Fontos lesz az agrár felsőoktatás; épülnek a kazah kereskedelmi kapcsolatok; újra lehet cukor Szerencsen; kezdődik a napraforgó betakarítása; csak a minőségnek örülnek a szőlőgazdák; már tudni, hogy mely ágazatok mekkora forrásból kaphatnak az egységes területalapú támogatás keretében; heti fejlemények az orosz embargó kapcsán. Minden részlet agrárhír-összefoglalónkban!

A jövő héten startoló Gazdag Gazda Roadshow létjogosultságát is alátámasztja az, hogy a jövőben nagyobb hangsúlyt kap az agrár-felsőoktatás. A felsőfokú farmeroktatást a reálgazdasági igények indokolják a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara szerint. A felsőoktatási stratégia decemberben kerülhet a kormány elé, melynek kiemelt része lesz az agrárium. Cél, hogy még népszerűbb legyen ez az ágazat a fiatalok számára, és jelentkezők több mint 10%-a válassza. Idén a felsőoktatásba jelentkezők kevesebb mint 7%-a, nem egészen 5 ezren jelöltek agrár szakot. Fontos lesz a gyakorlati tudás, de jogi és gazdasági ismereteket is elsajátíthatnak a tanulók.

A magyar-kazah gazdasági együttműködés szorosabbra fűzése után 60 üzletember találkozott egymással a héten megrendezett találkozón. Kazah oldalról többek között a komplex mezőgazdasági beruházások, és a gépgyártás terén kívánnak kialakítani kapcsolatokat.

Lehet, hogy újraindul? Forrás: panoramio.com
 

Itthon újraindulhat a cukorgyártás. A folyamatot jól át kell gondolni, de úgy tűnik, van rá esély, hogy a Szerencsi Cukorgyár újra cukrot állítson elő. Évente 100 ezer tonna cukrot dobhatna a piacra, felépítése viszont 80-100 milliárd Ft-ba kerülne. A kvótarendszer megszüntetése megmozgathatja a piacot, és még fontosabb lesz az olcsó előállítási költség. A hazai kristálycukorigény évi 250-280 ezer tonna, hazánk cukorkvótája jelenleg 105 ezer tonna. A kaposvári cukorgyár évi 120 ezer tonna cukrot képes előállítani, a szabadegyházi izoglüköz-gyáré 70-100 ezer tonna. Utóbbi azonban csak ipari felhasználók számára érdekes.

Jövő héten indul Békés megyében a napraforgó betakarítása, amelyet kevésbé érintett a pocokinvázió. Ára becslések szerint 10-15%-kal lehet alacsonyabb a tavalyinál, így 80-85 ezer forintért értékesíthetik a termelők. A szőlőtermést azonban nem kímélték a kártevők. Az időjárás miatt számos kórokozó (lisztharmat, peronoszpóra) csökkentette a hozamot, de a minőséggel nem lesz gond.

Nem szép látvány a lisztharmat a szőlőn. Forrás: szolo.blog.hu
 

A csütörtöki Magyar Közlönyben megjelent egységes területalapú támogatás szerint a gazdálkodók:

  • 2017-2020 között a tejágazatban állatjóléti támogatásra évi 8 milliárd;
  • 2015-2020 között az agár-környezetgazdálkodási kifizetésekre évi 8,72 milliárd;
  • 2015-ben és 2016-ban az ökológiai gazdálkodásra évi 7 milliárd;
  • 2015-2020 között a versenyképes állattenyésztésért évi 3 milliárd;
  • 2015-ös és 2016-os évben a vízfelhasználás hatékonyságát javító öntözéses gazdálkodás fejlesztésére pedig 2 milliárd, 2017-2020 között évi 1 milliárd forintot kapnak.

Orosz embargó

Az EU egyes tejtermékekre (vaj, sovány tejpor, bizonyos sajtok) támogatást nyújt készletraktározáshoz. A költségek egy részét átvállalja az Unió 3-7 hónapra, így nyerve időt új piacok feltárására. A segítség a földrajzi vagy származási helyük miatt védett sajtokra vonatkozik egyelőre, de tervben van kiterjeszteni az összes sajtra a támogatást. Az uniós tejipari export Oroszországba tavaly 2,3 milliárd Ft volt, ebből csak a sajt 1 milliárdot tett ki.

Burgonyát már lehet importálni Oroszországba
 

Közben a burgonya, hagymavetőmagok, hibrid csemegekukorica, zöldborsó, laktózmentes tejtermékek, bizonyos vitaminok, íz adalékanyagok, és protein koncentrátumok importja kikerült a tiltás alól. Szakértők szerint a veszteséget alulbecsülték, és a felmentések ellenére is napi 70 millió Ft-os a kiesés. Kiutat jelenthet számunkra az intenzívebb agrártechnológiával való megjelenés az orosz piacon. A komplex hűtőházak, melegházak nincsenek ugyanis a tiltólistán, és a magyar cégek komoly tapasztalatokkal rendelkeznek ezen a téren.

A gabona terén biztosan nem szorul behozatalra Oroszország, sőt, exportja is bővülhet. Jelenleg 104 millió tonnás termésre becsülik az ideit. Ez a kedvező időjárás miatt még tovább nőhet, és a 2008-as 108 millió tonnás rekordot is felülmúlhatja.

Heti agrárhír-összefoglalónk az MTI hírei alapján készült.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás