A Biblia szerint Jézus vizet fakasztott a sziklából. De miért nem mindjárt bort? – gondolhatták azok az élelmes és mohó szicíliaiak, akik úgy döntöttek: majd ők megcsinálják. Vízből és nád-, illetve répacukorból készítenek „bort” – szőlő nélkül.  Az egyik szicíliai termelő több millió palack hamisított bort öntött a piacra. Ez pedig Itália-szerte bejutott éttermekbe és üzletekbe.

Az illegális gyakorlatot a szicíliai Cantine Simonetti követte el, aki a Palermo melletti Monreale város közelében tevékenykedett. A gyártónak több millió palackot sikerült eljuttatnia termékéből olaszországi üzletekbe, bárokba és éttermekbe.

Az egyik szicíliai termelő több millió palack hamisított bort öntött a piacra. Ez pedig Itália-szerte bejutott éttermekbe és üzletekbe. (Fotó: Pixabay)

Bor, szőlő nélkül: látványos átverés Szicíliában

Cantine Simonetti korántsem névtelen bozóttermelő Szicília bortérképén – éppen ellenkezőleg. A nevét viseli egy borozó, amelynek termékei nemcsak Olaszországban, hanem az Egyesült Államokban is megtalálhatók az üzletek polcain.

A Cantine Simonetti céget 1977-ben alapították. A Szicília északnyugati részén található szőlőültetvényeken helyi – például nero d'avola és cataratto –, valamint nemzetközi fajtákat – Chardonnay, Cabernet Sauvignon és Merlot – termesztenek. Azonban egyáltalán nem használtak szőlőt a több millió palacknyi „bor”-hoz.

Ehelyett a termelő egy rendkívül merész lépésre szánta el magát, és valami egészen mást produkált, a hamisítvány ebben az esetben egy kegyes eufemizmus. A Cantine Simonettiben nem annyira „borszerű” terméket hoztak létre szőlő felhasználásával, hanem egyszerűen egy víz, nád- és répacukor alapú fermentált folyadékot.

A gazdasági csalásokkal foglalkozó rendőrök gyanúját a borospince kameráiból készült felvételek, valamint dokumentumok, hívások és SMS-ek elemzése keltette fel.

Érdekes módon a csalások eltitkolása érdekében álcégeket hoztak létre, amelyek hamis nyilvántartást készítettek a szőlő-, must- és borszállításról, illetve egyéb műveletekről. 

Egyébként egyre népszerűbbek a szicíliai borok...

A gyanús üvegeket lefoglalták. Kiderült, hogy tartalmuknak semmi köze a valódi szőlő alapú borhoz.

A Cantine Simonetti fő borászát, valamint nyolc másik gazdasági szereplőt oltalom alatt álló földrajzi jelzések és eredetmegjelölések illegális használatával – illetve azzal, hogy nem eredeti élelmiszereket gyártottak és árultak eredetiként – vádolták meg. 

A rendőrség megállapította, hogy ez a gyakorlat 2020 óta működik a pincészetben – azóta több mint négymillió liter hamis bort adtak el körülbelül ötmillió euró értékben Olaszország-szerte az üzletekben és éttermekben. A rendőrség megakadályozta a hamisított palackok további árusítását és forgalmazását.

A merész gyakorlat a szicíliai borok növekvő népszerűsége mellett zajlott. A Cantine Simonetti svindlerei úgy döntöttek, hogy rövidebb utat választanak, és ennek a trendnek a hullámán alacsony költséggel gazdagodnak meg.

„Abban az időben, amikor a szicíliai borok iránti érdeklődés világszerte fellendül, elengedhetetlenné válik, hogy fokozottan ellenőrizzék azokat, akik a boriparban termelők ezreinek kárára dolgoznak” – mondta egy interjúban Francesco Ferreri, a Coldiretti Sicilia nevű kereskedelmi szövetség elnöke.

(Forrás: sukces.rp.pl)

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Újra videón szerepel egy bükki medve

2024.11.23.

Az elmúlt években megbarátkoztak a medvék a Bükkel és Nógráddal.

A körforgásos gazdaság lehet a kiút a fenntarthatatlan gazdálkodásból Áder János szerint is

2024.11.23.

A lineáris gazdaság működtetése fenntarthatatlan, kiutat az elhasznált nyersanyagokat újrahasznosító körforgásos gazdaság jelenthet.

Az emberi kézéhez hasonló „finom” fogást tanulják a robotok

2024.11.22.

Arató robotok, tengeralattjáró-vadászok és távoli bolygókon közlekedő autonóm roverek… A cél az, hogy ezek általánosan alkalmazhatóbbá és önállóbbá váljanak a jövőben – a német Fraunhofer Institute for Material and Beam Technology IWS drezdai kutatói azon dolgoznak, hogy az eszközök „érezni” tudjanak.

Mérgező, de elbűvölő: a dérbabér rejtett oldala

2024.11.22.

A dérbabér, vagy más néven Prunus laurocerasus, népszerű dísznövény kertészek és növénykedvelők körében. Gyönyörű, örökzöld levelei és illatos virágai teszik igazán vonzóvá, nem csoda, hogy sokan keresnek információkat gondozásáról, igényeiről és esetleges veszélyeiről. Összegyűjtöttük a hat leggyakoribb kérdést a dérbabérral kapcsolatban, hogy segítsünk minden érdeklődőnek.

Partner

Digitális megoldások gazdálkodóknak és kereskedőknek: fedezze fel a Magro.hu előnyeit!

2024.11.22.

A mezőgazdaság nem csupán egy ágazat – ez a jövőnk és megélhetésünk alapja. Napjainkban azonban olyan kihívásokkal nézünk szembe, mint az extrém időjárás, a kiszámíthatatlanul változó piacok és a csökkenő értékesítési lehetőségek. Ilyen körülmények között a digitalizáció és az innovatív megoldások kulcsszerepet játszanak abban, hogy alkalmazkodjunk és még sikeresebbek legyünk. 

Fémdarabokat tartalmazhat egy népszerű fehérjekészítmény – ne fogyassza el!

2024.11.22.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) figyelmeztetést adott ki a Whey Protein csokoládé ízű tejsavófehérje 30 grammos kiszerelésével kapcsolatban, mert fémdarabkák jelenléte lehetséges a termékben. A hatóság kéri, hogy a terméket senki ne fogyassza el, és haladéktalanul juttassa vissza a megvásárlás helyére.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás