Az ellés nem csak az anyaállatnak, hanem a borjúnak is egy stresszel járó folyamat. Hozzá kell szoknia az új környezethez, valamint meg kell tanulnia felvenni a szükséges tápanyagokat. A gazdáknak az első hetekben fokozottan figyelni kell a borjak táplálására, mert azok könnyen veszélybe kerülhetnek.

A borjak az ellés megtörténte után még fejletlen, gyenge immunrendszerrel rendelkeznek. Ilyenkor sokkal fogékonyabbak a betegségekre, mint felnőtt társaik. Épp ezért biztosítani kell számukra az immunológiai védelmet az első időszakban. Ezt alapesetben az anya által termelt kolosztrum biztosítja, amit az ellés után a borjú mielőbb magához kell, hogy vegyen. Tudományosan bizonyított ugyanis, hogy minél később jut a borjú szervezetébe az anya által termelt kolosztrális folyadék, annál nagyobb a valószínűsége a későbbi légző- és emésztőszervi megbetegedések kialakulásának.

Az első négy hét átvészelése

A borjak életében az ellés utáni első négy hét kritikusnak mondható, ekkor ugyanis kifejezetten hajlamosak a hasmenéses megbetegedésekre. A hasmenés súlyos víz- és elektrolit-veszteséget okoz, ami a későbbi termelésére is kihathat. Szakértők szerint egy hasmenéses nap akár 10 nappal is kitolhatja egy borjú üszőkori első megtermékenyítését, ezzel a gazdára is plusz terhek kerülnek.

A borjak életében az első négy hét a leginkább kritikus időszak
 

A borjak hasmenése esetén – ha már bekövetkezett – a legfontosabb a víz és a bikarbonát pótlása. A kezelést azonban csak úgy szabad végezni, hogy az ne befolyásolja az oltógyomor pH-ját. Ellúgosítás esetén ugyanis a borjú rosszul fogja emészteni a tejet, ami további súlyvesztéshez, legyengüléshez vezethet.

A holstein-fríz immunrendszere a leggyengébb

Érdekes dologra figyeltek fel a tenyésztők a holstein-fríz fajta esetében. Ezt a fajtát kizárólag tejtermelésre szelektálták, ezzel azonban jelentősen gyengült az anyaállatok kolosztrumának hatékonysága. Ezért a fríz borjakat az ellés után protokoll kolosztrum-kivonattal kell ellátni az anyaállat kolosztrumán túl ahhoz, hogy a későbbiekben ne legyenek hajlamosabbak a betegségekre.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás