Kitörési pont
Fontos lesz az agrár felsőoktatás; épülnek a kazah kereskedelmi kapcsolatok; újra lehet cukor Szerencsen; kezdődik a napraforgó betakarítása; csak a minőségnek örülnek a szőlőgazdák; már tudni, hogy mely ágazatok mekkora forrásból kaphatnak az egységes területalapú támogatás keretében; heti fejlemények az orosz embargó kapcsán. Minden részlet agrárhír-összefoglalónkban!
A jövő héten startoló Gazdag Gazda Roadshow létjogosultságát is alátámasztja az, hogy a jövőben nagyobb hangsúlyt kap az agrár-felsőoktatás. A felsőfokú farmeroktatást a reálgazdasági igények indokolják a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara szerint. A felsőoktatási stratégia decemberben kerülhet a kormány elé, melynek kiemelt része lesz az agrárium. Cél, hogy még népszerűbb legyen ez az ágazat a fiatalok számára, és jelentkezők több mint 10%-a válassza. Idén a felsőoktatásba jelentkezők kevesebb mint 7%-a, nem egészen 5 ezren jelöltek agrár szakot. Fontos lesz a gyakorlati tudás, de jogi és gazdasági ismereteket is elsajátíthatnak a tanulók.
A magyar-kazah gazdasági együttműködés szorosabbra fűzése után 60 üzletember találkozott egymással a héten megrendezett találkozón. Kazah oldalról többek között a komplex mezőgazdasági beruházások, és a gépgyártás terén kívánnak kialakítani kapcsolatokat.
Hirdetés
Itthon újraindulhat a cukorgyártás. A folyamatot jól át kell gondolni, de úgy tűnik, van rá esély, hogy a Szerencsi Cukorgyár újra cukrot állítson elő. Évente 100 ezer tonna cukrot dobhatna a piacra, felépítése viszont 80-100 milliárd Ft-ba kerülne. A kvótarendszer megszüntetése megmozgathatja a piacot, és még fontosabb lesz az olcsó előállítási költség. A hazai kristálycukorigény évi 250-280 ezer tonna, hazánk cukorkvótája jelenleg 105 ezer tonna. A kaposvári cukorgyár évi 120 ezer tonna cukrot képes előállítani, a szabadegyházi izoglüköz-gyáré 70-100 ezer tonna. Utóbbi azonban csak ipari felhasználók számára érdekes.
Jövő héten indul Békés megyében a napraforgó betakarítása, amelyet kevésbé érintett a pocokinvázió. Ára becslések szerint 10-15%-kal lehet alacsonyabb a tavalyinál, így 80-85 ezer forintért értékesíthetik a termelők. A szőlőtermést azonban nem kímélték a kártevők. Az időjárás miatt számos kórokozó (lisztharmat, peronoszpóra) csökkentette a hozamot, de a minőséggel nem lesz gond.
A csütörtöki Magyar Közlönyben megjelent egységes területalapú támogatás szerint a gazdálkodók:
- 2017-2020 között a tejágazatban állatjóléti támogatásra évi 8 milliárd;
- 2015-2020 között az agár-környezetgazdálkodási kifizetésekre évi 8,72 milliárd;
- 2015-ben és 2016-ban az ökológiai gazdálkodásra évi 7 milliárd;
- 2015-2020 között a versenyképes állattenyésztésért évi 3 milliárd;
- 2015-ös és 2016-os évben a vízfelhasználás hatékonyságát javító öntözéses gazdálkodás fejlesztésére pedig 2 milliárd, 2017-2020 között évi 1 milliárd forintot kapnak.
Orosz embargó
Az EU egyes tejtermékekre (vaj, sovány tejpor, bizonyos sajtok) támogatást nyújt készletraktározáshoz. A költségek egy részét átvállalja az Unió 3-7 hónapra, így nyerve időt új piacok feltárására. A segítség a földrajzi vagy származási helyük miatt védett sajtokra vonatkozik egyelőre, de tervben van kiterjeszteni az összes sajtra a támogatást. Az uniós tejipari export Oroszországba tavaly 2,3 milliárd Ft volt, ebből csak a sajt 1 milliárdot tett ki.
Közben a burgonya, hagymavetőmagok, hibrid csemegekukorica, zöldborsó, laktózmentes tejtermékek, bizonyos vitaminok, íz adalékanyagok, és protein koncentrátumok importja kikerült a tiltás alól. Szakértők szerint a veszteséget alulbecsülték, és a felmentések ellenére is napi 70 millió Ft-os a kiesés. Kiutat jelenthet számunkra az intenzívebb agrártechnológiával való megjelenés az orosz piacon. A komplex hűtőházak, melegházak nincsenek ugyanis a tiltólistán, és a magyar cégek komoly tapasztalatokkal rendelkeznek ezen a téren.
A gabona terén biztosan nem szorul behozatalra Oroszország, sőt, exportja is bővülhet. Jelenleg 104 millió tonnás termésre becsülik az ideit. Ez a kedvező időjárás miatt még tovább nőhet, és a 2008-as 108 millió tonnás rekordot is felülmúlhatja.
Heti agrárhír-összefoglalónk az MTI hírei alapján készült.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés