Az elmúlt egy hét során többször többfelé esett ismét az országban, bár többnyire csak kisebb mennyiségek voltak jellemzőek, de ez tovább hátráltatta az október közepi csapadékos, sáros idő miatt amúgy is késést szenvedett mezőgazdasági munkákat. Komolyabb fagy nem veszélyeztette a frissen kelt őszi kalászosokat, bár Mindenszentek hajnalán a Nyírség és a Kiskunság homokos tájain előfordultak gyenge fagyok. A folytatásban anticiklon alakítja időjárásunkat, a hét második felében a felszín közelében már sokfelé hűl hajnalonként fagypont alá a levegő.

A mögöttünk álló egy hét során számos időjárási front érintette térségünket, így igen változékony, de az ország nagy részén az átlagosnál több fokkal enyhébb időjárás volt jellemző. Gyakran fordult elő csapadék az elmúlt tíz nap során. Ezúttal a Dunántúl középső és déli tájain esett kevesebb, ott 10 mm alatt alakult a mennyiség, míg a Dunától keletre, illetve a Dunántúl északi harmadán 10-20 mm hullott. Így az utóbbi területeken ismét igen sárossá váltak a talajok, a felső fél méteres talajréteg pedig országszerte igen sok nedvességet tartalmaz, sokfelé telített. 

Minimum hőmérsékletek 2020. november 1-én (Celsius fok)

A hőmérséklet több fokkal az ilyenkor megszokott értékek fölött alakult, a Dunántúlon 4-6 fokkal, míg keleten 2-4 fokkal volt enyhébb idő a sokéves átlagnál. A változékonyság azonban a hőmérsékletben is megmutatkozott. Míg hajnalonként jellemzően mindössze 7-12 fokig hűlt le a levegő, Mindenszentek reggelén az ország keleti felén kiderült az ég, és -2 és +2 fok közé esett vissza a hőmérséklet, eközben a felhős dunántúli tájakon közel tíz fokkal volt melegebb. A maximum értékek jellemzően 13-15 fok körül alakultak a héten, de a Dunántúlon, főként nyugati, délnyugati részén szombaton, hétfőn és kedden is 20 fok közelébe, illetve a fölé is melegedett a levegő.

Október hónap időjárását sok csapadék és az átlag körüli vagy kicsit enyhébb hőmérséklet jellemezte. A csapadékos idő már szeptember utolsó hetében beköszöntött, és októberben is folytatódott. Pár napnál hosszabb napos, száraz idő, ami a vénasszonyok nyarát jellemzi, nem fordult elő. A havi csapadékösszeg országszerte meghaladta a sokéves átlagot. Többnyire 80-130 mm közötti mennyiség volt jellemző az országban, ennél kevesebb, 50-80 mm az Alföld délnyugati és keleti, északkeleti tájain hullott, ugyanakkor az Északi-középhegység térségében helyenként 140-180 mm esett. Az északi és nyugati országrészben már a hónap közepére telítődött a talajok felső egy méteres rétege nedvességgel, a felszín pedig országszerte rendkívül sárossá vált, helyenként állt a víz a földeken. Ilyen körülmények között félbe maradt a kukorica betakarítása, és az őszi búza vetése, csak a hónap utolsó hetében lehetett folytatni a munkákat.

30 napos csapadékösszeg 2020. október 31-én (mm)

Az időjárás továbbra sem segítette az őszi mezőgazdasági munkákat. Bár a kukorica betakarítása és az őszi kalászosok vetése folytatódott, de a gyakran csapadékos idő miatt továbbra is nagy a sár. Az enyhe időben szépen sorol a már elvetett árpa és búza, többnyire 1-3 levelesek az állományok. Főként az északkeleti országrészben azonban, ahol a sok csapadék hatására foltokban víz borítja a talajt, hiányos a kelés. A szeptemberi szárazságban még egyenetlenül, gyengén kelt repce sokat fejlődött az elmúlt hetekben, jellemzően 6-8 leveles állapotban van. Az enyhe, csapadékos idő azonban a gyomok fejlődésére is kedvezően hatott az elmúlt időszakban.

Az előttünk álló egy hétben hűvösebbre fordul időjárásunk, és gyakran lesz párás, ködös az idő. A csütörtökön átvonuló frontrendszer mögött, a magasban több fokkal hidegebb, száraz levegő árasztja el a Kárpát-medencét. Pénteken a hajnali párásság megszűnése után jellemzően napos, száraz időben lesz részünk. Reggel az elmúlt napokhoz képest erősen lehűl a levegő, többfelé gyenge fagyok is várhatók, a fagyzugos területeken -3 - -4 fok is lehet. Szombattól egy anticiklon középpontja húzódik fölénk, a hétvégén és a jövő hét első felében ez alakítja majd időjárásunkat. Az ország nagy részén borult, párás, helyenként tartósan ködös időre lehet számítani, de emellett néhol előbukkanhat a nap is. Számottevő csapadék nem lesz, szitálás azonban egyre többfelé valószínű. A hajnali hőmérséklet még szombaton is többfelé fagypont alá süllyed, majd vasárnap már csak elszórtan lehet gyenge fagy. A jövő hét elejétől 0 és +5 fok közötti minimumok várhatók. Napközben a napos tájakon a héten még 13-14 fokig is melegedhet a levegő, a párás, ködös területeken azonban legfeljebb 6-8 fok lesz a jellemző.

További híreink

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás