Kölcsönös megfeleltetés, a gazdálkodók életének legnagyobb megkeserítője
Az uniós támogatások elnyeréséhez a gazdálkodóknak sokféle kötelezettségnek kell megfelelniük. Ezek közé tartozik a kölcsönös megfeleltetés (a továbbiakban: KM) szabályozórendszere is. Ez előírásokat fogalmaz meg a környezetre, az éghajlatváltozásra, a földterület jó mezőgazdasági és környezeti állapotára, a közegészségügyre, az állategészségügyre, a növényegészségügyre és az állatjólétre vonatkozóan. Be nem tartásuk esetén azonban számolni kell a következményekkel.
A kölcsönös megfeleltetés egy összetett követelményrendszer, a Jogszabályban Foglalt Gazdálkodási Követelményekre (JFGK) és a Helyes Mezőgazdasági és Környezeti Állapot (HMKÁ) előírásaira épül. A KM előírásainak elmulasztása komoly szankciós következménnyel járhatnak, melynek elkerüléséhez nélkülözhetetlen a feltételrendszer alapos ismerete. Fontos kiemelni két dolgot, egyik, hogy a megállapított szankció az ügyfél által igényelt valamennyi jogcím/intézkedés teljes összegét érinti, tehát nem csak egy adott táblát. A másik kiemelt információ, hogy az előírásokat a gazdaság teljes területén be kell tartani, beleértve azokat a táblákat is, melyekre az adott évben esetleg nem igényeltek támogatást.
Az alábbi jogcímeket/intézkedéseket érinti a kölcsönös megfeleltetés követelményrendszere:
Hirdetés
Vidékfejlesztési támogatások közül (EMVA) a 2007-2013-as programozási időszak intézkedései kapcsán - mezőgazdasági földterületek erdősítésének támogatása - agrár-környezetgazdálkodási támogatás - erdő-környezetvédelmi kifizetések - védett őshonos és a veszélyeztetett mezőgazdasági állatfajták genetikai állományának tenyésztésében történő megőrzésének támogatása - tejágazat szerkezetátalakítását kísérő állatjóléti támogatás - állat genetikai erőforrások megőrzéséhez nyújtandó támogatás
Vidékfejlesztési támogatások közül (EMVA) a 2014-2020-as programozási időszak intézkedési kapcsán - erdősítés támogatása - agrár-erdészeti rendszerek létrehozása - agrár-környezetgazdálkodási kifizetés - ökológiai gazdálkodásra történő áttérés, ökológiai gazdálkodás fenntartása - Natura 2000 mezőgazdasági területeknek nyújtott kompenzációs kifizetések - Natura 2000 erdőterületeknek nyújtott kompenzációs kifizetések - kompenzációs kifizetések természeti hátránnyal érintett területeken (THÉT) - a tejágazat szerkezetátalakítását kísérő állatjóléti támogatás - erdő-környezetvédelmi kifizetések
A Helyes Mezőgazdasági és Környezeti Állapot feltételrendszer célja, a földterületek jó mezőgazdasági és ökológiai állapotban tartása, amely a minimális gazdálkodási és környezetvédelmi előírások betartásának ösztönzésével érhető el. Jelenlegi hét előírása: 1. Vízvédelmi sávokra vonatkozó előírások 2. Öntözési célú vízhasználatra vonatkozó előírások 3. Felszín alatti vizek szennyezésére vonatkozó előírások 4. Minimális talajborításra vonatkozó előírások 5. Erózió korlátozására vonatkozó termőhely-specifikus minimális földgazdálkodással kapcsolatos előírások 6. A talaj szervesanyag-tartalmának fenntartására vonatkozó előírások (vetésváltás) 7. A védett tájképi elemek megőrzésére, fakivágási tilalmi időszakra vonatkozó előírások (a MePAR-ban lehatárolásra került védett tájképi elemek: kunhalom, gémeskút, fa-és bokorcsoport, kis kiterjedésű tó, magányosan álló fa, ezek területei SAPS-ra jogosultak, vagyis a támogatható terület részét képezik).
A kedvezményezettnek a teljes naptári évre vonatkozóan be kell tartani a felsoroltakat, hiszen a támogatásokhoz kapcsolódó ellenőrzések (helyszíni, távérzékeléses) keretében, az előírásoknak és követelményeknek való betartást a Magyar Államkincstár is egész évben ellenőrizheti.
2015-től egyes HMKÁ-előírások a földterületek növénytermesztésre vagy legeltetésre alkalmas állapotban tartására vonatkozó úgynevezett minimumkövetelményekké váltak, vagyis a támogatás odaítélésének alapját képezik. Ezeket továbbra a 10/2015. (III.13.) FM rendelet alapján kell betartani a gazdálkodóknak: - mezőgazdasági területek gyommentes állapotban tartása, - nemkívánatos fás szárú növények megtelepedésének és terjedésének megakadályozása, - állandó legelők évente egyszeri tisztító kaszálása, - gépi munkavégzés tilalma a vízzel telített talajon, - gyepterületek túllegeltetése.
A kölcsönös megfeleltetés követelményrendszerének másik egysége a Jogszabályba Foglalt Gazdálkodási Követelmények. 2015. január 1-vel ez is változott, jelenlegi 13 közösségi rendelet és irányelvet foglal magába, melyek a következők: JFGK 1 nitrát szennyezés elleni védelem JFGK 2 - vadon élő madarak védelme JFGK 3 - természetes élőhelyek védelme JFGK 4 - élelmiszerbiztonság JFGK 5 - hormonfelhasználás JFGK 6 - sertések azonosítása és nyilvántartása JFGK 7 - szarvasmarhák jelölése és nyilvántartása JFGK 8 - juh- és kecskefélék jelölése és nyilvántartása JFGK 9 - TSE elleni védekezés JFGK 10 - növényvédő szerek kezelése JFGK 11 - borjak védelme JFGK 12 - sertések védelme JFGK 13 - mezőgazdasági haszonállatok védelmeA JFGK 1 előírásainak betartását az állattartó telepeken a területileg illetékes katasztrófavédelmi igazgatóság végzi. A JFGK 2 és 3 követelményeinek betartását a Magyar Államkincstár ellenőrzi. A JFGK 4-13 ellenőrzését a 2017-es támogatási évtől a megyei kormányhivatal megyeszékhely szerinti járási hivatala végzi.
A kölcsönös megfeleltetést érintő fontosabb jogszabályok:- 50/2008. (IV. 24.) FVM rendelet az egységes területalapú támogatások és egyes vidékfejlesztési támogatások igényléséhez teljesítendő „Helyes Mezőgazdasági és Környezeti Állapot” fenntartásához szükséges feltételrendszer, valamint az állatok állategységre való átváltási arányának meghatározásáról - 1306/2013/EU parlamenti és tanácsi rendelet a közös agrárpolitika finanszírozásáról, irányításáról és monitoringjáról (HMKÁ, JFGK: II. melléklet) - 640/2014/EU rendelet az integrált igazgatási és ellenőrzési rendszer, a kifizetések elutasítására és visszavonására vonatkozó feltételek, valamint a közvetlen kifizetésekre, a vidékfejlesztési támogatásokra és a kölcsönös megfeleltetésre alkalmazandó közigazgatási szankciók tekintetében történő kiegészítéséről - 809/2014/EU végrehajtási rendelet az 1306/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet alkalmazási szabályainak az integrált igazgatási és kontrollrendszer, a vidékfejlesztési intézkedések és a kölcsönös megfeleltetés tekintetében történő megállapításáról
Forrás: NAKTémák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés