Az uniós támogatások elnyeréséhez a gazdálkodóknak sokféle kötelezettségnek kell megfelelniük. Ezek közé tartozik a kölcsönös megfeleltetés (a továbbiakban: KM) szabályozórendszere is. Ez előírásokat fogalmaz meg a környezetre, az éghajlatváltozásra, a földterület jó mezőgazdasági és környezeti állapotára, a közegészségügyre, az állategészségügyre, a növényegészségügyre és az állatjólétre vonatkozóan. Be nem tartásuk esetén azonban számolni kell a következményekkel.

A kölcsönös megfeleltetés egy összetett követelményrendszer, a Jogszabályban Foglalt Gazdálkodási Követelményekre (JFGK) és a Helyes Mezőgazdasági és Környezeti Állapot (HMKÁ) előírásaira épül. A KM előírásainak elmulasztása komoly szankciós következménnyel járhatnak, melynek elkerüléséhez nélkülözhetetlen a feltételrendszer alapos ismerete. Fontos kiemelni két dolgot, egyik, hogy a megállapított szankció az ügyfél által igényelt valamennyi jogcím/intézkedés teljes összegét érinti, tehát nem csak egy adott táblát. A másik kiemelt információ, hogy az előírásokat a gazdaság teljes területén be kell tartani, beleértve azokat a táblákat is, melyekre az adott évben esetleg nem igényeltek támogatást.

A gazdálkodás nem csak jogokkal, kötelezettségekkel is jár. Ezt tartalmazza a Kölcsönös Megfeleltetés szabályozórendszere. (Fotó: Pixabay, Marys_fotos)

Az alábbi jogcímeket/intézkedéseket érinti a kölcsönös megfeleltetés követelményrendszere:

Közvetlen támogatások (EMGA): - egységes területalapú támogatás (SAPS) - zöldítés - anyajuhtartás támogatása - anyatehéntartás támogatása - hízottbika-tartás támogatása - tejhasznútehén-tartás támogatása - rizstermesztés támogatása, - cukorrépa-termesztés támogatása, - zöldségnövény-termesztés támogatása - iparizöldségnövény-termesztés támogatása, - extenzív gyümölcstermesztés támogatása, - intenzív gyümölcstermesztés támogatása - szemesfehérjetakarmány-növény termesztésének támogatása, - szálasfehérjetakarmány-növény termesztésének támogatása, - ipariolajnövény-termesztés támogatása. - fiatal mezőgazdasági termelők támogatása Szőlő- és borpiaci intézkedések: - szőlőültetvények szerkezetátalakítása és átállítása

Vidékfejlesztési támogatások közül (EMVA) a 2007-2013-as programozási időszak intézkedései kapcsán - mezőgazdasági földterületek erdősítésének támogatása - agrár-környezetgazdálkodási támogatás - erdő-környezetvédelmi kifizetések - védett őshonos és a veszélyeztetett mezőgazdasági állatfajták genetikai állományának tenyésztésében történő megőrzésének támogatása - tejágazat szerkezetátalakítását kísérő állatjóléti támogatás - állat genetikai erőforrások megőrzéséhez nyújtandó támogatás

Vidékfejlesztési támogatások közül (EMVA) a 2014-2020-as programozási időszak intézkedési kapcsán - erdősítés támogatása - agrár-erdészeti rendszerek létrehozása - agrár-környezetgazdálkodási kifizetés - ökológiai gazdálkodásra történő áttérés, ökológiai gazdálkodás fenntartása - Natura 2000 mezőgazdasági területeknek nyújtott kompenzációs kifizetések - Natura 2000 erdőterületeknek nyújtott kompenzációs kifizetések - kompenzációs kifizetések természeti hátránnyal érintett területeken (THÉT) - a tejágazat szerkezetátalakítását kísérő állatjóléti támogatás - erdő-környezetvédelmi kifizetések

A Helyes Mezőgazdasági és Környezeti Állapot feltételrendszer célja, a földterületek jó mezőgazdasági és ökológiai állapotban tartása, amely a minimális gazdálkodási és környezetvédelmi előírások betartásának ösztönzésével érhető el. Jelenlegi hét előírása: 1. Vízvédelmi sávokra vonatkozó előírások 2. Öntözési célú vízhasználatra vonatkozó előírások 3. Felszín alatti vizek szennyezésére vonatkozó előírások 4. Minimális talajborításra vonatkozó előírások 5. Erózió korlátozására vonatkozó termőhely-specifikus minimális földgazdálkodással kapcsolatos előírások 6. A talaj szervesanyag-tartalmának fenntartására vonatkozó előírások (vetésváltás) 7. A védett tájképi elemek megőrzésére, fakivágási tilalmi időszakra vonatkozó előírások (a MePAR-ban lehatárolásra került védett tájképi elemek: kunhalom, gémeskút, fa-és bokorcsoport, kis kiterjedésű tó, magányosan álló fa, ezek területei SAPS-ra jogosultak, vagyis a támogatható terület részét képezik).

A kedvezményezettnek a teljes naptári évre vonatkozóan be kell tartani a felsoroltakat, hiszen a támogatásokhoz kapcsolódó ellenőrzések (helyszíni, távérzékeléses) keretében, az előírásoknak és követelményeknek való betartást a Magyar Államkincstár is egész évben ellenőrizheti.

2015-től egyes HMKÁ-előírások a földterületek növénytermesztésre vagy legeltetésre alkalmas állapotban tartására vonatkozó úgynevezett minimumkövetelményekké váltak, vagyis a támogatás odaítélésének alapját képezik. Ezeket továbbra a 10/2015. (III.13.) FM rendelet alapján kell betartani a gazdálkodóknak: - mezőgazdasági területek gyommentes állapotban tartása, - nemkívánatos fás szárú növények megtelepedésének és terjedésének megakadályozása, - állandó legelők évente egyszeri tisztító kaszálása, - gépi munkavégzés tilalma a vízzel telített talajon, - gyepterületek túllegeltetése.

A kölcsönös megfeleltetés követelményrendszerének másik egysége a Jogszabályba Foglalt Gazdálkodási Követelmények. 2015. január 1-vel ez is változott, jelenlegi 13 közösségi rendelet és irányelvet foglal magába, melyek a következők: JFGK 1 nitrát szennyezés elleni védelem JFGK 2 - vadon élő madarak védelme JFGK 3 - természetes élőhelyek védelme JFGK 4 - élelmiszerbiztonság JFGK 5 - hormonfelhasználás JFGK 6 - sertések azonosítása és nyilvántartása JFGK 7 - szarvasmarhák jelölése és nyilvántartása JFGK 8 - juh- és kecskefélék jelölése és nyilvántartása JFGK 9 - TSE elleni védekezés JFGK 10 - növényvédő szerek kezelése JFGK 11 - borjak védelme JFGK 12 - sertések védelme JFGK 13 - mezőgazdasági haszonállatok védelme

A JFGK 1 előírásainak betartását az állattartó telepeken a területileg illetékes katasztrófavédelmi igazgatóság végzi. A JFGK 2 és 3 követelményeinek betartását a Magyar Államkincstár ellenőrzi. A JFGK 4-13 ellenőrzését a 2017-es támogatási évtől a megyei kormányhivatal megyeszékhely szerinti járási hivatala végzi.

A kölcsönös megfeleltetést érintő fontosabb jogszabályok:

- 50/2008. (IV. 24.) FVM rendelet az egységes területalapú támogatások és egyes vidékfejlesztési támogatások igényléséhez teljesítendő „Helyes Mezőgazdasági és Környezeti Állapot” fenntartásához szükséges feltételrendszer, valamint az állatok állategységre való átváltási arányának meghatározásáról - 1306/2013/EU parlamenti és tanácsi rendelet a közös agrárpolitika finanszírozásáról, irányításáról és monitoringjáról (HMKÁ, JFGK: II. melléklet) - 640/2014/EU rendelet az integrált igazgatási és ellenőrzési rendszer, a kifizetések elutasítására és visszavonására vonatkozó feltételek, valamint a közvetlen kifizetésekre, a vidékfejlesztési támogatásokra és a kölcsönös megfeleltetésre alkalmazandó közigazgatási szankciók tekintetében történő kiegészítéséről - 809/2014/EU végrehajtási rendelet az 1306/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet alkalmazási szabályainak az integrált igazgatási és kontrollrendszer, a vidékfejlesztési intézkedések és a kölcsönös megfeleltetés tekintetében történő megállapításáról

Forrás: NAK

Megosztás

További híreink

Újra videón szerepel egy bükki medve

2024.11.23.

Az elmúlt években megbarátkoztak a medvék a Bükkel és Nógráddal.

A körforgásos gazdaság lehet a kiút a fenntarthatatlan gazdálkodásból Áder János szerint is

2024.11.23.

A lineáris gazdaság működtetése fenntarthatatlan, kiutat az elhasznált nyersanyagokat újrahasznosító körforgásos gazdaság jelenthet.

Az emberi kézéhez hasonló „finom” fogást tanulják a robotok

2024.11.22.

Arató robotok, tengeralattjáró-vadászok és távoli bolygókon közlekedő autonóm roverek… A cél az, hogy ezek általánosan alkalmazhatóbbá és önállóbbá váljanak a jövőben – a német Fraunhofer Institute for Material and Beam Technology IWS drezdai kutatói azon dolgoznak, hogy az eszközök „érezni” tudjanak.

Mérgező, de elbűvölő: a dérbabér rejtett oldala

2024.11.22.

A dérbabér, vagy más néven Prunus laurocerasus, népszerű dísznövény kertészek és növénykedvelők körében. Gyönyörű, örökzöld levelei és illatos virágai teszik igazán vonzóvá, nem csoda, hogy sokan keresnek információkat gondozásáról, igényeiről és esetleges veszélyeiről. Összegyűjtöttük a hat leggyakoribb kérdést a dérbabérral kapcsolatban, hogy segítsünk minden érdeklődőnek.

Partner

Digitális megoldások gazdálkodóknak és kereskedőknek: fedezze fel a Magro.hu előnyeit!

2024.11.22.

A mezőgazdaság nem csupán egy ágazat – ez a jövőnk és megélhetésünk alapja. Napjainkban azonban olyan kihívásokkal nézünk szembe, mint az extrém időjárás, a kiszámíthatatlanul változó piacok és a csökkenő értékesítési lehetőségek. Ilyen körülmények között a digitalizáció és az innovatív megoldások kulcsszerepet játszanak abban, hogy alkalmazkodjunk és még sikeresebbek legyünk. 

Fémdarabokat tartalmazhat egy népszerű fehérjekészítmény – ne fogyassza el!

2024.11.22.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) figyelmeztetést adott ki a Whey Protein csokoládé ízű tejsavófehérje 30 grammos kiszerelésével kapcsolatban, mert fémdarabkák jelenléte lehetséges a termékben. A hatóság kéri, hogy a terméket senki ne fogyassza el, és haladéktalanul juttassa vissza a megvásárlás helyére.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás