Anyaföld, termőtalaj, homok, agyag, sártenger – mindegy, hogyan nevezzük, ugyanazt értjük alatta: azt a természetes, élő réteget, amely lehetővé teszi, hogy gazdálkodjunk ezen a Föld nevű kőzetbolygón. Eddig magától értetődőnek vettük a termékeny talaj meglétét hazánkban, és sokszor felelőtlenül bántunk vele A változó éghajlat és az egyre szélsőségesebbé váló időjárás azonban arra késztet minket, hogy átgondoltabban és előrelátóbban gazdálkodjuk ezzel az erőforrással.

Hazánk területének 35%-át barna erdőtalajok borítják, amelyeket a savanyodás és az agyagosodás veszélye fenyeget, valamint – mivel nagy részük domb- és hegyvidékeinken található – eróziónak vannak kitéve. Az ország földjeinek 22%-a a mezőségi (csernozjom) talajok közé sorolható. Ezek természetesen állapotukban kiváló víz- és tápanyag-gazdálkodással rendelkeznek, azonban különösen érzékenyek a mezőgazdasági művelésre, szerkezetük leromlik, tápanyagkészletük lecsökken. További 10-10%-ot foglalnak el a nehezebben művelhető réti és öntéstalajok – előbbieknél a rossz vízgazdálkodás és a tápanyagok erős megkötése, utóbbiaknál az alacsony humusztartalom okozhat problémát.

A számítások alapján Magyarországot az átlagnál jobban sújtja a klímaváltozás. Országos átlagban 1,7 Celsius fokkal nő majd az éves átlaghőmérséklet a XXI. század közepéig. A 2021-2050 közötti időszakban a nyári hőmérséklet 1,4-2,6 Celsius fokot, a század utolsó évtizedeiben 4,1-4,9 Celsius fokot emelkedik. A csapadékmennyiség tekintetében még nem egyértelműek a modellek – télen és tavasszal 10%-os csökkenést vagy növekedést jósolnak, nyáron azonban minimum 7, maximum 20%-kal kevesebb eső hullhat a következő 35 évben.

Magyarország talajainak szerkezeti problémái [Bernát Tibor - Magyarország gazdaságföldrajza]
   

A szárazabb és melegebb időjárás, valamint a rendszertelenebb csapadék miatt a talajok megfelelő vízgazdálkodása kiemelt fontosságú lesz a jövőben. Sőt, már most is az, hiszen talajaink 60%-a kedvezőtlen vízforgalmi tulajdonságú. Ha csökken az elérhető vízmennyiség, akkor a víz jelenlétéhez kötött, valamint a föld vízháztartását befolyásoló tevékenységeket – tápanyag-kijuttatás, növényvédelem, talajművelés – is át kell gondolnunk. Ugyanígy fel kell készülnünk a belvizek és árvizek megelőzésére és hatásaik mérséklésére, valamint a víz és szél általi erózió kivédésére.

Éghajlati sérülékenység az aszály és szárazodás vonatkozásában [Bartholy Judit et al. - Klímaváltozás]
   

Összetett kihívásokkal szembesít bennünket a természet a klímaváltozás képében. A hatékony és hosszú távú megoldások érdekében paradigmaváltásra, új technológiák kigondolására, vagy már meglévő technológiák szélesebb körű alkalmazására lesz szükségünk.

Szeretne többet megtudni a témáról?

Jelentkezzen a szeptemberi Gazdag Gazda Konferenciasorozat egyik állomására, ahol mindent megtudhat arról, hogyan reagáljon az éghajlatváltozás okozta kihívásokra! Neves szakértők és tapasztalt cégek szakemberei - köztük a cikk szerzője - adnak elő, és értékes nyereményeket is kisorsolunk a résztvevők között. Részletes program és regisztráció a www.magro.hu/konferencia oldalon!

Szerző: Diriczi Zsombor (ügyvezető, Démétér Biosystems Bt.)

Megosztás

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás