A magyarországi gazdálkodók viszonylag széles hibridkört használnak a kukorica esetében hasznosítási irány és tenyészidő szerint. A nemesítői és a termelői oldalról együttesen van jelen az igény, hogy a piac minden szegmensében legyen genetikai előrehaladás, a portfólió folyamatos megújulása. Corteva Agriscience™ törekszik arra, hogy a gazdálkodók részére minél hatékonyabb eszközöket tudjon nyújtani, amelyek használatával még sikeresebbé tehető a növénytermesztés.

A fentiekre nagyon jó példák a P8834 és a P0217 hibridjeink, amelyek ugyan tenyészidő szerint a termékportfólió két ellentétes oldalán helyezkednek el, ám a saját csoportjukban felhívják magukra a figyelmet.

A P8834 egy korai tenyészidejű Optimum® AQUAmax® minősítésű hibrid. FAO száma 290, ennek tényére egy átlagos hazai gazdálkodó fel sem kapja a fejét, hiszen nem ez a legnagyobb érdeklődést kiváltó érésidő a magyar piacon. Viszont ez a hibrid rácáfol a kétkedőkre megjelenésével és terméseredményeivel! A habitusa tenyészidejének megfelelő, látványra erőteljes, a csöveit viszonylag magasan hozza.

Terméseredménye az igazán figyelemkeltő, ugyanis fejlesztői sorainkban legalább 5%-kal nagyobb termést adott, mint a korábban ebben az éréscsoportban alkalmazott hibridjeink. Ezt a tényt az üzemi kísérleteinkben is alátámasztotta 2019-2020-ban, sőt, egy korábbi neves és közkedvelt FAO 340-es kukoricánkat is maga mögé utasított, ahogyan ezt a lenti ábra mutatja. Tette mindezt egy nagyon jó betakarításkori nedvességtartalommal.

Javaslom őszi kalászos előveteményként, hiszen a FAO száma alapján ez a hibrid csapadékos évjáratban is biztosan betakarítható október előtt, illetve másodvetésként is az adott területről korán lekerülő főnövény után.

Jelentős lépést kell tennem az érésidőben, hogy a P0217 hibridhez érjek, ugyanis FAO száma 490. Az elmúlt években több nagy hírnevű Pioneer® kukorica szerepelt ebben a szegmensben a hazai köztermesztésben (P9911, P0216), ezek méltó utódja az Optimum® AQUAmax® minősítésű P0217.

Megjelenésében kissé visszafogott, alacsonyabb növény, és kevesebb zöldtömege van, mint ahogyan azt várnánk ebben a tenyészidőben. A 2019-es évben a saját hibridjeinket felsorakoztató üzemi kísérleteinkben a legmagasabb termést adta, közepes betakarításkori víztartalommal. Két évre, ezáltal még több adatra és körülményre kiterjesztve az értékelést, szintén hasonló eredményt kapunk, ezt szemlélteti az alábbi diagram.

Kinek javaslom a P0217-et? Minden hazai termelőnek, akik a lehető legmagasabb termést szeretné elérni szántóin. Ha pedig magasabb nedvességtartalom melletti betakarítást, illetve értékesítést tervez az ősz elején, a P0217 ideális választás!

SÓLYOM JÁNOS | Vetőmag Termékmenedzser
Corteva Agriscience

(x)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás