Nem lehet csupán felhőtlen örömként megélni azt, ha a termés jó minőségű és a mennyisége is megfelelő. Az aratás utáni időszakban még nagyon sok külső tényező befolyásolja azt, hogy milyen lesz az adott szezon. Vajon megérte-e, és ha igen, mennyire? A szentesi Árpád-Agrár Zrt. növénytermesztési igazgatóhelyettese, Hegedűs Gábor beszélt arról, milyen nehézségekkel kellett megküzdeniük az idei aratás előtt, és milyenek várnak rájuk azután.

Az előző év második felében komoly aszály sújtotta a térséget. Ez folytatódott a télen is, tavaly július végétől egészen ez év április végéig tartott. Novemberben kaptunk nagyjából 20 mm körüli esőt, illetve utána leesett úgy 25 mm-nek megfelelő hómennyiség. Ezt kellett beosztaniuk a növényeinknek egészen áprilisig - mondta a Hellovidék portálnak az Árpád Agrár Zrt. szakembere. Április végén elgondolkodtunk azon, mi lesz az őszi vetésű növényeinkkel, főleg a gabonafélékkel? Az őszi vetésű növényeink közül az őszi káposztarepce 270 hektáron még csak ki sem kelt. Más növényekkel kellett pótolni a kiesést. Májustól aztán megkaptuk a csapadékot, két hónap alatt csaknem 200 mm csapadék hullott le. Ez gyakorlatilag megmentette a gabonaféléket. Az árpánkat kimondottan jól érintette, javított a helyzeten így az árpáink átlagai várakozáson felüliek, hiszen 6 tonna körüli termésátlagot tudtunk betakarítani 240 ha átlagában. A búza betakarítása folyamatosan történik, most a kétharmadán állunk - mondta.

Jól jöhet ki a szezon végére a változékony időjárás okozta szerencsejátékból az Árpád Agrár Zrt. - képünk a kukorica aratásáról illusztráció
Az elvárásokhoz képest mennyire lettek jók az eredmények?

Ahhoz képest, hogy milyen aszállyal kezdtük az évet és milyen állapotban voltak a gabonák április végén, a mostani búzaátlagok kifejezetten jók. A térségre jellemző átlagnál jobb mennyiséget tudtunk betakarítani.

Hogyan látják a gabonatermesztés jövőjét?

Sajnos változik a klíma. A déli területeken sokkal nehezebb lesz megtermelni ugyanazt a mennyiségű gabonát, mint eddig. Emlékszem rá, hogy régebben is voltak nagy esők, viharok, a 80-as 90-es években, de ilyen típusú éghajlatváltozás, mint mostanság, hogy 7-8 hónap aszály után 2 hónapon keresztül özönvíz jöjjön, nem volt. Eközben a Föld lakossága folyamatosan növekszik, és ki kell szolgálni élelemmel, tiszta vízzel. Ezt a mennyiséget úgy tudjuk elérni, hogy mindenki a térségének, helyi adottságainak megfelelő növényt termel, és ezt a lehető legnagyobb hatékonysággal teszi. Itt, a Kárpát-medencében tradicionálisan klasszikus szántóföldi növénytermesztést folytatunk. Főbb növényeink: a gabonafélék, kukorica, napraforgó, őszi káposztarepce, takarmánynövények. A világpiaci árak diktálnak, tehát nem mi határozzuk meg, mit termeljünk, mert nagyon kicsi területen termelünk élelmiszert. A piaci tendenciákat a nagyok határozzák meg, akik nagyobb területen és nagyobb mennyiségben termelnek. Itt főleg az Egyesült Államokra, Oroszországra és Ukrajnára gondolok, de szójával Dél-Amerika is a világ élvonalába tartozik. Ők határozzák meg a világpiacon a termés mennyiségét, illetve ezáltal az árát is.

A betakarítás után, a mennyiséget és a minőséget ismerve nyugodtabban alszanak?

Mi év végén szoktunk mosolyogni és nyugodtan aludni, amikor mindent betakarítunk, főleg ilyen hektikus körülmények között. Nem tudjuk még, hogy milyen lesz az augusztus, mert a térségünkben ez a hónap mindig nagyon meleg, nagyon forró. Az elkövetkezendő néhány hét fogja eldönteni a kukorica, illetve a napraforgó termésünket, de a jelen állás szerint a kilátásaink szerencsére jók.

A teljes interjút a Hellovidék portálon lehet elolvasni.

További híreink

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás