Kivette a szarvasmarhatelepeket a kibocsátási tervből az Európai Unió
Újabb fordulat történt az európai ipar és a környezetvédelem között zajló vitasorozatban: a szarvasmarhatelepeket kivették a káros ipari kibocsátások csökkentését célzó új szabályok alól. A meglepő irányváltás az Európai Unió mezőgazdasági környezetvédelmi szabályozást érintő politikájában történt. Az eddigi szigorú tiltások és szabályozások helyett a jelek szerint egyre inkább az enyhítések irányába helyeződik a jogalkotás.
Az Agrárágazat írta meg, hogy az Európai Parlament 2023. november 22-én leszavazta a tervezett EU-s növényvédelmi rendeletet (SUR). Tehát egyelőre nem dolgoznak tovább az Európai Unióban azon, hogy 2030-ig 50 százalékkal csökkentsék a növényvédő szerek használatának mértékét. A hírt a gazdálkodói szervezetek örömmel, a környezetvédők éles bírálattal fogadták.
Kivették a szarvasmarhatelepeket a káros kibocsátók listájáról
Várhatóan így lesz ez az ipari kibocsátásokról szóló irányelv (IED) javasolt átalakítása után is. Ezt az EU végrehajtó testülete 2022 áprilisában mutatta be azzal a céllal, hogy az ipari létesítményekből származó káros kibocsátások csökkenjenek, ennek hatályát pedig az EU legnagyobb állattartó telepeire is kiterjesztette volna. A javasolt módosítások azt jelentenék, hogy a 200-nál több haszonállattal rendelkező sertés- és baromfitartó gazdaságok, valamint a legalább 300 példányos szarvasmarhatelepek az irányelv hatálya alá esnének. Idén számos vitát lefolytattak az EU-ban ezzel kapcsolatban, és végül a szarvasmarhatelepeket kizárták a káros ipari kibocsátások csökkentését célzó új szabályok alól.
Hirdetés
Az Európai Parlament és az EU Tanácsának ez az ideiglenes megállapodása tehát gátat vetett az Európai Bizottság azon szándékának, hogy kibocsátási határértékeket állapítson meg a nagyméretű szarvasmarhatelepek esetében.
A következő izgalmak még hozhatnak izgalmat
Miután évek óta az agrár-környezetvédelmi viták középpontjában van a szarvasmarhák metánkibocsátása és a takarmányszükséglet inputanyagigényes, környezetterhelő mivolta, a megállapodás azért annyit még hozzátesz: az EU végrehajtó hatóságának 2026 végéig fel kell mérnie, hogyan lehet a legjobban kezelni ezeket a kibocsátásokat.
A következő lépés, hogy az ideiglenes megállapodást a tagállamok EU-tanácsi képviselői és az EP-képviselők elé terjesztik. Amennyiben jóváhagyják azt, az állattartásra vonatkozó új szabályokat fokozatosan alkalmazzák, 2030-tól kezdve a legnagyobb gazdaságokban - írták.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 88 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés