfacsaróra, kenyérszeletelőre vagy aprítógépre? Érdemes tehát tudatosan, a saját háztartásunk fogyasztási adatainak birtokában használnunk az elektromos eszközeinket, és meglepően sokat faraghatunk a villanyszámlán - írták.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés