Igen, elérkezett ez is: megkezdődik a napraforgó betakarítása. Sok helyen nem lesz gond idén a napraforgószemek nedvességtartalmával, a hőhullám igencsak kikezdte a termést.

A napraforgó az egyik legjelentősebb ipari növény, amelyet Magyarország területén a gazdák termesztenek. A napraforgóból első sorban napraforgó-olajat (étolaj) állítanak elő, de a margarin és a szappangyártás is nélkülözhetetlen alapanyagként tekint rá. Az állattartás is profitál a napraforgó termesztésből, ugyanis az olajgyártás során visszamaradt termékek magas fehérjetartalmuk miatt kiváló táplálék lehet többek között a szarvasmarháknak.

Betakarításra érett napraforgótábla
 

Mivel most a napraforgó betakarítás küszöbén állunk, lássuk, mire kell figyelni a napraforgó aratása előtt és közben:

  • a napraforgó egyenetlenül érik, ezért nagyon nehéz kiválasztani a megfelelő időpontot a betakarításra,
  • a három érési fázis közül - sárga-érés kezdete, sárga-érés vége és teljesérés – a sárga-érés végén ideális elvégezni az aratást, ekkor a kaszat nedvességtartama megfelelő, 15-18 százalékos,
  • ha a sárga-érés kezdetén takarítjuk be a termést, sok lesz az éretlen, magas nedvességtartalmú szem, míg a teljes érés idején megkezdett aratáskor nagy lesz a pergési veszteség,
  • amennyiben a napraforgó nem szárad megfelelő ütemben, úgy mesterséges állományszárítást, deszikálást végezhetünk a napraforgótáblában, ekkor repülőgépről juttatunk érésgyorsító vegyszert a növényekre, amely leszárítja a terményünket,
  • a betakarítást napraforgó-adapterrel szerelt gabonakombájnokkal végezzük el. Nagyon ügyeljünk arra, hogy a dob fordulatszámát csökkenteni kell például a búza betakarítás esetén alkalmazott értékekhez képest.

A betakarítás után a tárolásnál is van néhány dolog, amire figyelni kell. Jól csak a tiszta és száraz mag tárolható, épp ezért a betakarított szemeket tisztítás után szárítani kell. A szárításra bármilyen terményszárító alkalmas, de ügyelni kell a fokozatosságra, mivel a magas hőmérsékleten történő szárítás a magvak magas olajtartalma miatt akár a termény meggyulladásával is járhat. A szárított termény tárolása is csak 15-25 cm-es vastagságban történhet. Ha vastagabb rétegben kívánjuk tárolni, úgy legalább 8 %-os nedvességtartalomig kell leszárítani a terményt, de az avasodás kockázata még ekkor is fennáll.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás