Az orosz gabonaüzletből való kilépés 345 millió kiszolgáltatott embernek árt
Oroszországnak a közelmúltban történt kilépése a fekete-tengeri gabonamegállapodásból sokkolóan hat 345 millió emberre, akiknek már így is súlyos élelmiszerhiánnyal kellett szembenézniük - mondta a Világélelmezési Program (WFP) ügyvezető igazgatója egy interjúban.
Cindy McCain, azzal vádolta Moszkvát, hogy "az élelmiszereket háborús fegyverként használja".
Júliusban Oroszország kilépett abból a megállapodásból, amely lehetővé tette, hogy Ukrajnából a Fekete-tengeren keresztül afrikai és ázsiai piacokra áramoljon a gabona. Az egy évvel korábban az ENSZ és Törökország közvetítésével létrejött megállapodás célja az volt, hogy enyhítse az ukrajnai orosz invázió következtében emelkedő élelmiszerárak hatását, különösen a sebezhető, alacsony jövedelmű országokra.
Hirdetés
"Most nemcsak azt látjuk, hogy világszerte gabonahiány van, hanem azt is, hogy ennek következtében jelentős alultápláltságot és éhezést tapasztalunk" - mondta McCain.
A WFP szerint a világ 345 milliós, élelmezési gondokkal küzdő lakosságából mintegy 40 millióan már az éhínség szélén álltak. Az áprilisban hivatalba lépett McCain feladata a Nobel-békedíjas szervezet vezetése egy kritikus és kihívásokkal teli időszakban, amikor a háború és az éghajlatváltozás súlyosbítja az élelmiszerhiányt és megzavarja az ellátást.
A COVID-19 világjárvány és az ukrajnai háború jelentős árfelhajtó tényezők voltak. A FAO élelmiszerár-indexe, amely az élelmiszeráruk kosarát követi nyomon, júliusban 123,9 volt, ami 32%-os emelkedést jelent a 2020. júliusi 94,2-ről.
Máshol a politikai zavargások súlyosbítják a bizonytalanságot. Afrikában egyre nagyobb aggodalomra ad okot a közelmúltbeli nigeri puccs hatása. "Az a régió jelenleg annyira instabil… ez már most katasztrófa. De ez nagyon komoly dolog, ami egy egész kontinenst destabilizálhat" - figyelmeztetett McCain.
A WFP továbbra is szállít élelmiszert Nigerbe. Azonban egyre nehezebbé válik az ellátmányok és a dolgozók be- és kijuttatása az országba.
A klímaváltozás egy másik probléma, amely McCain útjának középpontjában állt. Különösen a csendes-óceáni szigetországok vannak a frontvonalban, amelyeket a tengerszint emelkedése, az óceánok felmelegedése és a gyakori szélsőséges időjárási jelenségek érintenek, amelyek veszélyeztetik a termést és a halfogást.
"Egész falvakat kell elköltöztetni, mert a vízszint megemelkedett" - mondta a nemrégiben Fidzsi-szigeteken tett látogatására utalva. "És ennek következtében a kisbirtokosok gazdaságai tönkremennek. Nagyon aggódnak a szigeteikre közvetlenül leselkedő problémák miatt, és az éghajlatváltozás ennek nagyon-nagyon nagy részét képezi".
A WFP nem szállít élelmiszert a csendes-óceáni országokba. "Ehelyett segítünk nekik az ellenálló képességük kiépítésében, segítünk a kormányoknak abban, hogy önellátóvá válhassanak, és felkészülhessenek a térségben pusztító ciklonok tragédiáira is" - mondta.
Ugyanakkor a geopolitikai rivalizálás is erősödik, mivel a nagyhatalmak a szigetországok közötti befolyásért versengenek. A Nyugattól Kínáig egyre több ország kínál segítséget a szigeteknek.
"A politikát meghagyjuk a politikusoknak, ami tőlem viccesen hangzik" - mondta McCain, akinek néhai férje John McCain, az Egyesült Államok szenátora és elnökjelöltje volt.
"Az éghajlatváltozás hatásai ma már láthatóbbak, nyilvánvalóbbak" - tette hozzá. "Úgy gondolom, hogy ennek inkább - nem annyira a szuperhatalmakhoz -, hanem az éghajlatváltozás hatásaihoz van köze, és ahhoz, hogy ez milyen hatással van az élelmiszer-ellátásra."
McCain elmondta, hogy azért vállalta a WFP-t hat évig vezető David Beasley helyét, mert hisz abban, amit a szervezet tesz. "Hiszek abban, hogy képesek vagyunk változtatni a világon" - mondta.
Ugyanakkor elmondta, hogy a szervezetnek kihívásokkal kell szembenéznie. "Most az adományozói fáradtság időszakát éljük" - mondta. "Ami most kihívást jelent számomra, az az, hogy fenntartsuk a finanszírozás szintjét, hogy továbbra is segíthessünk a [rászorulóknak] és az országoknak, mind a sürgősségi szükségletekkel, mind a hosszú távú ellenálló képességgel kapcsolatban."
Mivel a növekvő élelmiszer- és üzemanyagárak közepette a források egyre szűkösebbek, a szervezetnek csökkentenie kellett, sőt meg kellett szüntetnie néhány általa nyújtott segítséget. "Nemrég Dél-Szudánban egy anya könyörgött nekem élelemért. Nem hagyhatjuk, hogy ez megtörténjen. Egyszerűen nem tehetjük" - mondta.
McCain felszólította a világot, hogy fogjon össze a sebezhetőek és "az éghajlatváltozás és a konfliktusok által közvetlenül érintettek" védelmében.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés