Miért kockázatos az enyhe tél a rügyeknek?
Télen a szőlők és a gyümölcsfák rügyei nem hajtanak ki, de a nagy hideg károsíthatja a növényeket. Egyelőre a szokottnál jóval melegebb az idő, az enyhe tél pedig komoly kockázatot jelent a növényekre. Különösen az alacsonyabb hidegigényű, rövidebb mélynyugalmú fajokra.
Kibírható az enyhe tél - de nem minden fajtának
Azt, hogy mitől függ a fagytűrés és a télállóság, a Magyar Mezőgazdaság cikke járta körbe.
A lombhullástól a kihajtásig tartó időszak két részre osztható fel:
Hirdetés
- mélynyugalom
- kényszernyugalom
Az első szakaszban a rügyek semmiképpen nem hajtanak ki. A kényszernyugalomban viszont a hőmérséklet határozza meg, hogy milyen gyorsan fejlődnek tovább, illetve mikor pattannak meg a rügyek.
A rügyek nem fejlődnek a fagypont alatt, de a mérsékelt övben a növények zöme csak akkor hoz termést, ha télen elég hosszú ideig hideg van. De legalább 7 °C-nál hidegebb az idő. A mediterrán körzetekben termesztett csonthéjasoknak csak néhány száz ilyen hideg órára van szükségük a bő virágzáshoz. A virágrügyeik gyorsabban fejlődnek és érzékenyebbek a késő téli, tavaszi lehűlésekre, mint a hosszabb hidegigényű fajták esetében.
A hidegtűrést a nyugalmi szakaszokban a vesszőkben felhalmozott cukor határozza meg: minél magasabb a cukortartalom, annál inkább fagytűrő az adott növényi rész.
A mérsékeltövi növények már a nyár végétől fokozatosan készülnek a télre. Keményítőt halmoznak föl a vesszőkben, ami a tél alatt cukorrá alakul. Szőlőben a cukortartalom maximuma decemberben, kajsziban viszont januárban és februárban mérhető.
Miért veszélyes az enyhe tél?
A mélynyugalmat követően megkezdődik a cukor visszaalakulása keményítővé. Ilyenkor a növény készül a vegetációra. Ha ekkor, a kényszernyugalom idején szobahőmérsékleten vízben tartja a vesszőket, rügyeik kihajtanak. A kényszernyugalmi időszakban az enyhe idő hatására a sejtekben lévő cukor elkezd visszaalakulni keményítővé, a mennyisége pedig csökken. Majd ha ezt követően hirtelen lehűlés jön, a sejt károsodhat is. Fokozatos lehűlés esetén a keményítőnek van ideje lebomlani cukorra, így tud védekezni a fagy ellen.
Hogyan tudhatja meg a fagykár mértékét?
A fagykárról pontos képet kaphat, ha kényszernyugalmi időszakban a vesszőt feldarabolja egyrügyes dugványokra és azokat vízben hajtatja.
Különböző a szőlőfajták válasza az enyhe télre
A szőlőfajták közül néhány (pl. a Kunleány) gyorsan reagál a hőmérséklet változására. A cukor-keményítő átalakulás gyorsan végbemegy, míg másoknál (pl. Rajnai rizling) lassabban történik. Ez utóbbiak tehát jobb téltűrők. Még akkor is, ha fagytűrő képességük megegyezik a gyorsabban reagáló fajtákéval.
A szőlőnek összetett rügye van, a fejlett főrügy mellett másod- és harmadlagos rügyek is találhatók benne. Ha a főrügy nem károsodik, kihajt, a mellékrügyek viszont ilyen esetben alva maradnak. Amennyiben a főrügy elfagy, de a fagyot jobban tűrő mellékrügyek még élnek, a fejlettebb fog kihajtani ezek közül. Ebben az esetben viszont a hajtásokon kevesebb fürt lesz, mert a mellékrügy kevésbé termékeny, mint a főrügy.
Mi befolyásolja még a fagytűrést?
A fagytűrést a fajta genetikai tulajdonságai mellett a megelőző tenyészidőszak környezeti tényezői és termesztési körülményei is jelentősen befolyásolják. A nem megfelelő terhelés, túlzott nitrogén- és hiányos káliumellátottság, valamint a kései öntözés esetén a vessző kevésbé érik be, ezáltal csökken a fagytűrés.
Ha pedig fagykár esetére biztosítaná az ültetvényét, olvassa el korábbi cikkünket a témában ide kattintva!
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Digitális megoldások gazdálkodóknak és kereskedőknek: fedezze fel a Magro.hu előnyeit!
A mezőgazdaság nem csupán egy ágazat – ez a jövőnk és megélhetésünk alapja. Napjainkban azonban olyan kihívásokkal nézünk szembe, mint az extrém időjárás, a kiszámíthatatlanul változó piacok és a csökkenő értékesítési lehetőségek. Ilyen körülmények között a digitalizáció és az innovatív megoldások kulcsszerepet játszanak abban, hogy alkalmazkodjunk és még sikeresebbek legyünk.
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 400 hirdetés 92 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés