A tavasz beköszöntével nemcsak a tavaszi munkák indulhatnak el a növénytermesztésben, de a kártevők betelepedése és felszaporodása is megindul állományainkban. Ne feledje a KLARTAN kiváló partnere lesz a növénykultúrák védelmében és alkalmazásával a virágzó kultúrák védelme is megoldható! Lássuk milyen problémára nyújt megoldást a KLARTAN.

Kalászos:

A vetésfehérítő bogár (Oulema melanopus)

A vetésfehérítő bogár (Oulema melanopus) az egyik leggyakoribb tavaszi kártevő, amely komoly problémákat okozhat a kalászos kultúrákban. Védekezés nélkül a kártétel mértéke akár a 60%-ot is elérheti, vagy akár az állomány kalászolása is elmaradhat. A védekezés nehézségét az adja, hogy a legtöbb piretroid készítmény hatása már nem kielégítő ellene. A KLARTAN remek megoldást jelent a vetésfehérítő problémára. Használatával kapcsolatban kérje szaktanácsadóink segítségét!

Párhuzamosan a vetésfehérítő elleni hatékony védekezéssel a KLARTAN kíméletes a kalászosokban megtalálható egyik legfontosabb hasznos élő szervezettel, a katicabogárral (Coccinella septempunctata) szemben. A katicabogár a vírusvektor levéltetvek elleni védekezésben igen hatékony szövetségesünk, mivel lárvái naponta akár 60 db levéltetvet is elfogyasztanak. Emellett, a kezelés után meggátolják a kártevő rovarok újbóli felszaporodását.

A katicabogár (Coccinella septempunctata)

Őszi káposztarepce:

A repce fénybogár (Meligethes aeneus)

A repce fénybogár (Meligethes aeneus) és repcebecő-ormányos, mint a virágzó repce legfontosabb károsítója kiemelt helyet foglal el a védekezésben. A fénybogár elleni küzdelem egyik legjelentősebb hatóanyaga a Tau-fluvalinát (KLARTAN), amely lehetővé teszi a virágzó repce védelmét zöldbimbós állapot után is, mivel méhekre nem jelölésköteles. A virágzó repce védelmében a KLARTAN kulcsszerephez jut.

A KLARTAN fénybogár elleni hatékonysága mellett kíméletes a hasznos beporzó szervezetekre, amelyek közül környezeti szempontból legjelentősebbek a méhek. Érdekes tény, hogy habár a repce virágban a méh fele- vagy harmadannyi nektárt talál csak, mint mondjuk az akácvirágban, de annak cukortartalma igen magas, 45%. A repce tehát a legfontosabb tavaszi méhlegelő és a méhek beporzó tevékenysége révén
a termésnövekedés minimum 15%.

A méh

Napraforgó:

A levéltetű

A napraforgót károsító levéltetvek és poloskák elleni védekezés kiváló eszköze a KLARTAN. A védekezést az első levéltetű kolóniák megjelenésekor célszerű elkezdeni, illetve a mezei poloska imágók elleni védekezéssel megakadályozható a tojásrakás és a kártevők nagymértékű felszaporodása. A levéltetvek szívogatásának hatására a levelek besodródnak és torzulhatnak, amely terméscsökkenést okoz. A poloskák kártétele nyomán pedig a szár felrepedhet, ami utat nyit a gombabetegségek, pl. a szürkepenész előtt.

A méhek a napraforgó életében is kulcsszerepet játszanak, hiszen a napraforgó alapvetően rovarbeporzású növény, a szél szerepe a beporzásban nem jelentős. A napraforgó virágai
az evolúció folyamán ezekhez a rovarokhoz alkalmazkodtak. A méhek a pollengyűjtés során megsértik a napraforgó bibék felszínét, melyeket így alkalmassá teszik a tüskés felületű napraforgó pollenek befogadására.

A méh

Szőlő gyümölcs:

Az almamoly (Cydia pomonella)

A szőlő és gyümölcs kultúrákban kártételt okozó molyok -mint az almamoly (Cydia pomonella) vagy a tarka szőlőmoly (Lobesia botrana) - ellen, szexferomon csapdás előrejelzés alapján, a lárvák tömeges kelése idején elvégzett KLARTAN-os kezelés hatékony megoldás. A rezisztencia kialakulásának elkerüléséhez azonban figyeljünk a szerek rotációjára és egy tenyészidőszak alatt maximum kétszer alkalmazzuk a terméket!

A KLARTAN mellett kulcsfontosságú érv egyrészt a molyok elleni kiemelkedő hatékonyság, másrészt pedig, hogy a gyümölcsösökben fontos, hasznos ragadozó rovarokat - mint pl. az aranyszemű fátyolka (Chrysopa perla) - megkíméli, így azok segítséget nyújthatnak a levéltetvek és más kis termetű kártevők elleni védekezésben.

Az aranyszemű fátyolka (Chrysopa perla)

Ne feledje, a KLARTAN:

„Kíméletlen a kártevőkkel, kíméletes a hasznos szervezetekkel szemben!”

További információért keresse Régiómenedzsereinket vagy látogasson el a www.adama.hu oldalra.

(x)

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás