Nem lehet csupán felhőtlen örömként megélni azt, ha a termés jó minőségű és a mennyisége is megfelelő. Az aratás utáni időszakban még nagyon sok külső tényező befolyásolja azt, hogy milyen lesz az adott szezon. Vajon megérte-e, és ha igen, mennyire? A szentesi Árpád-Agrár Zrt. növénytermesztési igazgatóhelyettese, Hegedűs Gábor beszélt arról, milyen nehézségekkel kellett megküzdeniük az idei aratás előtt, és milyenek várnak rájuk azután.

Az előző év második felében komoly aszály sújtotta a térséget. Ez folytatódott a télen is, tavaly július végétől egészen ez év április végéig tartott. Novemberben kaptunk nagyjából 20 mm körüli esőt, illetve utána leesett úgy 25 mm-nek megfelelő hómennyiség. Ezt kellett beosztaniuk a növényeinknek egészen áprilisig - mondta a Hellovidék portálnak az Árpád Agrár Zrt. szakembere. Április végén elgondolkodtunk azon, mi lesz az őszi vetésű növényeinkkel, főleg a gabonafélékkel? Az őszi vetésű növényeink közül az őszi káposztarepce 270 hektáron még csak ki sem kelt. Más növényekkel kellett pótolni a kiesést. Májustól aztán megkaptuk a csapadékot, két hónap alatt csaknem 200 mm csapadék hullott le. Ez gyakorlatilag megmentette a gabonaféléket. Az árpánkat kimondottan jól érintette, javított a helyzeten így az árpáink átlagai várakozáson felüliek, hiszen 6 tonna körüli termésátlagot tudtunk betakarítani 240 ha átlagában. A búza betakarítása folyamatosan történik, most a kétharmadán állunk - mondta.

Jól jöhet ki a szezon végére a változékony időjárás okozta szerencsejátékból az Árpád Agrár Zrt. - képünk a kukorica aratásáról illusztráció
Az elvárásokhoz képest mennyire lettek jók az eredmények?

Ahhoz képest, hogy milyen aszállyal kezdtük az évet és milyen állapotban voltak a gabonák április végén, a mostani búzaátlagok kifejezetten jók. A térségre jellemző átlagnál jobb mennyiséget tudtunk betakarítani.

Hogyan látják a gabonatermesztés jövőjét?

Sajnos változik a klíma. A déli területeken sokkal nehezebb lesz megtermelni ugyanazt a mennyiségű gabonát, mint eddig. Emlékszem rá, hogy régebben is voltak nagy esők, viharok, a 80-as 90-es években, de ilyen típusú éghajlatváltozás, mint mostanság, hogy 7-8 hónap aszály után 2 hónapon keresztül özönvíz jöjjön, nem volt. Eközben a Föld lakossága folyamatosan növekszik, és ki kell szolgálni élelemmel, tiszta vízzel. Ezt a mennyiséget úgy tudjuk elérni, hogy mindenki a térségének, helyi adottságainak megfelelő növényt termel, és ezt a lehető legnagyobb hatékonysággal teszi. Itt, a Kárpát-medencében tradicionálisan klasszikus szántóföldi növénytermesztést folytatunk. Főbb növényeink: a gabonafélék, kukorica, napraforgó, őszi káposztarepce, takarmánynövények. A világpiaci árak diktálnak, tehát nem mi határozzuk meg, mit termeljünk, mert nagyon kicsi területen termelünk élelmiszert. A piaci tendenciákat a nagyok határozzák meg, akik nagyobb területen és nagyobb mennyiségben termelnek. Itt főleg az Egyesült Államokra, Oroszországra és Ukrajnára gondolok, de szójával Dél-Amerika is a világ élvonalába tartozik. Ők határozzák meg a világpiacon a termés mennyiségét, illetve ezáltal az árát is.

A betakarítás után, a mennyiséget és a minőséget ismerve nyugodtabban alszanak?

Mi év végén szoktunk mosolyogni és nyugodtan aludni, amikor mindent betakarítunk, főleg ilyen hektikus körülmények között. Nem tudjuk még, hogy milyen lesz az augusztus, mert a térségünkben ez a hónap mindig nagyon meleg, nagyon forró. Az elkövetkezendő néhány hét fogja eldönteni a kukorica, illetve a napraforgó termésünket, de a jelen állás szerint a kilátásaink szerencsére jók.

A teljes interjút a Hellovidék portálon lehet elolvasni.

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás