Költség vagy önköltség? Ne most engedjük el a kalászosok „kezét”.
Nem mindegy, hogy 60 ezer vagy 80 ezer Ft/ha költségen állítjuk elő a búzát. A költségek jelentős része már beépült, de most van lehetőségünk a termés mennyiségét emelni és a minőségen is javítani. Ne a célvonal előtt adjuk fel!
Pár évvel ezelőtt Vas megyében volt egy előadás, ami arról szolt, hogy miért tudnak az Egyesült Királyságban 12–14 t/ha mennyiséget búzában és miért csak 4–6 t/ha mennyiséget Magyarországon. A különbség kisebb részben a bokrosodásban, de a nagy különbség az ezermagtömegben van. Az előadáson a legfontosabb információ az volt, hogy a kalászosok bokrosodásától akár 4–5 alkalommal is mennek permetezni, és nagyon sok tápanyagot adnak a növényeknek, fej- és lombtrágya formájában. Tehát, mivel is lehet emelni az ezermagtömeget és javítani a beltartalmat?
Finomítani kell a fejtrágyázáson és több tápanyagot kell kijuttatni, még az állományba!
Ha most elengedjük a kalászosok tápanyagpótlását, már akkor is magas önköltségen fogunk termelni. A jelenlegi számítások alapján a 350–400 ezer Ft/ha költség az átlagos, ami egy 5,0–5,5 tonnás mennyiségnél önköltségben 70 000–80 000 Ft/ha terményárat jelent. Ezzel szemben, ha még adunk olyan tápanyagot a növénynek, amiből „éhezik”, akkor a 6,5–7,5 tonna/ha mennyiség sem lehetetlen. Így képesek lehetünk 20–40 ezer forint ráfordítással az önköltségünket 55 000–60 000 Ft/ha-ra leszorítani, és -a keleti szomszédunkhoz hasonló- versenyképes áron „gyártani” a búzát.
Hirdetés
Milyen tápanyagok hiányoznak?
Az első (április első felébenvégzett) levélanalízisek éppen azt mutatják, amire a szakma számított. A talajok kezdenek kiürülni a nagy mennyiségben felvett tápanyagokból, és sok helyen jelentős a „lebomlatlan” szármaradvány „megeszi” az idén kisebb mennyiségben pótolt nitrogént a növény elől. Vagyis, sok helyen már látunk nitrogén-, kálium- és kénhiányt, amely a vegetáció előrehaladtával felerősödik.
A táblázat egy jobban és kevésbé tápanyagozott búza tápanyagértékeit mutatja (Levélanalízis: 2023. április eleje)
Mit kellene tenni?
Amíg van víz a „növény alatt”, addig nitrogénalapú lombtrágyákat érdemes használni. Akinek van még UAN-oldata (Nitrosol, DAM stb.), azok nyugodtan használják, de tegyenek mellé egy kis magnézium- és mikroelem-tartalmú terméket (pl. Vulcan Keserűsó koncentrátumot). Akik komplex termékben gondolkodnak, azok NPK-alapú lombtrágyát használjanak, amilyen a Vulcan Kalászos KompleX.
Ha kezd elfogyni a víz, a növény már elvirágzott és a szemek nevelése folyik, akkor az aminosav-, magnézium- és mikroelem- tartalmú termékek használata javasolt. A szárazabb időszakban (pl. május végétől) már vissza kell fogni a nitrogénkijuttatást.
A VulcanAgro Kft. ebben az időszakban az aminosav + tápanyag kombinációját javasolja, ami nagyon olcsó, és még az AÖP-programban is elszámolható. Ilyen olcsó készítmény lehet a Proveo Mega (aminosav) és a Vulcan Keserűsó-NPK kombinációja, amely hektárköltsége kevesebb, mint ötezer forint.
Nem a költség, hanem az önköltség!
Itt, Kelet-Európában egyszer és mindenkorra el kell felejteni a „mennyi termett” megközelítést. Jobb minőségű gabonákat (és olajos növényeket) kell termelnünk, de az Ukrajnához hasonló önköltségen. Nem könnyű feladat, de ha megnézzük, hogy mit csinálnak mások, sokat tanulhatunk tőlük.
A VulcanAgro Kft. számos olyan terméket forgalmaz, amely segíteni tud ebben a helyzetben. Azonnal szállítunk, és ha kell, hosszabb időre is megfinanszírozzuk a termékeinket. Tudjuk, hogy nem könnyű, de együtt sikerülni fog!
(x)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés