A kukoricának öntözés nélkül nincs esélye itthon?
A klímaváltozás a kukoricatermesztésben is egyre jobban érezhető. A hatásainak kivédése és a precíziós művelésben rejlő lehetőségek voltak a Kaposvári Egyetemen rendezett második Kukorica és Búza Konferenciasorozat középpontjában. A Magro.hu rendezvényén a tizenöt előadó hasznos ismeretekkel szolgált a kultúrák teljes technológiájáról, beleértve a fajtákat, a talajművelést, a növényvédelmet, a tápanyag-utánpótlást és a tárolást.
Mit okoz a klímaváltozás a kukoricatermesztésben?
A klímaváltozás a mi régiónkban szélsőséges időjárási változékonyságot hoz magával, fokozódik a nyári meleg, a csapadék nem sokkal lesz kevesebb, de áttevődik a téli félévre. Ezért aszályos nyarakra kell felkészülnünk, amit heves viharok és esőzések tarkítanak. Ezeknek a káros hatásoknak a kivédésére indított nemesítési programot a KWS, melynek során szárazság- és hőtűrő vonalakat hoznak létre és a keresztezésükkel a kívánt tulajdonságú kukoricahibrideket tudnak létrehozni. Ebből a nemesítési programból jövőre három új kukoricahibridet vezetnek be a magyar piacra. Az összefoglalót a Magyar Mezőgazdaság oldal anyaga alapján készítettük.
Fontos a hibridek kiültetésének körülménye
A Limagrain olyan alkalmazást fejlesztett ki, amivel a választott hibridet az előzőleg felmért adottságoknak megfelelően, optimális tőszámmal lehet kiültetni. Eddig száz magyarországi tábláról gyűjtötték be a szükséges adatokat. Ezek egy része műholdról, a többi a gazdálkodóktól, illetve a kombájn hozamméréséből származik.
Hirdetés
Hasonló fejlesztésről számolt be az Axiál is, amelyben kiemelték az adatkezelés és a modellkészítés fontosságát. Ugyanabból az adatsorból nagy különbségek adódhatnak, ha nem a megfelelő számítási modellt alkalmazzák. Véleményük szerint sokféle mérésből lehet összeállítani a reális képet a tábláról. Azután lehet alkalmazkodni az adottságaihoz. Nem kevésbé fontos az erő- és munkagépek pontos irányítása: ha az Axiál által fejlesztett precíziós optikai irányító rendszerrel dolgozik a traktor, az átlagos 45 centiméterhez képest mindössze 5 centis átfedést is el lehet érni a fordulók között.
Kevés az öntözés
Szintén magyar fejlesztés az Elcom Kft., a Kaposvári Egyetem és a Pécsi Tudományegyetem talajnedvesség-változást monitorozó módszere. Sajnos hazánkban nagyon kicsi az öntözött terület. Nem várható, hogy ez ugrásszerűen nő a közeljövőben, tehát a víz jobb hasznosítására más módszereket kell találni. Ha az alapos és részletes mérésekkel pontos képet kapunk a talaj 60 centiméteres rétegét érintő vízmozgásokról, lehatárolhatjuk azokat a területeket, ahol szárazabb a talaj. Hazánkban amúgy is nagy táblákat alakítottak ki, ezért érdemes volna a búza- vagy kukoricatermesztésre kevésbé alkalmas részeket leválasztani, és alternatív növényekkel hasznosítani. Ezzel a biológiai sokféleség is nőne.
A vízmegőrzésben fontos szerepe van a jó talajművelésnek. Az a cél, hogy 35-41 centiméteres lazult talajréteget alakítsunk ki és tartsuk meg éveken keresztül. A Väderstad képviselője szerint az alapművelésre is mélyen művelő kultivátort kell használni, mert forgatás nélkül jobb talajállapot érhető el. Fontos, hogy növénymaradványok maradjanak a felszínen, amelyek megóvják a talajt a kiszáradástól.
Klímaváltozás a kukoricatermesztésben: új kártevők jönnek
A 16. században Európába került kukoricának nálunk még csak 15 potenciálisan veszélyes kártevője van, szemben az őshazájában élő 35-tel. A felmelegedés viszont számos új kártevő megjelenésével is járt. Keszthelyi Sándor, a Kaposvári Egyetem docense sorolta fel a legújabb jövevényeket. Megemlítette, hogy intenzív kukoricában szükség van a rovarölő szeres permetezésre. Főként a vegetációban megjelenő rágó kártevők, a kukoricamoly és a gyapottok bagolylepke ellen, amelyek a négyfoltos fénybogárral együtt a legnagyobb kárt okozhatják. Az egyetemen végzett vizsgálatok szerint a megfelelő időben végzett permetezéssel 5-6 mázsa termést lehet megmenteni a kártevőktől. A beavatkozás legjobb időpontja június végén, július elején van.
Folytatódik a konferenciasorozat
Ha kíváncsi a Magro.hu Kukorica és Búza Konferenciasorozat második rendezvényére, vegye meg jegyét, és látogasson el január 18-án Debrecenbe! A részleteket ezen a hivatkozáson találja meg.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés